Mehmet Nuri Ersoy’dan turizmcilere mesaj

Mehmet Nuri Ersoy’dan turizmcilere mesaj

Der Touristik’in Antalya’daki toplantısına katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antalyalı turizmcilere seslendi. Turizm hedeflerinden vazgeçmediklerini kaydeden Ersoy, “Bahanelere sığınamayız.” dedi.


“2019 yılında rekorlar kırdıktan sonra 2020 ile ilgili büyük beklentiler içindeydik” diyen Bakan Ersoy, “Ancak Covid-19 başladı. Pazar çeşitliliği için önemli adımlar atacağımız bir dönemde Covid-19 hayatımıza girdi. Turizm Geliştirme Ajansı (TGA) ve Güvenli Turizm Sertifikası ile yoğun bir çalışma içine girdik. Pazarlar sınırlarını kapattığı dönemde etkili tanıtımlar yaptık ve bunun karşılığını aldık. Geçen sene 30 milyon turist 24,5 milyon dolar turizm geliri elde ettik. Rakiplerimize oranla biz daha az küçüldük. Fiyatlarımızın ise rakiplerimize göre arttığını gördük” dedi.Geleceğin turizminde tercih edilen ülke olmak için sürdürülebilirliğin kriterlerinin tamamlanması gerektiğini belirten Bakan Ersoy, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bahanelere sığınamayız”

“Bunu yapmazsak bize yolcu gönderen ülkeler bizden vergi isteyecek. 2022 için 42 milyon turist 34 milyar dolar gelir hedefimiz vardı ama Ukrayna krizi başladı. Temennimiz bir an önce ateşkesin sağlanmasıdır. Bu dönemde Bakanlık olarak alternatif pazarlar ve pazar çeşitliliği için eylem planlarımızı hayata geçirdik. Tanıtım çalışmalarımıza devam ediyoruz. 140 ülkede yoğun bir şekilde tanıtıma başladık. 26 ülkede de tur operatörleri ile tanıtım kampanyaları başlattık. Almanya, Hollanda, Belçika, Nordic, Baltık ve Doğu Avrupa’da 2019 yılını yakalamayı hedefliyoruz. Bahanelere sığınmamalıyız. 2022 hedeflerimizden vazgeçecek değiliz. El ele verip hedeflerimize ulaşacağız. Antalya dışında İstanbul ve Anadolu’da bir sıkıntı yok. Antalya’da ise Mayıs ayında rakamlar yükselişe geçecektir. Haziran ayında da ciddi bir hareketlilik bekliyoruz. Ayrıca üç büyük tur operatörümüz için adımlar atıyoruz ve atmaya da devam edeceğiz. Antalya’da 2021 rakamlarını aşmak istiyoruz. Sizlerden bir ricam var. Bakanlık olarak pazar çeşitliliğini sağlamak için çok yoğun çalışıyoruz. Ama bu tek başımıza sağlayabileceğimiz bir konu değil. Bölge ve oteller bazında da gayret göstermeliyiz. Bunun da yararını göreceğiz. Krize bağışıklı olmayı öğrenmeliyiz. Bunun içinde pazar çeşitliliği çok önemli” diye konuştu.

Bakan Ersoy, Costa Grubu ile 5 yıllık bir plan yaptıklarını hatırlatarak, “Costa Grubu 3 yıl içinde Türkiye’yi birinci destinasyon yapacak. Vizyonumuzu geniş tutmalıyız” şeklinde konuştu.Bu Haber 08.04.2022 - 13:08:25 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • 10 bin kaliteli turist az mı geliyor acaba?

    09.04.2022 - 10:02

    Sayın Bakanım 3 aydır TGA da bekleyen destek talebim red edildi. , New Orleans da oldukça büyük, yaklaşık 20-25 bin kişilik bir IEEE e erdi fuarına gitmek zorundayım. 2023 yilindakini bize İstanbul a verdiler. Biz düzenliyoruz. Bu nedenle bir önceki sene Usa ya gitmek zorundayız. Bazı turizmle ilgili kurumlardan bile benimle katılacak insanlar var bu fuara. Orada biz , kendimizi değil İstanbul u tanıtıyoruz. 2023 de İstanbul a gelecek 6-10 bin yada daha fazla yabanci ziyaretçiye ve tün fuara İstanbul u tanıtmak için.. Tga dan önce, Tanıtım la ilgili Bakanlık alt kurumları bize bu destekleri verirdi. Bizim böyle bir maddi gücümüz yok ,2.5 yıldır cepten yiyoruz. Ama 2023 e istanbul a aldığımız enerji event , şu and 2023 de İstanbul a alınmış en büyük event, garantisi olan. Biz SME seviyesindeki acenteler , 10 bin-20 bin kaliteli turisti tek bir event ile getirdiğimizde hiç mi desteğe layik olmuyoruz? Bizim suçumuz nedir? Kongre turizmi ve kaliteli turist çekmek önemli değil mi bu ülkeye? Bir hayal uğruna şu event i alalım koşalım bunun için destek verin demiyoruz, garanti alınmış kontratı oln dev bir global enerji Expo dan bahsediyoruz. Bize Usa daki fuarda free boş stand alanı verdiler. Oraya gideceğiz, uzerinde kocaman Istanbul yazan boş alana iki sandalye koyup , karton kölelerdir İstanbul tantitim broşürleri dağıtacağız. Sizce İstanbul bu tanıtımı hak ediyor mu? Bej şahsen çok üzüleceğim ve İstanbul adına bu kadar zayıf ötesi bir tanıtım yapmaktan. Dünyanın 75 ülkesinden 25-30 bin yabancı enerji uzmanı, akademisyen , dwh enerji şirket CEO larinin olduğu ortamda İstanbul standı boş, 2 sandalye 3-4 karton koli broşür ile duracak. Sizce bu , Kongre Turizmi için ne anlam ifade eder? Saygılarımla Gurkan Ozer E22

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.