On The Beach’in direktörü Bill Ailen TurizmGüncel’e konuştu

On The Beach’in direktörü Bill Ailen TurizmGüncel’e konuştu
İngiltere’nin üçüncü büyük tur operatörü On The Beach TurizmGüncel’e özel açıklamalarda bulundu. Geleneksel tur operatörlüğü iş modelinin biteceğini belirten şirket, otelcilere de dikkat çeken uyarılarda bulundu.


Savaş Daş – TurizmGüncel

2019 yılında 1,7 milyon müşteri sayısına ulaşan online tur operatörü (OTA) On The Beach’in Tedarik Direktörü Bill Ailen şirketin yapısı, çalışma modeli, İngiltere pazarına ilişkin beklentiler, Türkiye hedefi ve daha pek çok başlıkta TurizmGüncel’in sorularını yanıtladı.

On The Beach’in iş modeli sayesinde pandemi sonrasında hızlı bir büyüme yakalayacağını kaydeden Ailen, geleneksel tur operatörlüğü modelinin bittiğini ileri sürdü. Otelcilerin tur operatörlerinden daha adil bir ödeme talep etmesi gerektiğine vurgu yapan On The Beach Direktörü, ‘’Hiçbir tur operatörü müşteriden parasını almadan onu uçağa bindirmez, müşteriden ödemeyi en geç seyahat gününden 12 hafta önce alırken, otellere ödemeleri 3-6 ay hatta daha uzun süre sonra yapmaları kabul edilebilir mi? Artık otelcilerin daha adil bir ödeme için ısrar etmesinin zamanı geldi.’’ ifadelerini kullandı.

Bill Ailen’in TurizmGüncel’in sorularına verdiği yanıtlar şöyle:

‘’ATOL garantili paket tatil satanlar popüler’’

1. Kimi seyahat uzmanları pandemi döneminde seyahat acentelerinin öneminin daha iyi anlaşıldığını söylüyor. Buna katılıyor musunuz?

Müşteriler tatillerini nasıl rezerve ettikleri konusunda giderek daha temkinli davranıyor. Bu nedenle rezervasyonlarda ek koruma inanılmaz derecede önemli. Tüketicilerin uçağı ve oteli ayrı almak yerine paket olarak almaları çok daha avantajlı. On The Beach gibi ATOL garantili paket tatil satan şirketler popüler. Bir aksilik olması durumunda müşterilerin korunmasını sağlıyoruz ki, pandemi döneminde bu çok önemli.

‘’Müşterilerin parasını ‘Güven Hesabı’nda tutuyoruz’’

On The Beach'ten paket tatil satın alanlar yalnızca ATOL koruması altında olmuyor, On The Beach aynı zamanda müşterinden aldığı parayı 'Güven Hersabı'na yatırır ve bu para nakit akışı için kullanılmaz. Tatilin iptal edilmesi durumunda On The Beach, müşteriye geri ödeme kredisi vermeye odaklanan diğer şirketlerin aksine, 14 gün içinde müşteriye geri ödemesini yapar.

İngiltere'de acilen sistemin değiştirilmesine ihtiyaç var ve İngiliz hükümeti de buna bakıyor. Kuşkusuz, On The Beach'in yaptığı gibi, diğer şirketlerin de müşterilerin parasını 'Güven Hesabı'na yatırmasının sağlanması gerekir. Bu şekilde, şirketin iflası durumunda müşterinin ya da otelin parası ödenebilir. Şu anda sektörde müthiş bir nakit sıkıntısı var ve müşterilerin parasının garanti altında olması gerekir.

‘’İflasların olduğu bir dönemde büyümeye devam ediyoruz’’

2. On The Beach İngiltere en fazla ATOL teminatı olan üçüncü şirket. Birinci olması mümkün mü?

On The Beach 2019 yılında sahil bölgelerine 1,7 milyon tatil sattı. Sektörde dramatik değişimlerin olduğu; Thomas Cook ve Monarch gibi iflasların yaşandığı bir dönemde büyümeye devam ediyoruz. Covid-19 diğer şirketler üzerinde baskı oluşturuyor ve oluşturmaya devam edecek. On The Beach'in sadece Birleşik Krallık'ta değil, Avrupa:'daki diğer kaynak pazarlarda da büyüme fırsatı olduğunu düşünüyoruz.

‘’Büyük tur operatörleri zayıflamaya devam edecek’’

3. Paket tur pazarı büyük oranda geleneksel tur operatörleri tarafından kontrol ediliyor. Bu durumun yakın gelecekte değişmesini bekliyor musunuz?

Geleneksel tur operatörlüğündeki büyük oyuncular geçtiğimiz yıllardan bu yana baskı altında ve pandemi bu durumu iyice yoğunlaştırdı. Birçoğu destek için hükümetlere yaslanıyor ve ciddi şekilde zayıflamaya devam edecekler.

On The Beach kısa mesafe plaj tatili segmentinde yüzde 20 pazar payına sahip ve Birleşik Krallık'taki en büyük online tur operatörlerinden biri.

Geleneksel tur operatörlerinin aksine, bizim uçaklarımız veya charter uçuşlarımız yok, otel de işletmiyoruz. Varlık açısından hafif ve esnek bir şirketiz. İnovatif teknolojimiz, düşük maliyetli yapımız, müşteriye ekonomik fayda sağlayan tekliflerimizle, geleneksel tur operatörlüğüne karşı yapısal bir alternatif oluşturuyoruz. Online plaj tatili satışlarında lideriz. Pandemi geçtiğinde, iş modelimiz çok hızlı büyüyecek.

‘’Yüzde 1000 artış açıklamaları bağlam dışı’’

4. Başbakan Johnson normalleşme yol haritasını açıkladıktan sonra, TUI dahil, büyük tur operatörleri rezervasyonların yüzde 300 ile yüzde 1000 arasında arttığını açıkladı. Siz On The Beach olarak böyle bir artış gözlemlediniz mi?

Bu sayılar tamamen bağlamın dışına çıkarıldı. Çoğu tur operatörü, duyurudan önceki haftaya kıyasla yüzde 1000'lere varan artışlar gördü. Bu sadece kısa süreli bir yankıydı. 12 Nisan'da açıklanacak yol haritasına kadar da bir daha böyle bir şey görmeyeceğiz. Bundan 12 ay önce salgının başlangıcında olduğumuzu göz önüne alırsak, yıldan yıla karşılaştırmalar güvenli bir fikir vermek için kullanılamaz, kullanılmamalı.

‘’Türkiye en önemli destinasyonlarımızdan biri’’

5. On The Beach'in yol haritasında Türkiye'nin yeri nedir? Türkiye'deki operasyonlarınızı genişletmeyi planlıyor musunuz?

Türkiye bizim en önemli destinasyonlarımızdan biri ve seyahatler normale döndüğünde de bu pozisyonunu korumasını bekliyoruz.

‘’2019’da Türkiye’ye 180 bin turist getirdik’’

6. Türkiye'ye en iyi sezonda kaç turist getirdiniz, bu yılki hedefiniz nedir?

2019 yılında Türkiye'ye 180 bin turist getirdik. Bu yılki sayılarımız ise büyük ölçüde seyahatlerin ne zaman başlayacağına ve hangi destinasyonların İngiltere'nin seyahat koridorunda yer alacağına bağlı. Bu da destinasyondaki vaka ve aşılama sayıları ve potansiyel yeni varyantların yayılması gibi bir dizi koşula bağlı. Doğrusunu söylemek gerekirse, 2019 yılındaki seviyeye ancak 2022 yılında ulaşabiliriz.

‘’Taahhütler yerine getirilmiyorsa sözleşmenin ne önemi var?’’

7. Bildiğiniz üzere organize seyahat pazarı büyük oranda ön ödemeler ve teminatlarla çalışır ve bu anlamda tur operatörleri ile oteller arasında uzun soluklu bir ilişki var. Bu durum OTA'ların pazara girmesini zorlaştırıyor mu?

Belki bu tarihsel bir olgu ancak pazar değişiyor. Tur operatörü taahhütlerini yerine getirmiyorsa, otelcinin tur operatörü ile yaptığı ön ödeme veya garanti sözleşmesinin hiçbir anlamı yok. Otelciler satış hacmi sağlayabilen ve güvenilir ödeme yapan iş ortakları arıyor. Türkiye'deki otel partnerlerimizin sayısı hızla artırıyor ve büyümeye devam ediyoruz.

‘’Türkiye’ye uçan her hava yolunda kontenjanımız var’’

8. Türkiye'ye veya diğer destinasyonlara kendi charter programınızı başlatma planınız var mı?

İş modelimizin en avantajlı tarafı, uçağımızın ve charter programımızın olmaması. Teknolojimizi kullanarak koltuk kapasitesine erişiyor ve rezerve ediyoruz. Bunun anlamı; Türkiye'ye uçan her hava yolu şirketini yolcularımıza sunabiliyor, geniş bir seçim olanağı sağlayabiliyoruz. Eğer Türkiye'ye uçan bir hava yolu şirketi varsa, bizim o hava yolunda kapasitemiz vardır.

Bill Allen
On The Beach Tedarik Direktörü Bill Ailen

‘’Türkiye ve Yunanistan İspanya’dan daha iyi performans gösteriyor’’

9. İngiliz tatilcilerin hangi destinasyonları daha fazla tercih ettiğine dair elinizde datalar bulunuyor olmalı. Bizimle bu verileri paylaşır mısınız?

En çok satış yaptığımız destinasyonlar Türkiye, Kanarya ve Balear adaları, İspanya anakarası ve Yunanistan. 2021 yaz sezonunda ne olacağını öngörmek zor olsa da, Türkiye ve Yunanistan şu anda son derece popüler ve, daha önce şahit olduğumuzun aksine, İspanya'dan daha iyi performans gösteriyorlar.

‘’Müşteriden parayı seyahatten 12 hafta önce alıyorlar, otele ödemeyi 3-6 ay sonra yapıyorlar’’

10. Yunan dergisine verdiğiniz bir röportajda, otelcilerin tur operatörlerinden daha adil bir ödeme talep etmeleri gerektiğini söylüyorsunuz. Şu anki durum adaletsiz mi?

2020 sezonunun sonunda bazı tur operatörleri otelcileri hayal kırıklığına uğrattı. Otelcilerden tesislerini açmalarını istediler ancak ödemeleri 2021'e ötelediler. Sadece tur operatörleri değil, yatak bankaları da bunu yaptı.

Hiçbir tur operatörü müşteriden parasını almadan onu uçağa bindirmez, ödemeyi en geç seyahat gününden 12 hafta önce alırken, otellere ödemeleri 3-6 ay hatta daha uzun süre sonra yapmaları kabul edilebilir mi? Artık otelcilerin daha adil bir ödeme için ısrar etmesinin zamanı geldi.

Otelciler odalarını kimin satması gerektiğine karar vermeli ve nakit akışı için müşterinin parasını kullananlarla çalışmamalı. On The Beach olarak, müşteri ödeme yaptığında, parayı 'Güven Hesabı'na aktarırız ve sadece otel ödemesi için kullanırız. Bu para her aşamada korunur ve müşteri paraları operasyonlarda kullanılamaz.

‘’En iyi fiyat Türkiye’de’’

11. Destinasyonlardan söz edersek, İngiltere pazarında Türkiye mi, Yunanistan mı yoksa İspanya mı daha şanslı?

Bu destinasyonların hepsinin avantajları var ancak Türkiye'nin en iyi fiyatı sunduğunu ve Akdeniz çanağındaki en iyi her şey dahil ürünlerinden bazılarına sahip olduğunu söylemek doğru olur.

‘’Gerçekçi tarih haziran veya temmuz’’

12. 2021 sezonu için İngiltere pazarına ilişkin öngörünüz nedir?

İngiltere'de 2021 yaz sezonunun nasıl olacağına dair net bir resim çizmeden önce beklememiz ve 12 Nisan'da hükümetin ne açıklayacağını görmemiz gerekiyor. Aşılar ve testlerin kombinasyonu sayesinde seyahat koridorlarının açılacağını umut ediyoruz. Bize göre gerçekçi tarih haziran veya temmuz. Bu durum talebin zıplamasını ve sezonun geleneksel döngünün dışına çıkarak ekime uzamasını sağlar.

‘’İngiliz pazarına fantastik ürünler sunmaya devam edin’’

13. Ve son olarak Türk turizm sektörüne mesajınız. İngiltere pazarında kazanmak için ne yapmalılar?

Müşterinin sağlığı için yeterli önlemi aldıklarından emin olmalılar. Sınırlar açılır açılmaz turistlerin güvenli bir tatil deneyimi yaşamaları için resmi otoritelerle yakın iş birliği içinde çalışmalılar. Ve en önemlisi, İngilizler arasında popüler olan fantastik tatil ürünlerini sunmaya devam etmeliler.

Bill Alien kimdir?

Online tur operatörü On The Baech'in tedarik direktörü olarak görev yapan Bill Ailen, doğrudan sözleşme sistemi dahil olmak üzere, grubun otel, uçak, transfer, yardımcı tedarikçiler ve tüm kaynak kullanımından sorumlu. Daha önce yatak bankası On Holiday Group'un genel müdürü olarak görev yapan Bill Alien, My Travel'ın da yurt dışı satın alma direktörü olarak görev yaptı. Alien, kısa mesafe tatil destinasyonlarında tedarik sağlama konusunda 25 yıllık deneyime sahip.Bu Haber 11.03.2021 - 19:02:04 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.