Marmaris’te çevre katliamı devam ediyor

Marmaris’te çevre katliamı devam ediyor

Marmaris’in en güzel koylarından biri olan Kızılbük’de çevre katliamı devam ediyor. Sinpaş’ın yaptığı otel-devremülk inşaatı Kızılbük'ü tanınmaz hale getirirken, alan genişletme çalışmaları da sürüyor.


Sinpaş GYO’nun hiçbir itiraza kulak asmadan devam ettirdiği Marmaris-Kızılbük’teki devremülk-otel projesi, adeta bir çevre katliamına dönüştü. Yaşanan tahribat, bilirkişi raporunda da ortaya konuldu.

Marmaris Kent Konseyi'nin resmi sosyal medya hesabından paylaşılan görüntülerde, inşaatın el değmemiş koyların dinamitle patlatılarak devam ettirildiği görülüyor. Görüntüler, "İmdat. Marmaris’in Milli Park Alanı içindeki el değmemiş koylarını beton yığınına çevirmek için dinamit patlatıyorlar. Burası Kızılbük Koyu..." denilerek paylaşıldı.

Marmaris Belediyesinden açıklama

Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre Marmaris Belediyesi tarafından projeyle ilgili yapılan açıklamada "İçmeler İmar planı notlarında geçen “İmar planı yerel koordinat sisteminde, imar uygulamaları da ulusal koordinat sisteminde hazırlanarak çakıştırıldığından, imar planı ada kenarı hatları ile imar uygulama hatlarının uyuşmadığı durumlarda imar uygulama hatlarına uyulacaktır.” maddesi doğrultusunda ve T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 06/07/2020 tarihli görüş yazısı ve bu alanla ilgili alınmış olan aplikasyon belgesi doğrultusunda 23/09/2020 tarihinde Belediyemizce imar durumu düzenlenmiştir" denildi.

Yapı ruhsatları Marmaris Belediyesi tarafından düzenlendi

Açıklamada, "Marmaris Milli Parkı Uzun Devreli Gelişme Revizyonu Planında da belirtildiği üzere emsal artışı olmaksızın onaylı imar planı bulunan alanlarda onaylı planlar geçerli olacaktır. Anılan inşaatta 1987 yılından sonra herhangi bir emsal artışı olmamıştır. Maliklerince de düzenli olarak yenileme ruhsatı düzenlenmiş, yukarıda belirttiğimiz gibi en son olarak da 2018 tarihinde Marmaris Belediyesince yenileme ruhsatı düzenlenmiştir. Bu bağlamda ilgili plan ve kanunlar ile anayasal eşitlik ilkesi çerçevesinde 2518 parseldeki inşaat için Marmaris Belediye Başkanlığınca yapı ruhsatları düzenlenmiştir" ifadeleri kullanıldı.

Bilirkişi raporu zararı ortaya koydu

Muğla Valiliği, büyük tahribat yaratan inşaat için 13 Ağustos 2021’de ‘ÇED gerekli değildir’ kararını vermişti. Marmaris Kent Konseyi ise bölümü, Muğla 3’üncü İdare Mahkemesi’nde bu kararın iptali için dava açmıştı.

“Doğa ve ekosistem üzerinde ciddi bir tahribat meydana geldi”

Bilirkişi raporunda, tesisin Milli Park’ı, kıyıyı, ormanı ve endemik türleri tahrip ettiği ve raporda yasalara aykırılık oluşturan birçok konuya dikkat çekildiği belirtilmişti.

53 sayfalık bilirkişi raporundan bir bölüm şöyle:

“Dava konusu parselin bulunduğu alan doğal ve ekolojik değeri yüksek alanlardır. Plan kapsamında kalan alanlarda, arazi kullanımı ve yapılaşmanın plan, fen, sanat, sağlık ve çevre şartlarına uygun olarak oluşmasının sağlanması, afet etkilerinin azaltılması; doğal, tarihi, kültürel çevrenin ve ekosistemlerin korunması, yaşatılması ve geliştirilmesi gereklidir. Bu alanları tehdit edici yönde ve tahribata açacak yapılaşma kararları getirilmemelidir ve koruma-kullanma dengesi gözetilmesi gereklidir. Her türlü yapılaşma koşullarında çevreyi kirletmeyecek önlemler alınmalıdır. Parsele ilişkin yapılaşma özellikleri ile çevresindeki alanın doğal özelliklerinin planlama aşamasında dikkate alınması ve koruma kararlarına dönüştürülmesi zorunludur. Ancak keşif sırasında çekilen fotoğraflardan da görüleceği üzere doğa ve ekosistem üzerinde ciddi bir tahribat meydana gelmiştir. Çevreyi kirletmeyecek önlemler alınmamıştır.”Bu Haber 25.05.2022 - 14:04:33 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.