''Orada olması gereken kişi benim açımdan Fettah Tamince''

''Orada olması gereken kişi benim açımdan Fettah Tamince''

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Bakanlığı bütçesi, yaptığı çalışmalar ve ileriye dönük planlamaları ile ilgili sunum yaptı.


Sunum sırasında CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel Ersoy'a, ''Sayın Bakanım, turizm konusunu kapatmadan... Ajans Yönetim Kuruluna Fettah Tamince’nin atanmasıyla ilgili baskı gördünüz mü? İçtenlikle cevap vermenizi istiyorum.'' diye sordu.

Soru üzerine Ersoy, ''İçtenlikle cevap vereyim mi? Ama bu konuyu kapatacağız ondan sonra.'' diyerek açıklamada bulundu.

Ersoy'un ''Bana bir tane isim verin, Türkiye markası, dünya otel zincirinde markalaşmış'' demesi üzerine Adıgüzel, ''Bunun, bununla ne ilgisi var'' diyerek tartışmayı devam ettirdi.

Kendisinin konuya sektör olarak baktığını ve Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansına sektörde lider, konusun hakim, kendisini geliştirmiş ülke adına bir şeyler yapabilmiş isimleri aldığını belirten Ersoy, ''Türkiye'de benim bir tane markam var yurt dışında markalaşmış Rixos markası var. Hiç düşünmeden, orada olması gereken kişi benim açımdan Fettah Tamince.'' ifadelerini kullandı.

mehmet_ersoy_fettah_tamince

Ersoy açıklamasının devamı, komisyon tutanaklarına şu şekilde yansıdı (olduğu gibi aktarılmıştır)

Ben, sektör olarak bakıyorum bakın, siz siyasi bakıyorsunuz. İçtenlikle sordunuz, içtenlikle cevap verdim, benim tek kriterim var. Oradaki atanmış adayların hepsini size sayayım bakın. Hepsinin bir turizmde başarı öyküsü vardır. Mesela Ece Hanım var, Ece Tonbul; Paloma Otellerinin sahibi, “Diana Travel Agency”nin sahibi yani Thomas Cook grubu iflas etti gerçi ama yılda 2 milyona yakın çeşitli yan aktiviteleriyle birlikte turist getiriyordu, onun sahibi olan bir şirketin temsilcisi. Baktığınız zaman, Amsterdam’da Türkiye'nin en büyük tur operatörlerinden Corendon var, onun sahibi Yıldıray Bey, o da orada  yer alıyor. Cem Kınay var, Magic Life ve Gulet’in sahibi –ki şu anda TUI’ya satmış oldu-başarılı bir uluslararası marka yarattı, TUI’ya sattı; bu insan da burada. Baktığınız zaman, TAV’dan Sani Bey biliyorsunuz, TAV Grubu havalimanlarını temsilen geldi. Türkiye'nin en büyük havalimanı grubu. Yani Türk Hava Yolları zaten otomatik atanıyor Türkiye'nin en büyük hava yolu olduğu zaman. Bu tarz baktığınız zaman, oraya atanan her insanın arkasında kendi sektörüyle ilgili bir başarı hikâyesi var. Benim tek kriterim bu oldu, o şekilde atadım ama bizim atadığımız kişiler geçici kurucu üyeler. Aslında biz 29 Aralıkta seçimlerini yapıyoruz, 1 Ocaktan itibaren de her bölgeden seçilmiş üyelerle yolumuza devam edeceğiz.

-Mustafa Adıgüzel: Sayın Bakan, Ordu’nun bile neredeyse eğitim kurumları FETÖ’nün temizlenmesi adına tamamen ayıklanırken, bu hassasiyeti de göz ardı edemezsiniz yani ben onu ifade etmek istedim.

-Mehmet Nuri Ersoy: Sizin görüşünüz öyle


Bu Haber 15.11.2019 - 10:45:34 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.