Mehmet Nuri Ersoy: Günlük en az 500 -600 dolar harcama yapıyorlar

Mehmet Nuri Ersoy: Günlük en az 500 -600 dolar harcama yapıyorlar

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antalya'da düzenlenen Uluslararası Toplantı ve Düğün Turizmi Forumu'nun (International MICE & Wedding Forum-IMWF'2021) kapanış galasında konuştu.


Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye'nin uluslararası kongre ve toplantı etkinliklerinin yanı sıra destinasyon düğünleri alanında da son yıllarda etkisini artırarak önemli bir destinasyon haline geldiğini söyledi. Bir düğün organizasyonunun kişi başı, günlük en az 500-600 dolar harcama hacmine sahip olduğunu kaydeden Ersoy, bu düğünlerin tüm dünyada en özellikli ve alım gücü yüksek turizm alanı olarak kabul edildiğini belirtti.

Ersoy sözlerine "Her 4 düğünden biri destinasyon düğünü olarak gerçekleşiyor. Böyle bir oranın üzerine, pazarın her yıl yüzde 10 oranında büyüdüğü öngörüsünü de eklediğimizde sektörün taşıdığı muazzam potansiyeli çok net bir şekilde görebiliyoruz. Burada da bitmiyor. Balayı ile romantik seyahat olarak öne çıkan tatil sektörü de 2019 itibarıyla 12 milyar dolara ulaşmış durumda." şeklinde devam etti.

İstanbul dünyanın ilk 10 destinasyonu arasında

İstanbul'un 2011'de 500'den fazla kişinin katıldığı kongrelere ev sahipliği yapan şehirler arasında dünya birincisi olduğunu hatırlatan Ersoy, "Ülkemiz, uluslararası MICE sektörünün lider ülkelerinden biri konumunda. Uluslararası Kongre ve Konvansiyon Birliği istatistiklerinde İstanbul, uluslararası kongre, toplantı ve etkinliklere ev sahipliği yapan dünyanın ilk 10 destinasyonu arasında yer almış, öncü şehirlerden biri" dedi.

“Çok kapsamlı denetim ve uygulamaları hayata geçirdik.”

Taleplere bu istisnai dönemin gereklerince cevap verebilmenin önemli olduğunu vurgulayan Ersoy, “Konfor ve özgürlük imkanlarını hijyen ve sağlık güvenliğiyle sunabilmek çok önemli. Türkiye'nin turizm, davet, düğün ve organizasyonlar için lider destinasyonlardan biri olmasında ve 'V' tipi yükselişinde güvenli turizm sertifika programımız çok önemli bir paya sahip. Söz konusu sertifikasyon programımız kapsamında, turizm hareketinin her adımında çok kapsamlı denetim ve uygulamaları hayata geçirdik. Etkinlik merkezlerine yönelik sertifikasyon kriterleri de hazırlanmış ve son derece disiplinli bir şekilde uygulanmıştır. Dünyadaki en başarılı örneklerden biri olan sertifikasyon programımız, gerçekleşen uluslararası MICE ve düğün etkinliklerine katılımın artmasında ve misafirlerin güvenliğinin sağlanmasında çok ciddi bir etken." dedi.Bu Haber 22.11.2021 - 09:06:51 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.