Konkordato ilanından şartlar değişti

Konkordato ilanından şartlar değişti

Konkordato ilanında değişikliğe gidildi. Yeni düzenlemeyle birlikte rapor veren bağımsız denetim kuruluşları için 'kamu yararı' şartı kaldırıldı. Konkordato komiserleri bilirkişi kurullarına gönderilecek listeler içinden seçilecek ve alacaklının zarara uğratılması amacıyla hareket edilmesi durumunda talep reddedilecek.


Kötüye kullanıldığı gerekçesiyle sık sık eleştirilen konkordato ilanında değişikliğe gidildi. Şartları değiştiren teklifin yasalaşmasıyla birlikte, rapor verecek bağımsız denetim kuruluşları için ‘kamu yararı’ şartı kaldırıldı. Artık 23 ildeki 263 bağımsız denetim kuruluşundan da denetim raporu alınabilecek.

Dünya gazetesinden Canan Sarıkaya'nın haberine göre, düzenlemenin ardından şirketler 'Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu'nca yetkilendirilen bağımsız denetim kuruluşu tarafından 'Türkiye Denetim Standartları'na göre yapılacak denetim kapsamında hazırlanan ve konkordato ön projesinde yer alan teklifin gerçekleşeceği hususunda makul güvence veren denetim raporu ile dayanakları, konkordato başvurusu sırasında mahkemeye sunacak.

Kabul edilen diğer bir önergeyle konkordato komiseri olarak atanacak bağımsız denetçilerin daha geniş bir listeden seçilebilmesi için ‘sorumlu denetçi’ olma şartı da kaldırıldı. Yasanın yürürlüğe girdiği tarihte görülen konkordato talepleri hakkında, talep tarihinde yürürlükte bulunan hükümler uygulanacak.

Habertürk gazetesinden Saliha Çolak'ın haberinde ise, denetim kuruluşları hazırladıkları konkordato raporlarının içeriğinden sorumlu tutulacağı ifade edildi. Haberde, mahkemelerin, alacaklıları zarara uğratma amacıyla hareket edildiğini anlaması durumunda konkordato talebini geri çevirebileceği de kaydedildi.

Yasa teklifi, konkordato raporlarını sadece kamu yararına çalışan denetim kuruluşlarının hazırlanmasını öngörüyordu. Önerge ile bu madde çıkarıldı. Artık tüm denetim kuruluşları yetkili olacak.


Bu Haber 10.12.2018 - 09:32:21 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.