403 vakıfta görevli 203 yöneticiyi görevden aldı

403 vakıfta görevli 203 yöneticiyi görevden aldı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yapılan denetlemeler sonucu 437 vakıfta görevli 203 yöneticinin görevden alındığını açıkladı.Denetimi yapılan 403 vakıfta görevli 203 yönetici görevden alınarak haklarında dava açıldı. Kültür Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, son 5 yılda, vakfın amacı doğrultusunda faaliyette bulunmayan, vakfın mal ve gelirlerini usulsüz biçimde kullanan, ağır ihmal ve kasıtlı fiilleriyle vakfı zarara uğratan 203 yöneticinin görevden alındığını ve haklarında dava açıldığını bildirdi.

Sözcü gazetesinden Deniz Ayhan'ın haberine göre, denetimlerin Bakanlıkça Türk Medeni Kanunu hükümlerine göre yapıldığını belirten Ersoy şunları söyledi:

“Amacı doğrultusunda faaliyette bulunmayan, mal ve gelirlerini amaç dışı kıllanan, ağır ihmal ve kasıtlı fiilleriyle vakfı zarara uğratan, Vakıflar İdaresi tarafından tespit edilen noksanlık ve yanlışlıkları verilen süre içerisinde tamamlamayan, düzeltmeyen veya aykırı işlemlere devam edenler hakkında mahkeme kararı ile görevden alınan Vakıf yönetici sayısı 203 olmuştur. Son 5 yılda Türk Medeni Kanunu hükümlerine göre kurulmuş olan 203 vakfın yöneticileri hakkında görevden alma davası açılmıştır”

Önerge sahibi Gürer ise, “Son 5 yılda 768 yeni vakıf kuruldu. Bu vakıfların bazılarına kamuya ait arazi ve konutlar devrediliyor'' dedi ve denetimlerin sıklaştırılmasını istedi.


Bu Haber 30.08.2019 - 15:01:52 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.