Müberra Eresin: Otellere döviz alım-satım yetkisi tanınmalı

Müberra Eresin: Otellere döviz alım-satım yetkisi tanınmalı

27 aylık aranın ardından TÜROB Geleneksel Öğle Yemeğinde konuşan TÜROB Yönetim Kurulu Başkanı Müberra Eresin, TÜROB’un çalışmaları ve turizm sektöründe yaşanan problemler hakkında açıklamalarda bulundu.


TÜROB Geleneksel Öğle Yemeği toplantısı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, turizm sektör temsilcileri ve basın mensuplarının katılımıyla gerçekleştirildi.

Mayıs ayı TÜROB Geleneksel Öğle Yemeğinde konuşan TÜROB Yönetim Kurulu Başkanı Müberra Eresin, TÜROB’un çalışmaları ve turizm sektöründe yaşanan problemler hakkında açıklamalarda bulundu.

“Beklentimiz yukarı doğru gidecek grafiklerin oluşacağı yönünde”

Turizm sektöründe bugün itibariyle beklentilerinin, yılın ikinci yarısıyla birlikte talepte artış trendinin devam edeceği ve sektörde yukarı doğru gidecek grafiklerin oluşacağı yönünde olduğunu söyleyen Eresin, “TÜROB ve sektör kuruluşları olarak kamu-özel sektör işbirliğinde atılacak adımlar ile Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Turizm Geliştirme ve Tanıtma Ajansı (TGA) tarafından yürütülen sonuç odaklı başarılı tanıtım ve pazarlama çalışmaları sonrasında turizm sektörünün hedeflerine ulaşarak ülke ekonomisi, istihdamı ve kalkınmasına güçlü desteğini vermeye devam edeceğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Ocak-Nisan döneminin tamamında otellerde yüzde 90 doluluk açıklamaları doğru değil”

İstanbul’da otel doluluk oranlarıyla ilgili yanlış bilgi verildiğine dikkat çeken Eresin “Özellikle son dönemde, bazı kişi veya kurumlarca kamuoyunda otellerin doluluk oranları ile ilgili ortaya atılan, birçoğunun herhangi bir veriye dayandırılmadan yapıldığını müşahade ettiğimiz açıklamalar karşısında zorunlu bir değerlendirmede bulunmak isterim. Otellerin özellikle İstanbul’da, ayın bazı günlerinde yüzde 90 dolu olduğu varsayımından hareketle Ocak-Nisan döneminin tamamında aynı doluluk oranının sağlandığı yönündeki açıklamalar sektör gerçekleriyle bağdaşmamaktadır. Diğer yandan, bir city-break (hafta sonu kısa şehir tatili) destinasyonu olan İstanbul’da otellerin haftanın tüm günlerinde aynı doluluk oranlarını yakalaması zaten çok zordur” açıklamasında bulundu.

“İstanbul’da geceleme seviyesi 2,7 güne çıktı”

Eresin İstanbul’da özellikle, Ortadoğu’dan alınan turist talebinin artması ile otellerde ortalama geceleme seviyesi 2019’da tespit edilen 2.4 günden 2.7 gün seviyesine çıktığını, yıl sonuna kadar ise 2.9 gün olmasını öngördüklerini açıkladı.

“Henüz 2019’u yakalayamadık”

STR’ın hazılradığı raporlara göre henüz 2019 rakamlarını yakalayamadıklarını vurgulayan Eresi, “TÜROB olarak, otellerin ortalama doluluk ve geceleme fiyatlarının tespit edilmesine yönelik uzun yıllardır işbirliği yürüttüğümüz, dünyanın önde gelen veri ve analiz şirketlerinden STR'ın hazırladığı aylık “Ülke” ve “Destinasyon” Performans Raporları düzenli olarak internet sayfamızda yayınlanmaktadır. Raporlara göre otellerin aylık ortalama doluluk ve geceleme ücretleri pandemi öncesini baz aldığımız 2019 yılının aynı dönemlerine kıyasla günümüzde, gerek Türkiye geneli gerekse İstanbul’da kat ettiğimiz olumlu gelişmelere rağmen henüz 2019 yılının seviyelerini yakalayamadık” açıklamasında bulundu.

“Çözüm bekleyen güncel konular hakkında çalışmalarımız sürüyor”

Sektörde çözüm bekleyen güncel konular ile yakın tarihte gerçekleşen çok sayıda mevzuat değişikliği bulunduğunu ifade eden Eresin takip ettikleri ve üzerine çalışmalar yürüttükleri konu başlıklarını şu şekilde sıraladı;

- Telif Hakları konusunda, tüm sektöre ortak tarife uygulanması,

- Yurtiçinde hizmetlerin Dövizle satışı/Fiyat teklifi konusunda devam eden tereddütlerin giderilmesi, 

- Başta İran ve Ortadoğu’dan gelen misafirler olmak üzere, tellerde konaklayan misafirlerin 7 bin TL nakit ödeme üst sınırının artırılması,

- KDV indiriminin konaklama işletmeleri bünyesindeki tüm yeme & içme hizmetlerinde uygulanması konusunda tereddütlerin giderilmesi,

- Konaklama işletmelerinde konaklayan misafirlerin zorunlu ihtiyaçlarını karşılamak üzere Oteller için Döviz Bozma (Alım-Satım) yetkisi tanınması,

-“Güvenli Turizm Sertifikası”nın zorunluluktan çıkartılarak gönüllülük esasına göre dileyen işletmeler tarafından devamının sağlanması, bu sertifikanın yerine sürdürülebilir turizm için Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) tarafından çalışmaları başlatılan Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi (GSTC) kriterlerinin belirlenmesi çalışmaları

Eresin konuşmasının devamında şu noktaların altını çizdi;

“Turizmin dünyada 2 milyar turiste yaklaşan hacmi hayal dahi edilememişti”

Ulaşım olmadan turizmden söz etmemiz mümkün değil. Buharlı gemi ve lokomotifin icadı ile 1841 yılında Thomas Cook tarafından başlatılan organize turizmin günümüzde tüm dünyada 2 milyar turiste yaklaşan hacmi hayal dahi edilememişti. Ülkemizde son yıllarda birbiri ardına hayata geçirilen havalimanları, kruvaziyer limanları, metrolar, hızlı trenler, otoyollar, köprüler, tüneller gibi sayısız eserler turizmdeki büyük atılımın temelini oluşturmuştur.

“Ulaşımın olduğu her yerde yeni yatırım ve istihdamla turizmde var olacaktır”

Ulaşımın olduğu her yerde yeni yatırım ve istihdamla turizmde var olacaktır. Ordu-Giresun, Rize-Artvin havalimanları, Kuzey Marmara / Ankara-Niğde otoyolları, Osmangazi Köprüsü, Avrasya Tüneli, Marmaray, 1915 Çanakkale Köprüsü, Karadeniz sahil yolu, Turistik Doğu Ekspresi, Ankara-Konya-Eskişehir-İstanbul hızlı trenleri, İstanbul Havalimanı, Galataport gibi sayısız eserler bulundukları şehirler ile birlikte yakın çevresi ve bölgesini çok sayıda turistle ve turizmle buluşturdu.

“Yenikapı’ya yeni bir kruvaziyer limanı yapmak için çalışmalarımız başladı”

Toplantıda turizmcilere seslenen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismaloğlu ise bakanlığın yaptığı çalışmalarla ilgili bilgi verdi. İstanbul’da yeni metro hatları yaptıklarını kaydeden İsmailoğlu, ayrıca Yenikapı’ya yeni bir kruvaziyer limanı yapmak için çalışma başlatıldığını söylediBu Haber 30.05.2022 - 16:19:58 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.