Kremlin: Türk bankaların MIR’den çekilmesinin nedeni ABD baskısı

Kremlin: Türk bankaların MIR’den çekilmesinin nedeni ABD baskısı

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türk kamu bankalarının MIR ödeme sisteminden çekilmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.


Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türk kamu bankalarının MIR ödeme sisteminden çekilmesine ilişkin kararın ABD’nin benzeri görülmemiş baskısı altında alındığını söyledi.

Bloomberg'ün üst düzey bir Türk yetkiliye dayandırdığı haberde Halkbank, Ziraat Bankası, İş Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası, Rusya'nın MIR kart sisteminden ayrılmaya karar verdiği duyurulmuştu. Geçtiğimiz haftalarda Denizbank’ın da sistemden çekildiği açıklanmıştı

Kremlin’den bugün yapılan açıklamada, MIR banka kartlarını kullanmayı bırakan Türk devlet bankalarının benzeri görülmemiş ABD baskısı ve yaptırım tehdidi altında olduğunu ve kararın bu nedenle alındığını belirtti.

Sözcü’nün aktardığı habere göre, Rusya ve Türkiye’nin zor bir durumla karşı karşıya olduğunu söyleyen Peskov, iki ülkenin bu baskıyı kırma yollarını Rus-Türk ticari ve ekonomik işbirliğine en az zarar verecek şekilde ve her yıl Türkiye’yi ziyaret eden milyonlarca Rus turisti konforlu koşullardan mahrum bırakmadan bulması gerektiğini ifade etti.Bu Haber 28.09.2022 - 15:19:43 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.