Kapadokya'da sahte diploma ile balon pilotluğu skandalı

Kapadokya'da sahte diploma ile balon pilotluğu skandalı
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından Kapadokya'daki balon firmalarına yönelik denetimlerde sahte lise diploması ile pilotluk lisansı alındığını tespit etti.


 
Balon pilotu olabilmek için en az lise mezunu olma şartını yerine getirmek için çok sayıda pilotun sahte lise diploması alarak ticari balon pilotluğu lisansı aldığı ortaya çıktı.
 
Airporthaber'in haberine göre, SHGM yetkilileri, Kapadokya’daki balon firmalarına yönelik yaptığı denetimlerde çok sayıda sahte diplomalı pilot olduğunu belirledi. Pilotların lisansları, süresiz olarak iptal edilirken olayla ilgili olarak yasal işlm başlatıldı.
 
NASIL PİLOT OLUNUYOR?
 
Balon Ticari Pilot Eğitimi’ne, Balon Pilot Lisansı (PPL)’na sahip ve en az 10 saat yere bağlı uçuş, en az 10 saat seyrüsefer uçuşu ve en az 1 saat irtifa uçuşu olmak üzere toplam (PPL uçuşları dahil) 85 saatlik balon uçuşu tecrübesine sahip olanlar katılabilyor. SHGM’nin yetkilendirdiği kurslarda eğitim programa katıllanlar günde 4 saat, haftada 5 gün olmak üzere 2 buçuk hafta boyunca 50 saat teorik eğitim alıyor. Günde 2 saat ve haftada 5 gün olmak üzere bir buçuk hafta süresince de 15 saat uçuş eğitimi veriliyor. 
 
70 CİVARINDA PİLOT VAR
 
Türkiye’de balon denilince ilk akla Kapadokya geliyor. Özellikle turistlerin yoğun ilgi göstermesi sebebiyle son yıllarda çok sayıda balon firması kuruldu. Bugün 14 şirketin faaliyet gösterdiği Kapadokya’da 70’i ticari olmak üzere 100’e yakın balon bulunuyor. Bu balonlarda yarıya yakını yabancı olmak üzere 70 civarında pilot görev yapıyor. Pilotlar lisanslarını Kapadokya merkezli Kaya Havacılık ve Kapadokya Meslek Yüksekokulu’ndan ediniyor. THK’nın da pilot lisansı verme yetkisi vardı ancak kısa süre önce bu yetki THK’dan alındı


Bu Haber 21.01.2012 - 12:21:49 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.