38 milyon liraya satışa çıkarılan turizm arazisi yarı fiyatına satıldı

38 milyon liraya satışa çıkarılan turizm arazisi yarı fiyatına satıldı
Martı Grubu'nun Muğla'nın Ortaca ilçesinde bulunan 79 bin metrekare büyüklüğündeli otel arazisi, icra yoluyla satıldı.

Martı Otelleri'nin Muğla’nın Ortaca ilçesinde bulunan 79 bin metrekare büyüklüğündeki turizm imarlı arazisi, temmuz ayında 38 milyon lira muhammen bedelle icradan satışa çıkarılmıştı.

Yarı fiyatına satıldı

Ortaca İcra Dairesi tarafından satışa çıkarılan arazinin satışı dün (3 Eylül) gerçekleşti. Martı Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapılan açıklamada, söz konusu arazinin 19 milyon 250 bin TL bedelle Denizbank'a satıldığı ve satış bedelinin Martı'nın Denizbank'a olan ve yapılandırma görüşmeleri hala devam eden kredi borcundan düşüleceği kaydedildi.

Martı Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş tarafından KAP'a yapılan açıklama şöyle:

''Şirketimiz ve Martı Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. tarafından DenizBank A.Ş. ve Deniz Faktoring A.Ş.'den kullanılmış olan finansal tablolarımızda yer alan kredilerimizin yeniden yapılandırmasına ilişkin protokol görüşmeleri devam etmektedir.

2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu'nun 8 inci maddesinin (I) fıkrası hükmü ve Martı Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.'ce iptali açılan davası devam eden Kamu Taşınmazlarının Turizm Yatırımlarına Tahsisi Hakkında Yönetmeliğin 24/1, Ek madde 4 ve Geçici madde 7 hükümlerinde; tahsisi iptal edilen araziler üzerinde bulunan yapı, tesis ve müştemilatların bedelsiz olarak Hazineye intikal edeceği, teminatları nakde çevrilerek Hazineye irat kaydedileceği, bunlar için tahsis yapılan yatırımcı tarafından herhangi bir hak ve bedel veya tazminat talep edilemeyeceği, ve ancak, ipotek alacaklısı kredi kurulusu tarafından ipoteğin paraya çevrilmesi yoluyla satısından önce veya sonra önceki yatırımcıdan kaynaklanan sebeplerle kesin tahsisin iptali gereken hallerde, üst hakkını icra yoluyla edinen kredi kurulusu tarafından başvuruda bulunulması ve Yönetmelikte öngörülen şartları karşılaması halinde Bakanlıkça kesin tahsisin iptal edilmeyeceği öngörülmüştür.

Alacaklı Denizbank A.Ş. tarafından ipoteğin paraya çevrilmesi yoluyla başlatılan takip neticesinde; mülkiyeti Maliye Hazinesine ait, Muğla ili, Ortaca ilçesi, Fevziye Mahallesi, Akçagöl-Sarısu mevkii, 136 ada, 2 parsel numaralı 79.081,51-m2 yüzölçümlü orman vasıflı taşınmazın üzerinde 496 yatak kapasiteli 1. sınıf tatil köyü yapılmak amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığınca 02.09.1997 tarihinde 45 yıl süreyle (02.12.2051 yılına kadar) Şirketimiz Martı Otel İşletmeleri A.Ş. lehine kesin tahsisi yapılan, 2006 yılında ise, Martı Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. lehine devredilmiş olup, Kültür Ve Turizm Bakanlığı Arazi Tahsis Komisyonunun 3/1/2018 tarihli ve 1/3 sayılı kararı ile kesin tahsisi iptal edilmiş bulunan ve ancak "iptali ve tapudan terkin edilmesi" ile ilgili davası halen derdest olan üst hakkı, pandemi nedeniyle yayınlanan 19.03.2020 tarih ve 2020/3 sayılı Cumhurbaşkanı Genelgesi ile 29.04.2020 tarih ve 2480 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı çerçevesinde durdurulan satışı, 38.273.493,63-TL bedel üzerinden 03.09.2020 tarihinde yapılmış olup, Denizbank tarafından 19.250.000,00-TL bedel ile satın alınmıştır.

Bu çerçevede; ilgili Bakanlık tarafından Martı Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. lehine tesis edilmiş olup, kesin tahsisi iptal edilmiş bulunan ve tapudan terkini istenen üst hakkının, ipotek alacaklısı Denizbank A.Ş. tarafından ipoteğin paraya çevrilmesi yoluyla başlatılan takip neticesinde ilgili mevzuatta öngörülen şartların sağlanması kaydıyla Banka tarafından satın alınması çerçevesinde, tahsisi iptal edilmiş olup, bu aşamada Martı Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.'ce bedelsiz olarak Hazineye intikal etmesi gereken üst hakkına ilişkin kesin tahsis Bakanlık tarafından iptal edilmeyerek Denizbank lehine ihya edilecek olup, satış bedeli de bu suretle Martı Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. kredi borcundan mahsup edilecektir.''Bu Haber 04.09.2020 - 09:03:54 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • Bayram zeytin 05.09.2020 - 10:16

    Yanlış hesaplamadıysam metre kare 240 liea yazık çok yazık Fevziye nin içinde bile arsanın metre kare si 500 600 lira

  • Süleyman Uzun 05.09.2020 - 01:45

    Arazi tefecilerin eline düşmüş desenize ...borca karşılık. Yazık. Banka Birleşik Arap Emirliklerinin. 3 liraya aldığını 23 liraya başka bir yabancıya satar. Böylelikle Türkiye başka bir değerini iç etmiş olur. Durmak yok, yola devam...!

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.