Kış turizmine Erzurum, Erzincan ve Kars koridoru

Kış turizmine Erzurum, Erzincan ve Kars koridoru
'Erzurum, Erzincan ve Kars Kış Turizmi Koridoru' projesi, 8 milyon 800 bin euroluk yatırımla Türkiye'de turizmin 12 aya yayılması, çeşitlendirilmesi ve turizm sektöründe 'koridorlar' yaratarak potansiyeli yüksek bölgelerin turizmde rekabet edebilir konuma taşımayı hedefliyor. Avrupa Birliği ve Türkiye tarafından desteklenen proje, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Rekabetçi Sektörler Programı'nda yer alıyor.


Dünya turizmde 6'ncı sırada bulunan Türkiye, her yıl ziyaretçi sayısını istikrarlı şekilde artırarak önemli bir başarıya imza atıyor. Ancak bu gelişme, Türkiye'nin turizm potansiyelinden yeterli derecede yararlandığını göstermiyor. 2015 Dünya Ekonomik Forumu'nun Seyahat ve Turizm Rekabet Endeksi'ne göre Türkiye, 141 ülke arasında 44'üncü sırada yer alıyor. Türkiye'nin sahip olduğu tarihi, kültürel ve doğal değerler göz önüne alındığında, Türkiye'nin çok daha üst sıralara çıkması mümkün görülüyor. Bunun için ülkede turizmin 12 aya yayılması ve özellikle potansiyelin çok gerisinde kalan kış turizmin farklı bölgelerde geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması büyük önem taşıyor.

TURİZME 'KORİDORLAR' AÇILIYOR

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın “Türkiye Turizm Stratejisi 2023’’ kapsamında, turizmde çeşitlilik sağlanması ve akışın tüm yıla yayılması amacıyla, doğal ve kültürel değerlerin farklı turizm taleplerini karşılaması ve çeşitlendirilmesi için turizm sektöründe “koridorlar” oluşturulması yönünde çalışmalar yürütülüyor. Türkiye için yeni olan bu yaklaşım, turizm sektöründe giderek artan rekabete karşı bölgelerin turistlere sınırlı aktiviteler sunması yerine, belirlenen koridorlar içinde kalan tarihi eserler, mimari ve doğal güzellikler, spor ve yerel ürünler gibi çeşitli konulardan oluşan bir rota sunulması amaçlanıyor.

Bu koridorların biri, Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği ortaklığında finanse edilen "Erzurum, Erzincan ve Kars Kış Turizmi Koridoru" projesi ile gündeme geliyor. Proje, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Rekabetçi Sektörler Programı çerçevesinde uygulanıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sunulan proje ile yeni turizm girişimlerinin kurulması ve turizm sektöründe faaliyet gösteren KOBİ'lerin rekabet gücünün artırılması hedefleniyor.

BİLGİLENDİRME MERKEZLERİ KURULUYOR

Proje kapsamında Erzurum, Erzincan ve Kars'ta “Turizm Bilgilendirme Merkezleri” kurulacak. Merkezlerden tur operatörleri, seyahat acenteleri, yatırımcı ve girişimciler kış turizmiyle ilgili bölgede gerçekleştirebilecekleri yatırımlar hakkında danışmanlık hizmeti alabilecek, turistlere ise halka ilişkiler hizmeti verilecek.

Erzurum, Erzincan ve Kars Kış Turizm Koridoru projesi, bölgesel turizm sektörüne odaklı, sağlam bir ağa sahip, kurumsal düzenlemeleri yapılmış ve iyi organize olmuş bir altyapının kurulmasını öngörüyor. Valilikler, belediyeler, kalkınma ajansları, altyapı birlikleri, sivil toplum kuruluşları ve ilgili meslek birliklerinin destek verdikleri projeyle, kış turizminin geliştirilmesi, pazarlama, tanıtım, markalama ve özendirme faaliyetlerinin gerçekleşmesi ve sonuç olarak turist sayısının artırılması amaçlanıyor. Proje sayesinde Erzurum, Erzincan ve Kars'ta yeni iş imkanlarının yaratılması, rekabet edebilirliğin artırılması ve ekonomik kalkınmaya destek sağlanması hedefleniyor.

İHTİYAÇLARA GÖRE TURİZM EYLEM PLANI

Projenin bir diğer hedefini ise kış turizmi eylem planının ihtiyaçlara göre hazırlanması, pazarlama ve tanıtım stratejisinin belirlenmesi, bölgeye olan ilginin ve yatırımların artırılması oluşturuyor. Bu bağlamda, Erzurum Palandöken’de uluslararası bir kış turizmi kongresinin düzenlenmesi için çalışmalar yürütülüyor. Diğer yandan, üç kentte kış turizmi bölgelerinde fiziki altyapıların iyileştirilerek ve üstyapı inşaatlarının hayata geçirilerek ziyaretçilere daha iyi hizmet verilmesi sağlanacak.Bu Haber 11.01.2016 - 12:13:30 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • MMM 11.01.2016 - 09:20

    Büyük iddialar ile planlanan ERCİYES bu projenin neresinde? Yoksa Kayserililer kendileri mi bunun dışında kalmayı istedi?

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.