Korhan Alşan: 2022 Türkiye'nin turizmde rekor kıracağı yıl olacak

Korhan Alşan: 2022 Türkiye'nin turizmde rekor kıracağı yıl olacak

2022 yılına ilişkin beklentilerini paylaşan Nirvana Hotels Grup Ceo'su Korhan Alşan, ön rezervasyonlarda 2019 rakamlarına yaklaşıldığını açıkladı.


İngiltere’nin rezervayon talebinin 2019 yılını aştığını vurgulayan Korhan Alşan,  “İngiltere pazarı son derece umut verici bir veriyle başladı. Çünkü İngiltereliler erken rezervasyon yapmayı seviyor. İlk rezervasyon talepleri İngiltere pazarı için 2019 yılını aşmış durumda. Avrupa pazarlarında, Batı Avrupa pazarı daha sakin gidiyor ama oradan da önemli bir rezervasyon akışı var. İç pazar çok iyi başladı. İç pazarın her zaman, özellikle kriz dönemlerinde kurtarış pazarı. İç pazarlarda gayet olumlu bir gidişat var. Bu Bağımsız Devletler Topluluğu olarak adlandırdığımız, özellikle Rusya, Ukrayna, Beyaz Rusya, Kazakistan cephesiyle ilgili de son derece canlı bir gidişat var. Rusya ve Almanya’nın arkasından Ukrayna’dan da son yıllarda ciddi bir gelişme yaşandığını ve Antalya’ya gelen turist sayısı 1 milyon bandını aştı.” şeklinde konuştu.

“5 sene sonra Türkiye ilk 3’ün içerisinde olacak”

Alşan, Antalya’nın 12 ay boyunca turistin olduğu bir yere dönüşmesi gerektiğini ifade ederek,  “Avrupa ülkelerinin yanında Orta Doğu’yu unutmamak gerekir. İsrail, İran, Lübnan gibi yakın coğrafyalarımızdan önemli talepler alıyoruz. Sanatı, tarihi öne çıkarmalıyız. Elimizde zengin değerlerimiz var, bunların hikayesini yazma konusunda sıkıntılarımız var. Ama bir farkındalık var. Çeşitliliği arttırdıkça Antalya 12 ay yaşayan turistin her zaman olduğu bir yer haline dönüşecek. Türkiye’nin her coğrafyası turizm için biçilmiş bir kaftan, önemli olan bunları doğru şekilde yönetmek. Bizde o raya girdik diye düşünüyoruz” dedi.

Türkiye’nin şu an dünya sıralamasında 2019 verilerine göre 6. olduğunu kaydeden Korhan Alşan, “İlk 3’e girmememiz için hiçbir sebep yok 5 sene sonra Türkiye ilk 3’ün içerisinde olacak. Belki Türkiye bir numara bile olabilir, o alt yapı var. Yeter ki biz bunu fark edelim, buna uygun hamleleri yapalım” diye konuştu.

“Antalya’ya 17-18 milyon turist gelirse de bu sürpriz olmaz”

Antalya’da 2022 yılı ön rezervasyonlarının 2019'a yaklaştığını belirten Alşan, “Mart ve nisan aylarında aşırı bir rezervasyon yüklemesi ile sezonun büyük bir kısmı erkenden doluluğa ulaşacak. Antalya'da bizim 2019'da yakaladığımız sayı 15 milyon civarındaydı. 2022 yılında da 15 milyon civarında olmasını bekliyorum. Hatta 16 milyonun üzerine de çıkabiliriz. Biriken bir talep söz konusu, 2 senedir evlerinden çıkmayan insanlar var. Bilindiği gibi Türkiye’de her yıl üzerine koyarak büyüyen bir pazar. Yakın bölgeleri içinde cazip bir turizm destinasyonu.” dedi.

İstatistiklere bakarken sadece gelen kişi sayısına bakmanın bazen yanıltıcı olabildiğine değinen Korhan Alşan, “Bu noktada geceleme sayısı çok önemli. 16 milyon turist gelir bunlar 5 gece ortalamayla kalırsa, 15 milyon gelip 10 geceleme ortalama kalandan daha düşük bir performans sergileyebilir. İki yönlü baktığımızda 2019’u yakalayabileceğimizi düşünüyorum. Bunu geçersek Antalya’ya 17-18 milyon turist gelirse de bu sürpriz olmaz. Sezonun başlangıcı çok önemli, nisan ve mayıs ayında iyi bir giriş yaparsak devamı gelir. Olağan dışı bir durumun olmamasını bekliyoruz. Şu anda dünyadaki genel beklentide 2022’de turizmin ciddi bir toparlanma sürecine gireceği yönünde. 2022 yılı Türkiye'nin turizmde yeni rekor olarak imza atacağı bir yıl olacak” dedi.

“Geceleme sayısında çok keskin bir düşüş yok”

MY Gazete’den Emel Gümüş’e konuşan Korhan Alşan Son 5 yılın geceleme sayısına bakıldığında kısmi bir düşüş olduğunu işaret ederek, “İnsanların eğilimi daha az gün geçirip, daha sık ziyaret etmek. Eskiden 14 gün gelen bir aile şuanda iki kere 6’şar günlük iki tatili daha konforlu buluyor. 5 sene önce 9 olan geceleme sayısı, şuanda 8.2, 7.9’lar gibi revize oluyor. Çok keskin bir düşüş yok. Ama trend bu yönde gidiyor” açıklamasında bulundu.

“Turizm şehrin her yerine yansıtılmalıdır”

Turizmin destinasyonun her yerinde olması gerektiğini söyleyen Alşan “Deniz, kum güneşin dışında gastronomi, müzeler, festivaller, spor organizasyonları, sağlıklı beslenmeye dair atölyeler gerçekleştirilmeli. Türkiye kış mevsiminde iklimsel olarak birçok kuzey ülkesinden daha avantajlı. Oranın bahar havası neredeyse bizde kışın yaşanıyor. Turizm sadece uçak, havalimanı, otel, operatör ve acente arasında sıkışmamalıdır. Turizm o destinasyonun her yerinde olmalıdır. Turizm şehrin her yerine yansıtılmalıdır. Bütüncül bir turizm konsepti hem otellere hem bölgeye hem ülkemize çok daha büyük katkı sağlayacaktır. Turizmi 12 aya yayacağız ve o zaman sayılar çok daha yukarıya çıkacaktır” açıklamasını yaptı.

“Turistin harcamaya yönelik bir parası var”

Alşan, cebinde parası olan, harcama sorunu olmayan turiste, harcama yapacağı alanların sunulmasının önemli olduğuna dikkat çekerek, “Avrupa’da bunun örneklerini görüyoruz. Bir şehre gittiğiniz zaman hiç kimseye ihtiyaç duymadan, teknolojiden, ulaşım kartlarıyla şehrin her tarafına çok rahatlıkla gidebiliyoruz. Bizde de bu alt yapıların kurulması gerekir. Bunları yaparsak, bize gelen potansiyel müşteri içindeki beklediğimiz harcamalar bir bir sahaya dökülecek. Aslında turistin harcamaya yönelik bir parası var, bunun alınmasıyla ilgili mekanizmaların turizme entegre edilmesi gerekir. Ayrıca kalite kavramını en makul üründen en pahalı ürüne kadar her yere sirayet ettirmemiz lazım” şeklinde konuştu.Bu Haber 07.02.2022 - 10:07:17 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • Otelci 08.02.2022 - 07:52

    Neden kırmayalım bu rekoru ancak Ukrayna-Rusya çatışması çıkarsa bizi kıracaklar gibi gözüküyor

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.