Murat Ülker Fettah Tamince ile röportaj yaptı, işte sorular ve yanıtlar

Murat Ülker Fettah Tamince ile röportaj yaptı, işte sorular ve yanıtlar

Godiva Cafe açmak için incelemelerde bulunmak üzere Antalya’ya giden iş adamı Murat Ülker, burada ziyaret ettiği mega tema Parkı Lands of Legends ile ilgili izlenimlerini aktardı. Ülker ayrıca, tesisin yatırımcılarından Fettah Tamince ile yaptığı söyleşiyi de yayınladı. Tamince, tesiste yaşadıkları en büyük zorluğun vizyon ve yenilik karşısında katkı sağlayacak birilerinin hemen hemen hiç olmaması olduğunu söyledi.


Godiva Cafe açmak için Antalya’ya giden ve burada The Lands of Lagends’i ziyaret eden Murat Ülker, Tamince ile yaptığı söyleşiyi kendi sitesi muratulker.com’da yayınladı.

Kişi bilet 1500 TL

640 bin metrekare üzerine kurulu The Lands of Lagends’in Rixos Hotels ve Dubai merkezli Emaar ve Dragone Productions ortaklığı tarafından hayata geçirildiğini kaydeden Murat Ülker, “Bilgilerime göre şu anda günlük bilet kişi başına 1500 TL ve yıllık ziyaretçi sayısı 3 milyon kişi.” ifadelerini kullandı.

“Land of Legends’i niye Antalya Rixos için tercih ettiniz? Amaç neydi?” diye soran Murat Ülker’in aldığı yanıt şöyle:

“Antalya Akdeniz çanağının en önemli turizm destinasyonlarının başında yer almaktadır. Yatak sayısı ve geceleme kapasitesi bakımından ilk sıraya oturur.

"400 tesise hizmet verebilecek düzeyde"

The Land of Legends’ın olduğu bölge, Belek-Kundu-Side-Manavgat, 400’e yakın çok önemli tesise ev sahipliği yapmaktadır. Ülkemizin birçok yerinde olduğu gibi Antalya’da da sahil şeritleri güzel, kaliteli tesislerle yapılandırılırken malesef turizm beldeleri aynı paralellikte gelişemediler ve gelen ziyaretçilere çok özel tamamlayıcı nitelikte ürünler sunulamadı. Bizler, bu açığı gördük ve adeta bu 400 tesise hizmet verebilecek düzeyde bir eğlence, alışveriş ve kültür merkezi tasarlayarak hayata geçirdik.

Ayrıca global olarak başarılı çalışan tema parkları değerlendirdiğinizde, 250-300 gün açık havada operasyon yapabilme durumu olduğunu görürüz. Bu manada Antalya olabilecek en uygun coğrafyada yer alıyor, bu sebep de Antalya tercihimizde mühim bir kriter.”

Murat Ülker’in sorularına Fettah Tamince’nin verdiği yanıtlar şöyle:

“500 milyon dolar harcadık”

2016’da açılan tesis için 1 milyon metrekare ve 1 milyar dolarlık yatırım deniyor, doğru mu?

2016’da tesisi açtığımızda aslında vizyonumuzu böyle açıkladık ve şu ana kadar yaklaşık 500 milyon USD’lik bir yatırım yaparak 400 bin metrekare alanı kullandık ama sürekli olarak büyümeye devam ediyoruz.

Cirque du soleil’in mimarı Franco Dragone ile çalışılmış, doğru mu? Kim üretti konsepti, niye Maşa ve Koca Ayı tercih edildi? Yapmak isteyip de yapamadığınız bir şey oldu mu?

Franco Dragone Cirque du Soleil’in kurucularından ama Las Vegas, Macau ve Dubai başta olmak üzere asıl başarılı showları Le Reve, Hous of Dancing ve La Perla’dır. Dragone’nin Las Vegas’taki showlarını izledikten sonra araştırdım, kendisiyle tanıştım ve Antalya’da bizimle olması için zor da olsa ikna etmeyi başardım. Elbette ki, The Land of Legends’a katkısı inanılmaz oldu.

Maşa ve Koca Ayı dünyada en populer ilk 10, Avrupa da ise ilk 5 te yer alan çok başarılı ve tanınan bir IP (Intellectual Property-fikri mülkiyet). Aylık 1 milyar izlenme, totalde 55 milyar izlenme sayısı ve her saniyede 400 izlenme sayısı ile Youtube’da en fazla seyredilen animasyon olarak Guinness World Record (Guiness Dünya Rekoru)’una sahip çok güçlü bir içerik. Maşa ve Koca Ayı konseptinin temalı park haklarını satın alarak, global düzeyde bir konsept hazırlayarak bu konuda bir ilki gerçekleştirdik ve parkımızda ilk IP deneyimimizi onlarla yapmak istedik, çok da olumlu geri dönüşler alıyoruz.

Franco ile Las Vegas’taki gibi bir show’u The Land of Legends’ta yapmayı çok isterim. Bakalım böyle bir projeyi gerçekleştirmeye ne zaman imkanımız olur.

Ayrıca dünyaca ünlü başka IP’ler ile de bu konudaki vizyonumuzu yansıtacak ve dünyada ses getirecek işbirlikleri yapmak isterim. Bu konuda çalışmalarımız sürüyor.

“Kendi markamızı inşa etmeyi doğru bulduk”

Burasının Disneyland olarak başlayıp metrekare eksikliğinden tema parkına döndüğü söyleniyor, ne diyorsunuz?

Hayır, doğru değil. Biz baştan beri kendi markamızı kendi gerçeklerimizle paralel bir şekilde geliştirmek istedik. Disneyland yine bir tema park markası, biz ise kendi markamızı inşa etmeyi kendi gerçeklerimize daha uygun bulduk. Land of Legends şu andaki büyüklüğü itibarı ile tema parklar endüstrisi sıralamasında aynı Disneyland gibi büyük parklar sınıfına girer. Buna ilave olarak Land of Legends sadece bir tema park markası değildir. Bizim markamız; tema park, su parkı, AVM, F&B (Foof&Beverage/Yiyecek-İçecek) ve otellerden oluşan konsepttir.

Size Land of Legends’in Kingdom otelini anlat desek, nasıl anlatırsınız?

Kingdom için, herkes çocukluğunu hatırlasın ve yaşasın çocuklarıyla, torunlarıyla birlikte, derim.

Girişinden çıkışına kadar, her yönü ile ailelerin ve çocukların öncelikleri ile tasarlanan, teknolojiyi en üst düzeyde kullanan, endüstride herkesin örnek gösterdiği ve taklit etmek istediği tematik bir otel, eğlence ile alışverişi, pek çok değişik mutfakları barındıran, tamamen kendine özgü, görsel niteliği çok yüksek bir gösteriyi her gün ziyaretçilerine sunan kendi hikayesi ile yaşayan ve gelişen sosyal atmosfer. Her köşesi hayal gücünü ve merakı destekleyen çocuklar için dekore edilmiş bir ortam.

“Dünyaca ünlü markalar var"

AVM’sini anlat desek nasıl anlatırsınız?

AVM ise dünyaca ünlü markaları, tamamen ziyaretçi profiline göre hazırlanmış marka mix’i, dünya mutfaklarından lezzetleri barındıran F&B seçenekleri ile size bambaşka bir deneyim sunuyor, şeklinde anlatırım. Ve bu deneyim, her akşam gerçekleşen, Franco Dragone imzasıyla hazırlanmış Boat Parade (Bot Gösterisi), su ve ışık gösterileri ile tamamlanıyor.

Tema parkını anlat desek nasıl anlatırsınız?

The Land of Legends tema parkında, efsaneleri keşfetme şansına sahipsiniz, en iyi anlatım.

Burada uzak diyarlardan veya yakındaki yerlerden mistik hikayeler yaşayacaksınız. Deneyiminiz sırasında efsanelerin maceralarını keşfederken birçok fantastik ve sevimli karakterlerle tanışacaksınız.

Land of Legends’a adım attığınızda, heyecan verici mekanlarda gezintilerde eğlenirken birçok efsanenin masallarına dalacaksınız.

Hayal gücünüz olduğu sürece çocuk kalırsınız. Parkımızın efsanevi atmosferinde hayallerinizin ötesini bile görebilirsiniz.

Eğlencesini çocuklara anlat desek nasıl anlatırsınız?

Land of Legends’da yaşacağınız duyguyu anlatan tek bir kelime var, o da mutluluk. Land of Legends eğlencesi, aileniz ve arkadaşlarınızla yepyeni mutlu anılar biriktirmenizi sağlayacak.

İster roller coaster’da (hız treni) olun, ister su kaydırağında kayın, ister Maşa ve Koca Ayı ile tanışın; Land of Legends her yaştan insana gülümseme ve neşe getirecektir. Burada benzersiz ve başka herhangi bir şeyle taklit edilmesi zor olan bir deneyim sizi bekliyor.

“Zamanla öğreniyoruz, tecrübe kazanıyoruz”

Tesiste toplam kaç kişi çalışıyor?

Kingdom otel 500,

Park 700,

AVM Cadde’de 1300 olmak üzere toplam 2500 kişi çalışıyor.

Otelin ve tema parkının kapasitesi ne kadar?

Kingdom bin 250 kişi, Park 9 bin kişi, bunun 6 bini su parkı oluşturmaktadır.

Burada yapmak isteyip de yapamadığınız bir park, bir restoran, bir tesis oldu mu?

Zamanla öğreniyoruz ve tecrübe kazanıyoruz. Temaları çok daha güçlü yapmalıydık ancak çok dinamik ve sürekli büyüyen ve yenilenen bir yapı olduğu için mutlaka daha da iyiye götüreceğiz.

“Değişik coğrafyalarda 4-5 park daha açmak istiyoruz”

Başka bir şehir ya da ülkede açmak istiyor musunuz?

Evet, değişik coğrafyalarda 4-5 park daha yapmak istiyoruz, en kısa zamanda ikincisini yurtdışında açmış olacağız.

"Vizyon ve yenilik karşısında bize katkı sağlayacak birilerini bulmakta zorlanıyoruz"

Bu tesisi çalıştırmakta en fazla zorlandığınız konu nedir?

Aslında birçok farklı disiplinleri bünyesinde barındıran bir destinasyon tasarladık ve yönetiyoruz. Ülkemizde bir ilk olduğu için de yetişmiş, tecrübeli yönetici bulmak gerçekten kolay değildi. Karşılaştığımız en büyük zorluk ise, vizyon ve yenilik karşısında bize katkı sağlayacak birilerinin hemen hemen hiç olmaması malesef.

Bunun ötesinde aynı gün içinde binlerce kişinin kullandığı parkta yoğunluktan ötürü bazı fiziki zorluklar elbette ki yaşanıyor ama çözümleri de operasyon ekiplerimiz tarafından her geçen gün optimize ediliyor. Örnek: Su kaydırağının kuyruklama yönteminin daha efektif bir hale getirilmesi gibi.Bu Haber 22.08.2022 - 09:42:29 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • Meyve veren Ağaçlar taşlanır.

    Erkan YILDIRIM 23.08.2022 - 07:31

    Sevgili Turizmciler, Değerli Arkadaşlar, Tüm röportajı en başından sonuna kadar dikkatlice okudum. Ülkemizde 500 milyon dolar gibi rekor bir maaliyetle yapılan ilk ve yegane Temalı Park olması ve Dünyadaki emsalleri arasındaki en yenisi , en gelişmişi ve en büyüklerinden olması bakımından bir vatandaş olarak bir kez daha büyük gurur duydum. Ülke ekonomisine yatırım maaliyeti bakımından sağladığı büyük fayda bi tarafa, sırf bu proje için Ûlkemizi, güzel Antalya'mızı tercih eden milyonlarca yeni turistler, çevre otellerin doluluklarına faydası, Ülke tanıtımına sağladığı katkı, 2500 insana sağladığı doğrudan istihdam ( geçindirdikleri aile bireyleri ile birlikte 10 binden fazla insanımıza ekmek kapısı sağlamaktadır ), ancak bundan da daha fazlası burayı günde ziyaret eden 7-8 bin insanın yaptığı tüketim ve harcama sayesinde onlarca farklı sektörde çalışana da istihdam yaratması bakımından müthiş bir proje, büyük bir vizyon. Emeği geçen herkesi bir kez daha yûrekten kutluyorum. Ellerinize, emeklerinize sağlık. İşin bu boyutlarına, yarattığı katma değerler yerine konuyu bu ülkenin iki değerli, vizyoner iş insanının samimi olarak gerçeeştirdikleri sohbeti, hayatta bir kesere sap olamamış, vizyon nedir hayatında duymamış, hele ki röportajda isimleri geçen marka ve isimleri hiç duymamış, bir defa dahi Le Perla'yı ya da diğerl showlari canlı olarak izlememiş, haksız yere cahilce eleştirdiği Değerli iş adamının otellerinde ( özellikle yurt dışında, Mısır'da ) çalışabilmek için araya onlarca çok değerli acenteci ve turizmci akadaşlarımızı koyup CV lerini göndermiş) Alp Onganer adlı cahil önce insan ol, önyargılarınla ve yalan yanlış bilgilerinle bu Ülkenin en önemli saygın iş insanınlarından olan Sn.Fettah Tamince ve Sn. Murat Ülker'in adlarını ağzına alırken daha dikkatli ol. Vizyona, katma değere odaklan. Değerli insanları haksız eleştirme. İnsan ol !!! Herkese sevgiler , selamlar , başarılı sezonlar.

  • Demek Murat Ülker' de halkının içinde imiş

    Alp Onganer 23.08.2022 - 08:50

    Dünürünü cilalamak yeni gazeteci Mr. Ülker röportaj yapmış. LinkedIn de ulusal bayramlarda bir gün olsun Atatürk den övgüyle bahsetmeyen Mr. Ülker dünürünü cilalamiş. Gözlerim yaşardı master degree fetocu büyük turizm ci. Lütfen insanları oyalamayin adam gibi haber yapın.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.