''Eski tas eski hamam durumu artık yok''

''Eski tas eski hamam durumu artık yok''
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, katıldığı canlı yayında sertifika, iç pazar talebi, yurt dışı uçuşların başlaması ve havalimanlarında kurulacak test merkezleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

‘’Eski tas eski hamam durumu yok artık’’

Sertifika sisteminin tıkır tıkır işlediğini ve geçtiğimiz hafta sonu Antalya’da ağırladıkları bazı ülkelerin büyükelçilerinin ‘’bunu siz çok iyi yapıyorsunuz, bu konuda bize de destek olur musunuz?’’ dediğini söyleyen Ersoy, sertifika sisteminde gizli misafirlerin gelip otelleri denetlediğini ve rapor tuttuğunu belirtti. ‘’Eski tas eski hamam durumu artık yok. Bundan kaçış yok.’’ diyen Ersoy, sertifikanın şeffaf bir sistem olduğunu ve misafirlerin denetim raporlarına ulaşabildiğini belirtti. Ersoy ayrıca, Bakanlık olarak da sertifikalı tesislerin satılmasını teşvik ettiklerini kaydetti.

Almanya’nın kararı ‘ekonomik endişe’

Almanya’nın Türkiye’yi riskli ülkeler kategorisine eklenmesinin ekonomik endişelerden kaynaklandığını ileri süren Mehmet Nuri Ersoy, konunun ekonomik virüse döndüğünü söyledi.

Antalya, İstanbul, İzmir ve Dalaman havalimanlarına 1 Temmuz, diğer turistik havalimanlarına ise 15 Temmuz’a kadar test merkezi kurulacağını açıklayan Ersoy, ateşi 37.8 ve üzeri olan yolcuların hastanelere sevk edilceğini ve söz konusu testlerin ücretsiz olacağını da söyledi.

Otellerin içinde izolasyon katlarının ya da bölümlerinin olacağını yineleyen Mehmet Nuri Ersoy, tedavi sürecindeki ekstra konaklamalar için misafirden para alınmayacağını açıkladı.

Sertifikaya 727 otel başvurdu

Güvenli Turizm Sertifikasına başvuran otel sayısının an itibariyle 727 olduğunu söyleyen Ersoy, bu sertifika sistemini korona salgınından sonra da devam ettireceklerini ifade etti. Bu işin maliyetlerinin olduğunu söyleyen Ersoy, ‘nitelikli’ turist almak için bunların yapılması gerektiğini söyledi.

‘’Koronavirüsle beraber tatile konfor da geldi’’

Otellerin kapasitelerini fiziki mesafeye göre ayarladığını söyleyen Ersoy, ‘’Eskiden şezlongda fısıldasanız yan taraftaki duyardı. Şimdi şezlonglar arasında 3-4 metre mesafe var. Bu nedenle aslında koronavirüsle beraber tatile bir konfor da geldi. Normalde üstüne yüzde 50 para ödeyip alacağınız servisi şu anda aynı paraya satın alıyorsunuz. Sadece açık büfedeki sunum şekli değişti. Eskiden kendiniz alıyordunuz yemekleri büfeden, şimdi bir görevli dağıtıyor. Bunu ilk deneyenler de oldukça memnun.’’ dedi.

‘’Almanya’da yaşayan Türklerin önünde engel kalmadı’’

Almanya’da yaşayan Türk vatandaşlarının Türkiye’ye gelmelerinin önündeki engellerin kaldırıldığını söyleyen Ersoy, ‘’Türkiye’de son 48 içinde bir test yaptırmışsanız ve sonucunuz negatifse karantinaya tabi tutulmadan Almanya’ya girebileceksiniz. Biz bu testleri sınır kapılarında havalimanlarında yapmaya başladık. Bu testlerin 15 eurluk bir ücreti var.’’ açıklamasında bulundu.

Ersoy, temmuz ve ağustos aylarında otellerdeki doluluk oranının ne olacağına ilişkin soruya ise şu yanıtı verdi:

Rezervasyonlar geçen yılın yüzde 50’sini geçti

‘’Biz piyasadaki rezervasyon akışını takip ediyoruz. İleriye dönük rezervasyonların, geçen senki seviyenin yüzde 50’sini geçtiğini gödük. Çok hızlı, ‘V’ şeklinde bir toparlama var. Biz hedef olarak şu kadar turist şu kadar doluluk sağlansın demiyoruz. Amacımız otellerin yüzde 50’sini açabilmek. O zaman bu senenin şatlarında iyi bir sonuç almış oluruz. Otellerde yüzde 100 doluluk olmaz. Zaten fiziki mesafe buna izin vermez, o kadar talep de olmaz. İç pazarda temmuzda ciddi bir turizm hareketi olacak.’’

Başta ilk 20 olmak üzere, Türk Hava Yolları'nın uçtuğu 120 ülkeyle uçuşların başlatılması için görüştüklerini belirten Mehmet Nuri Ersoy, bazı ülkelerle ilgili çalışmaları ‘taciz’ boyutunda yürüttüklerini söyledi.Bu Haber 24.06.2020 - 12:10:59 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Yüksel Gürhan - 25.06.2020 - 11:53

    Turizm Bakanımızın açıklamalarına bazı yorumlarım olacak; 1- “ESKİ TAS, ESKİ HAMAM DURUMU YOK ARTIK”= Her tesis, her işletmeci tarafından layıkı ile yapıldığını düşünmüyorum ve sürdürülebilir değil. Yani rahatlıkla söylüyorum ki; 2021 sezonu ve sonrası eski tas, eski hamam olacak. 2-ALMANYA’BIN KARARI EKONOMİK ENDİŞE= evet kesinlikle doğru. Önce Almanya, sonra da AB ekonomisinden endişe ediyor. 3-KORONA VŞRÜSLE BERABER TATİLE KONFOR DA GELDİ= Otel doluluklarının %10 %30 aralığında seyrettiği bu günlerde OTELLERDE şezlonglar arası mesafe 3-4 metre, MİSAFİRLER ARASI MESAFE 15-20 metre. Otellerin Misafiri yok ki plajlarda. (Halka açık plajları konudan ayrı tutuyorum) kısacası MİSAFİR OLMADIĞI İÇİN MESAFELER İSTENEN DURUMDA. Yani sertifika zorunluluğundan değil. Ayrıca Bakanımızın tüm korona virüs tedbirlerini AÇIK BÜFE SUNUM ŞEKLİNE indirgeyen açıklamalarından dolayı tüm otelcilerin konuştuğu, üzerinde durduğu en önemli konu haline geldi. 4-GİZLİ MÜŞTERİ= sertifikasyon ücretleri açıklanan ilk fiyatlardan sonra %20-25 indirimlerle makul seviyelere inmişken HANGİ OTEL SAHİBİ VEYA OTEL GENEL MÜDÜRÜ “Gizli Müşteri” hizmetinin “SERTİFİKA AYLIK FİYATINA DAHİL” olacağını düşünüyor? Veya buna inanıyor? 4-a= Öncelikle Gizli Müşteri’nin rezervasyonu ve bunun bir bedeli var. 4-b= Konaklama bedelini otel karşılayacak ve konaklayacak kişi sayısı belirsiz. 4-c= Rezervasyonlar acente üzerinden mi? Call Center vasıtası ile mi? Online mı olacak? 4-d= Konaklama süreleri me olacak? 4-e=Gizli Müşteri her seferinde değişmesi gerekir. Hatta yabancı misafirler de olmalı. Yoksa Otel personelleri çok kısa süre içinde kullanılacak rezervasyon kanalı, konaklama süreleri ve milliyet durumundan Gizli Müşteri’yi deşifre edecektir. 4-f= Sektörü denetleyebilecek bilgi ve beceride bu kadar çok DENETÇİ NİTELİĞİNDE YETERLİ GİZLİ MÜŞTERİ var mı? Yoksa eş-dost-akraba seyahtaleri mi düzenleyecekler Gizli Müşteri adı altında. Hatta bir adım daha gidersek Gizli Müşteri seyahat acentesi bile kurularak onlardan da bir ücret alan Sertifika Firması çıkabilir. Yani hemen her işimizde olduğu gibi bu işin de alt yapısını tam sağlamadan girişiverdik; GÖÇ YOLDA DÜZELİR düsturu ile. Saygılarımla, Ben Yüksel Gürhan

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.