''Kaçak yapılaşmayı kayıt dışı turizm körüklüyor''

''Kaçak yapılaşmayı kayıt dışı turizm körüklüyor''
CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Antalya’nın Kaş ilçesinin kaçak yapılaşmanın merkezi haline geldiğini söyledi. Budak, kaçak yapılaşmanın kayıt dışı turizm tarafından körüklendiğini ifade etti.

‘’Kaş göz göre göre talan ediliyor’’

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı’na bir soru önergesi veren CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, “Ülkemizin gözbebeği turizm merkezlerimizden biri olan Kaş ilçesi göz göre göre talan ediliyor. Bir kısmı Özel Çevre Koruma Bölgesi içinde kalan ilçede imara aykırı tek bir yapıya bile göz yumulmaması gerekirken, bölge açıkça kaçak yapılaşmanın merkezi haline getiriliyor. Yöneticiler tüm uyarılara rağmen yaşanan yağmayı görmezden geliyor” dedi.

Pandemi nedeniyle yaşanan kriz ortamının fırsatçılara olanak, kaçak yapılara karşı yaptırım uygulamayan idarecilere de bahane yarattığına dikkat çeken Budak şöyle konuştu:

‘’SİT alanlarında, zeytinliklerde, orman alanlarında...’’

“Kaş ilçesinde kaçak yapılar sadece Özel Çevre Koruma Bölgesi içinde kalan alanlarda değil, aynı zamanda sit alanlarına, zeytinliklere, orman alanlarına, kıyı-kenar çizgisi içinde kalan yerlere hiçbir yasa, sınır, kural tanımadan yükseliyor. Özellikle denize bakan yamaçlarda kaçak yapılar mantar gibi her geçen gün çoğalıyor. Mevzuata göre, kaçak yapıların tespit edilir edilmez kamu kurumları tarafından yıkılması ve yıkım ücretinin kaçak yapıyı inşa edenlerden tahsil edilmesi gerekirken bu yapılmıyor. Aksine, cezasızlık ve imar affı beklentisi kaçak yapılaşmayı teşvik ediyor.

‘’Kayıt dışı turizm kaçak yapılaşmayı körüklüyor;’’

Kaş’ın bir diğer özelliği de “her şey dahil” tatil sisteminin ve beş yıldızlı otellerin ilçeyi ele geçirememiş olmasıdır. Pandemiyle birlikte daha sakin butik otellere, daha izole villa turizmine yaşanan talep patlaması da Kaş’taki kaçak yapılaşmayı körükleyen bir diğer etken. Villaların haftalık 50 bin liraya kiralandığı haberleri basına yansıyor. Kaş, kaçak yapılaşmanın yanında kayıtdışı turizmin de merkezi haline geliyor. Kaş’ın doğal güzellikleri daha fazla betonlaşmaya kurban edilmeden bir an önce kaçak yapılara yönelik yasal mevzuat uygulanmalıdır”

Budak, önergede şu sorulara yer verdi:

“Son yirmi yılda Kaş ilçesi sınırları içerisinde kaç adet kaçak yapı tespit edilmiştir? Tespit edilen bu kaçak yapılara yönelik hangi yaptırımlar uygulanmıştır? İddia edildiği gibi, kaçak yapılara yönelik para cezalarının ödenmesi sonrası bu yapılara imar izni verilmekte midir? Kaş ilçesinde kaç adet kaçak yapı 2018 yılında yasalaşan “İmar Affı” uygulamasından faydalanmıştır? Pandemi döneminde kaçak yapılaşmanın çok arttığı iddia edilmektedir. Pandemiyle geçen son 16 ayda Kaş’ta inşaatına başlanan kaç kaçak yapı tespit edilmiştir? Kaş’taki kaçak yapıları önlemeye yönelik hangi tedbirler uygulanmaktadır?”Bu Haber 08.06.2021 - 09:51:25 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.