Kültür ve Turizm Bakanlığı arazi tahsisinden 3,4 milyar TL gelir elde edecek

Kültür ve Turizm Bakanlığı arazi tahsisinden 3,4 milyar TL  gelir elde edecek

Kültür ve Turizm Bakanlığının tahsise çıkardığı 50 araziden 3,4 milyar TL gelir elde edeceği belirtildi.


Arazi tahsisi ile ilgili yasa ve uygulamada yapılan değişiklikler ile arazi tahsisi almak isteyenlerden arazinin büyüklüğü ve üzerinde yapılacak yatırımın toplam değeri üzerinden altyapıya katılım payı alınıyor. Bu miktar tahsise çıkarılan alan için yapılacak ihalede başlangıç miktarı olarak belirleniyor. Açık artırma şeklinde yapılan ihalede açılış fiyatı üzerine en yüksek fiyatı veren tahsisi alıyor

Dünya Gazetesi’nin aktardığı habere göre, Tahsise çıkardığı 50 yerdeki arazilerden 1 milyon ile 500 bin TL arasında değişen katılım bedeli alan Kültür ve Turizm Bakanlığı, tahsislerden toplamda 3,4 milyar TL gelir elde edecek

Tahsise çıkarılan araziler içinde altyapı katılım bedeli en yüksek olan yer Belek’te. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un sahibi olduğu Maxx Royal ve Voyage oteline yakın arazi için 500 milyon katkı payı isteniyor.

Katkı payı en yüksek ikinci yer de Kemer’deki NG Faselis’in olduğu yerin bitişiğindeki yer. Burası için de 250 milyon katkı payı isteniyor.

Katkı payı en yüksek olanlardan biri de Bodrum Türkbükü’ndeki arazi. Burası için de 250 milyon TL isteniyor.

Katkı payı bedelinin en düşük olduğu yer Ordu’da yayla turizmi amaçlı kullanılan alanda. Yayla turizmi amaçlı arazi tahsisleri için bir milyon TL katkı payı isteniyor.

Başlangıç fiyatları olan bu fiyatlar ihalede daha da artabilir.Bu Haber 05.08.2022 - 10:03:23 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.