New York Times: Antalya’nın sosyal dokusu değişebilir

New York Times: Antalya’nın sosyal dokusu değişebilir

ABD’nin önde gelen gazetelerinden The New York Times, Antalya ile ilgili dikkat çeken bir habere imza attı. Haberde, Antalya’ya dönük Rus akınıyla ilgili ‘Kentin sosyal dokusu değişebilir’ yorumu yapıldı.


Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle bu iki ülkeden Antalya’ya büyük bir göç yaşanmış, bu nedenle kentteki kira ve ev fiyatlarında rekor artışalar yaşanmıştı. Bu gelişme, The New York Times’ın da gündeminde.

“Kentte Rus nüfusu hızla artıyor”

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre ABD merkezli New York Times, son dönemde yaşanan Rus akını nedeniyle Antalya'da yaşayan Türkiyelilerin artan kiraları ve fiyatları ödemekte zorlandığını yazdı. Kentte Rus nüfusunun hızla arttığına dikkat çekilen kapsamlı haberde, birçok dükkanda artık Rusça tabelalar görüldüğü, Antalya'nın adeta “Akdeniz kıyısındaki Moskova”ya döndüğü belirtildi.

“Her şey Rusça”

Gazeteye konuşan bir genç, “Sanki bir sabah kalkıp Türkçe bir kelime duymaz hale gelmiş gibiyiz. Her şey Rusça. Türkler kenti ülkelerinde yabancı gibi hissediyor” dedi. Bir üniversite öğrencisi de arkadaşlarıyla paylaştığı evin kirasını ödemenin giderek zorlaştığını, çalışmak zorunda kaldığını anlatarak “Antalya'yı onlara vermiş gibiyiz. Ruslara hizmet etmek için yaşadığımı hissediyorum” diye konuştu.

“Ukrayna savaşına gitmemek için kaçtım”

Savaş sonrasında Antalya'ya taşınan 32 yaşındaki İgor Lipin ise, Ukrayna savaşına gitmemek için ülkeden kaçmak zorunda kaldığını belirterek “Ayrıca burası Sibirya'dan daha sıcak” sözleriyle iklimden de memnun olduğunu ifade etti.

“Kentin sosyal dokusunu değiştirebilir”

Haberde, Antalya'ya taşınan Rusların döviz getirerek ekonomiye yardım ettiği, ancak hızla artan ev fiyatlarının yerel halkın belini büktüğü ve bu durumun kentin sosyal dokusunu değiştirebileceği kaydedildi.

19 binden fazla ev satıldı

Eylülde Antalya'da yaşayan yabancı nüfusun iki yılda iki kattan fazla arttığı, 177 bini aşkın yabancıdan 50 bininin Rus, 18 bininin de Ukraynalı olduğu açıklanmıştı. Verilere göre kasım itibarıyla kentte yabancıların aldığı ev sayısı da 19 bini geçti.

New York Times, çok sayıda Rus ve Ukraynalının yaşadığı kentte savaş nedeniyle gerilimin arttığına dikkat çekti. Duvarlarda “Katil Ruslar defolun” yazılı afişlere rastlandığı, Ruslara ait bazı alanların zaman zaman kimliği belirsiz kişilerin saldırılarıyla hasar gördüğü belirtildi.Bu Haber 30.12.2022 - 11:09:54 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.