Mürsel Alban: Türkiye'nin stratejik sektörü turizm iflasın eşiğinde

Mürsel Alban: Türkiye'nin stratejik sektörü turizm iflasın eşiğinde

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, koronavirüs nedeniyle oluşan ekonomik krizden en çok etkilenen sektörün turizm olduğunu belirterek, ''Türkiye'nin stratejik ve lokomotif sektörü turizm iflasın eşiğinde'' dedi.


Turizm sektörüne dönük önlemlerin ne zaman alınacağına ilişkin olarak Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Mürsel Alban, ''İç ve dış rezervasyonların iptal edilmesiyle birçok işletme iflas bayrağı çekmeye hazırlanıyor. Acilen turizm için özel ekonomik destek paketi açıklanmalıdır” dedi.

Antalya ve Muğla'dakiler başta olmak üzere, turizm şirketlerinin feryat ettiğini ileri süren Mürsel Alban, bu yıl sonunda turizmde 15 milyar dolar zarar oluşacağını iddia etti.

''İşletmeler kan ağlıyor, feryat ediyor, ilgili bakan ortada yok''

Turizm sektöründe bu kadar olumsuz gelişme yaşanırken, Turizm Bakanı'nın ortalarda olmadığını kaydeden CHP Muğla Milletvekili, “Firmalar, işletmeler kan ağlıyor, feryat ediyor. Bir el uzanmasını bekliyor. Fakat, sorumlu bakan ortalıklarda yok. Sadece konaklama vergisini ertelemekle turizmci bu bataktan kurtulamaz” ifadelerini kullandı.

''20 milyon turist kaybı olacak''

Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan önlemler nedeniyle turizmin durduğunu, sezonun şimdiden mayıs sonuna ertelendiğini söyleyen Mürsel Alban “Uzmanlar tarafından, Haziran ayının bile virüsle mücadelede kritik bir ay olduğunu ifade etmeleri göz önüne alındığında, ilerleyen aylarda da belirsizliğin süreceği açıktır. Batı Avrupa ülkelerindeki duruma bakıldığında geçen sezona oranla ülkemiz için en az 20 milyon turist kaybı olacaktır” dedi.

''Sadece turizm işletmelerine özel bir destek paketi açıklanacak mı?''

Konaklama vergisinin ertelenmesi dahil, alınan önlemlerin turizm işletmelerinin derdine derman olmadığını savunan Alban, sadece turizm işletmelerine özel bir destek paketinin açıklanıp açıklanmayacağını sordu.

''2 milyona yakın kişi işsiz kalacak''

Turizm firmalarının talepleri doğrultusunda yapılması gereken mali destekler konusunda Hazine ve Maliye Bakanlığı'na rapor sunulup sunulmadığını soran Mürsel Alban, ''Turizm sektörünün tüm temsilcileri ve uzmanları, Korona virüsüne bağlı olarak oluşan krizde, turizm sektöründe yaklaşık olarak iki milyona yakın kişinin işsiz kalacağını öngörmektedirler. Bu durumun vahameti ortadayken bakanlığınız tarafından hangi önlemler planlanmaktadır?'' dedi.Bu Haber 13.04.2020 - 16:31:16 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.