Kadir Uğur'dan PCR tesi açıklaması: Otelciler ödesin

Kadir Uğur'dan PCR tesi açıklaması: Otelciler ödesin
Bentour Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Uğur, Avrupa ülkelerindeki test maliyetlerinin turistleri zorladını belirtti. Uğur, Türkiye dönüşündeki test maliyetinin otelciler tarafından karşılanmasının turistin maliyetini düşüreceğini kaydetti.

Bentour Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Uğur, turizm sektörünün hiç de kolay olmayan bir sezona hazırlandığını belirtti. Eldeki verilerin 2021 sezonunun da başarılı olmayacağı yönünde olduğunu kaydeden Uğur, Avrupa ülkelerindeki test maliyetlerine dikkat çekti.

''Rezervasyonlar daha da azaldı''

Başta Almanya olmak üzere Batı Avrupa ülkelerinin Türkiye'den çıkışlarda ve Almanya'ya girişte PCR testi istediğini hatırlatan Kadir Uğur, ''T.C. Sağlık Bakanlığı’nın almış olduğu yeni kararla Türkiye’ye girişlerdeki PCR testi uygulaması ile turistlerin ödeyeceği masraflar ikiye katlandı. Bu uygulama turistleri zor durumda bırakmış bulunuyor. Bu yüzden az olan rezervasyonlarda daha da azalma görüyoruz.'' dedi.

''İki çocuklu Alman aile 360 euro test parası ödeyecek''

Türkiye’de kişi başı 30 € olan PCR test ücretinin Almanya’da 60 €, İsviçre'de de 160 CHF (150 €) olduğuna değinen Uğur: “Örneğin Almanya'dan gelen 2 çocuklu bir aile bu durumda 360 € PCR test ücreti ödemek zorunda. Bu masraflar orta seviyede bir turistin ödeyemeyeceği düzeyde.'' ifadelerini kullandı.

''Türkiye'den çıkıştaki test masrafını otelciler karşılasın''

Bu yüzden Türkiye’ye gelecek turistlerin geldikleri ülkelerde oluşan PCR test masraflarının bir kısmını Bentour olarak üstlenme kararı aldıklarını belirten Kadir Uğur: “Geçen 2020 yaz sezonunda da uygulamış olduğumuz benzer bir aksiyon kamuoyunda olumlu karşılandı, fevkalade güzel geri dönüşler aldık ve rezervasyonlarımıza ivme kazandırdık. Türkiye’den çıkarken oluşacak PCR test masrafları da Türkiye'deki otelcilerimiz tarafından karşılanırsa, turistlerin önündeki bu ek masraf engelini ortadan kaldırabiliriz.'' diye konuştu.

''Bakanlığın bizleri ve turistler yalnız bırakmayacağına inanıyoruz''

Uğur açıklamasının devamında, ''Turizmde çok krizler yaşadık ve bu krizleri de hep başarı ile aştık. Bu büyük krizi de hep beraber aşacağımız inancındayım. Kültür Turizm Bakanlığımızın da bu yolda bizleri ve turistleri yalnız bırakmayacağı inancındayız. İnşallah yine en kısa zamanda güzel günler ve daha iyi sezonlar bizimle olacak” değerlendirmesini yaptı.Bu Haber 07.01.2021 - 12:49:32 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
 • kerem 11.01.2021 - 01:16

  Yuh artık...

 • otel işletmecisi 10.01.2021 - 03:31

  Küçük ve orta ölçekteki otelcilerin yükü zaten kendine yeter. Ayakta kalmaya çalışıyoruz. Hiçbir şeyin garantisi yok. Zaten ucuz ülke imajından kurtulamadık. Turiste ucuz ülke Türkiye ama TC vatandaşına pahalı ülke Türkiye. Zaten yurtdışı fiyat artışı yapamadık. Maliyetlerimiz arttı. TGA (Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirma Ajansı) ya her ay para ödüyoruz. Katkıysa buradan ödenebilir, otelciden değil.

 • Süleyman 08.01.2021 - 10:57

  Ülke turizminin özeti, buraya kadar gelmesi bile mucize.

 • recep erken 08.01.2021 - 09:44

  isterseniz otellere gelen turistlerden konaklama bedeledi almayalım. herşeyi bedava verelim. ne olucak. bir don kaldı kıçımızda vermediğiniz. gitsin tur oporatörleri verisin bu parayaı. yada hangi ülkeden geliyorsa o ülke hükemeti karşılasın.

 • Alanya Antalya 07.01.2021 - 06:37

  Gercekten mi, bunca yıl fiyat indirimi ve aksiyonlar ile yaşadınız Sizler operatör olarak karşılasanız daha iyi fikir gibi

 • Turan Akdağ 07.01.2021 - 05:54

  Almanya'daki 200 euroya 3 hafta uçak dahil paket tur var. 2 çocuklu aile 360 euroyu otelci öderse, otelini kaç ayda kaybeder?

 • Alpaslan Gencay 07.01.2021 - 01:26

  Ne gereksiz bir açıklama. Kadir Uğur bey zarar eden işlermelerinde parasını operatör olarak versin ozaman.

 • kaan berkkan 07.01.2021 - 01:08

  Kadir Uğur; Artık çekil kenara lütfen. Saygınlığını sorgulatma. Daha ne kadar otelcilerin sırtından geçineceksiniz ? Ayıptır. Senin haddine mi otelciler adına böyle bir teklif yapmak. Yaptığın öneri abesle iştigaldir.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.