''Otellerin devlete ödeyeceği vergi karlarından fazla''

''Otellerin devlete ödeyeceği vergi karlarından fazla''
Karadeniz Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı Murat Toktaş, 'Ajans Payı' ve 'Konaklama Vergisi' adı altında devlete ödenecek paranın, otellerin karından yüksek olduğunu söyledi.

''Fiyatın yüzde 12'sine denk geliyor'

Otellerin cirolarının yüzde 0.75'ini Ajans Payı olarak ödeyeceğini hatırlatan KATİD Başkanı Murat Toktaş, ”Son 1 ay içinde sektöre gelen ikinci vergi oldu. Fiyatlar çok düşük ve bu düşük fiyatların üstüne eklenecek yeni vergiyi misafirler ödemek istemeyecektir. Korkumuz bu verginin fiyatlara yansıtamamak. Konaklama vergisinin çok yüksek olduğunu düşünüyorum. Bölgemizde ve Samsunda 4 yıldızlı bir otelde 2 kişi konaklama bedeli şuan 200TL civarında. Bu bedelin üstüne bir de oda için 24 TL konaklama vergisi talep edeceğiz. Buda fiyatın yüzde12 artması demek.” dedi.

''Devlete ödeyeceğimiz vergiler karımızdan fazla olacak''

Son 1 yıldır maliyetlerin çok arttığını fakat alım gücünün düşmesi nedeni ile bunu fiyatlara yansıtamadıklarını belirten Toktaş “Bu durumda devlete ödeyeceğimiz Ajans ve konaklama vergisi bizim karımızdan fazla olacak” dedi.Bu Haber 01.11.2019 - 12:49:21 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.