Kültür ve Turizm Bakanlığında 5 ildeki 14 otel arazisinin tahsisi için ihale

Kültür ve Turizm Bakanlığında 5 ildeki 14 otel arazisinin tahsisi için ihale

Kültür ve Turizm Bakanlığı 5 ilde toplam değeri 5,4 milyar TL olan 14 kamu arazisinin tahsisi için ihale düzenledi.


Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan başkanlığında, Antalya, Muğla, İzmir, Çankırı ve Trabzon’daki toplam değeri 5 milyar 421 milyon TL olan 14 adet kamu taşınmazının turizm yatırımlarına tahsis edilmesi için ihale yapıldı.

İhale öncesinde konuşan Alpaslan, Türkiye'nin stratejik sektörlerinden biri turizmin, istihdam sağlanması ve cari açığın giderilmesi açısından son derece önemli bir sektör olduğuna dikkati çekti.

Alpaslan, "Geçtiğimiz yıl 55 milyar doların üzerinde bir turizm geliri elde ettik. İnşallah bu yıl 60 milyar dolarlık bir turizm hedefimiz var. Bunu gerçekleştirmek için çalışmalarımızı yürütmekteyiz." dedi.

Alparslan, yürüttükleri çalışmalar tamamlandıktan sonra turizm sektöründeki yatak kapasitesinin artırılacağını, personele lojman kazandırılacağını söyledi.

Alpaslan'ın konuşmasının ardından taşınmazların tahsisi için müzakerelere geçildi. 5 ildeki 14 kamu taşınmazının turizm yatırımcılarına tahsisi için 5 milyar 421 milyon lira bedelle ihale yapıldı.

İhalesi yapılan taşınmazlar üzerinde yapılacak çalışmalarla ülke turizmine toplam 3 bin 785 yatak kapasiteli turizm tesisi ve 600 yatak kapasiteli turizm personel lojmanı kazandırılması amaçlanıyor.Bu Haber 23.05.2024 - 09:42:23 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.