Julian Assange tutuklandı

Julian Assange tutuklandı

Başta ABD olmak üzere çok sayıda ülkeye ait gizli belgeleri kurduğu Wikileaks adlı sitede yayınlayan ve 7 yıldır Londra'daki Ekvador büyükelçiliğinde yaşayan Julian Assange, tutuklandı.


Başta ABD olmak üzere, çok sayıda ülkeye ait gizli yazışmaları yayınlayarak dünyanın dikkatini üzerine çeken Wikileaks'in kurucusu Julian Assange tutuklandı. İsveç'te hakkında 'cinsel saldırı' iddiasıyla dava açıldığı için 7 yıl önce Londra'daki Ekvador büyükelçiliğine sığınmıştı. İngiltere polisinin yaptığı açıklamaya göre Ekvador hükümeti Assange’a verdiği sığınma hakkını kaldırdı ve polisi konsolosluğa davet etti. Assange, polis tarafından hâlâ konsolosluğun içindeyken gözaltına alındı.

NE OLMUŞTU?

Son olarak WikiLeaks Genel Yayın Yönetmeni Kristinn Hrafnsson bugün düzenlediği basın toplantısında Assange’ın büyükelçilik binasında çekilmiş fotoğrafları, görüntü kayıtları, duruşması için hazırladığı savunmanın da arasında bulunduğu şahsi hukuki belgeleri ve sağlık raporunun sızdırıldığını söylemişti. Geçen hafta WikiLeaks Twitter hesabından Ekvador hükümetinden üst düzey bir yetkilinin, Assange’ın büyükelçilikten ‘günler hatta saatler içinde çıkarılıp gözaltına alınması için Britanya ile gizli bir anlaşma yapıldığını’ iddia ettiğini duyurmuştu. Bu hamlenin, WikiLeaks’in Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno hakkında ortaya attığı yolsuzluk iddiasının üstünü örtme girişimi olduğu öne sürülmüştü. Kaynak Birgün Gazetesi
Bu Haber 12.04.2019 - 11:15:27 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.