Mehmet Nuri Ersoy: Her otel için ayrı ihale yapılacak

Mehmet Nuri Ersoy: Her otel için ayrı ihale yapılacak

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy,  Ege Turizm Merkezi Çeşme Projesi Bilgilendirme Toplantısına katıldı.


İzmir Ticaret Odası (İZTO) binasında düzenlenen Ege Turizm Merkezi Çeşme Projesi Bilgilendirme Toplantısına katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Çeşme Projesi ile yeni bir turizm merkezi oluşturmayacaklarını, bölgede turizm dönüşümünü başlatacaklarını söyledi.

Sadece Türkiye için değil dünya için örnek bir proje yapmak istediklerini söyleyen Ersoy “Hassasiyetlerin hepsini dikkate alıyoruz. Tüm ekip olarak tüm hassasiyetleri, görüşleri, uyarıları dikkate alıp çalışıyoruz. Bu nihai plan değil. Planlama süreci devam ediyor. Dünyada en iyi düşünülmüş, sürdürülebilirlik açışından, sertifikasyon bazında kendini ispatlamış ilk proje olacak. Bizim hedefimiz bunu gerçekleştirmek. Sadece Türkiye için değil dünya için örnek bir proje yapmak istiyoruz. Hassasiyetlerin hepsini dikkate alıyoruz. Tüm ekip olarak tüm hassasiyetleri, görüşleri, uyarıları dikkate alıp çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

“Her otel için ayrı yatırım ihalesi açılacak”

Proje ile eski Çeşme'ye dokunmayacaklarını belirten Ersoy, “Yeni projelerin dönüşüme uygun yapılması gerekiyor. Hayata geçirilmemiş turizm alanlarının buna uygun olması gerekiyor. Mevcut turizm alanlarının da turizm dönüşümünü yapması gerekiyor. Hassas olduğumuz noktalardan biri de yerel değerlerin korunması. Yöresel üretimin kaynağında korunması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Belli oranlarda uluslararası yatırımcılara sınırlama getirileceğini ancak yatırımda pazar çeşitlemesinin sağlanması gerektiğini vurgulayan Bakan Ersoy, “200 otelin ihalesinin tek yatırımcıya verileceğinin söz konusu değil. Her otel için ayrı yatırım ihalesi açılacak. Parsel bazında yatırım yapılıyor. Her parsel için açık ihale sistemi ile parsel parsel ihalesi yapılacak. Bizim için önemli olan maksimum seviyede uluslararası katılım olması."  şeklinde konuştu.

“Hedefimiz Ege'nin payını yüzde 20'ye çıkarmak”

Türkiye'deki turist sayısının yüzdelik paylarını bölgelere göre sıralayan Bakan Ersoy diğer açıklamaları ise şu şekilde;

"Turist sayısı ve gelirin yüzde 40'ı Marmara, yüzde 40'ı Akdeniz, yüzde 10'u Ege ve yüzde 10'u diğer bölgelerde yoğunlaşıyor. Ege, potansiyeli fazla olmasına rağmen yüzde 10'larda kalmış. Bu iyi potansiyeli kullanırsak hedefimiz Ege'nin payını yüzde 20'ye çıkarmak. İzmir'in ve Çeşme bölgesinin kronik sorunlardan biri sezonun çok kısa olması. Hedeflerden biri sezonu 12 aya yaymak. Bu hem sürdürülebilir turizm açısından önemli hem de nitelikli personel ve turist açısından önemli. İzmir'in en büyük şikayeti, İstanbul üzerinden hava trafiğine bağlanıyor olması. Proje ile hava trafiği 12 ay İzmir'de başlamış olacak. İzmir direkt uçuşlarla dünyadaki pek çok noktaya bağlanmış olacak"

“2025’te projenin hayata geçmesini planlıyoruz”

“2 ay içinde ÇED raporları tamamlanırsa 3 ay sonra projede plan aşamasına gelinecek, Öngörümüz, her şey vaktinde gerçekleşirse 2025'te projenin hayata geçeceği yönünde. Türkiye'de Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından en ince ayrıntılarıyla çalışmaların sağlandığı, en koruyucu, en doğa dostu projelerden biri. Bunun uluslararası kuruluşlar tarafından da tasdiklenmesini şart koşuyoruz. Türkiye'nin bugüne kadarki en iyi projelerinden biri olacağını düşünüyorum"

“Öngörüm, yılsonuna kadar planın nihai aşamasına gelmek”

"Proje ile ilgili süreçlerin tamamlanması bekleniyor. Oradaki nihai sonuçlara göre planın son şeklinin verilmesi gerekiyor. Nihai sonuç geldiğinde plan askıya çıkacak. Öngörüm, yılsonuna kadar plan nihai aşamasına gelir diye düşünüyorum. Ayrıca bölgede herhangi bir kamulaştırma öngörülmüyor. “

"Bunlar nihai plan değildir. Nihai planın netleşmesi için değişiklikler yapılmaya devam ediyor. Görüşleri almaya devam ediyoruz. Size verdiğimiz sözü yerine getiriyoruz. Geldiğimiz noktaları sizlerle paylaşıyoruz. Öneriler doğrultusunda projeyi şekillendirmeye devam edeceğiz. Önyargı ile bu projeye 'Hayır' demek yerine 'Nasıl yaparız?' diyen ve anlamaya çalışıp anladıktan sonra benimseyerek Bakanlıkla birlikte bu süreci yöneten, planlama ekibini İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çeşme Belediyesi ve bakanlık mutabakatını alarak oluşturan, raporlama sürecine İzmir'deki üniversite ve enstitüleri de davet eden İzmir Ticaret Odasına şükranlarımı sunuyorum. Emeği geçen tüm kurum ve kuruluşları, kıymetli hocalarımız ve değerli uzmanlarımızı takdir ediyorum. Sizler olmasanız proje bugünkü aşamasına gelmezdi"

“Türkiye’de bu kadar geniş alanlı turizm projesi yapılmadı”

Toplantıda bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de "Bugüne kadarki şeffaf ve son derce özenle sürdürülen süreç nedeniyle teşekkür ediyoruz. Başından beri projeye olumlu yaklaştık. Türkiye'de bu kapsamda bu kadar geniş alanla ilgili detaylı turizm projesi yapılmadı. Muhtemelen bölgede de iddialı projelerden biri olacak. Nitelikli koruma alanlarının sürdürülebilir doğal alanlara dönüştürülmesi ile ilgili çekincelerimiz vardı ama Bakan Ersoy 365 gün alanın taranması ile ilgili süreçlerin devam ettiği, ÇED çalışmalarının sürdüğü bilgisini paylaştı. Süreç devam ediyor. Zaman zaman sorularımız, itirazlarımız oluyor ama Bakanımız ve ekibi her birini dinleyip yapılması gerekeni yapıyor. Süreci takip etmeye devam ediyoruz. Kaygı taşımaya devam ettiğimiz ulaşım, nüfus yoğunluğu, su meseleleri var. Bunlarla ilgili titiz çalışmalar var. Diliyorum bu şeffaflıkla bu süreç devam etsin. Süreç masada sürdükçe hukukta kaybedilecek zamanın da önüne geçilmiş olur." açıklamasında bulundu.

“Proje için gelinen nokta çok değerli”

Toplantıda konuşan İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, "Bugün İzmir, tarihinde yine önemli bir güne işaret ediyor. Seyyahların, diplomatların, ticaretin kenti İzmir'in, Türkiye ve dünya turizm hareketi içindeki payını istediği ölçüde artırması için büyük emekler veriliyor. Ancak bir özlem var, her masada dile geliyor. Dün de bugün de İzmir'i yaşayanlar, İzmir'de çalışanlar, İzmir'e yatırım yapanlar, 'Uluslararası turizm' diyor. Havacılıktan yeme içmeye; konaklamadan acenteciliğe; taşımacılıktan teknolojiye; dijital dünyadan sağlığa çok geniş bir yelpazede istihdam ve refah sağlayan, yaşama keyif veren seyahat ve turizm endüstrisi 50'den fazla alt sektör ile ilişkili. Bu projemizle ilgili ilk defa bir araya gelip sizlerle paylaşmamızın üzerinden 2 yıl 12 gün geçti. Bu çapta bir proje için gelinen nokta çok değerli." dedi.Bu Haber 22.03.2022 - 09:20:49 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.