''Otellere yatak başına 5 bin TL işletme kredisi verilsin''

''Otellere yatak başına 5 bin TL işletme kredisi verilsin''
İYİ Parti Antalya İl Başkanı Mehmet Başaran, otellere yak başına 5 bin TL'den az olmamak kaydıyla, işletme kredisi verilmesi gerektiğini söyledi.

İYİ Parti Antalya İl Başkanı Mehmet Başaran turizm sektörüyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Dünya gazetesinden Fikri Cinokur'un haberine göre Başaran, geçen yıl 34,5 milyar dolarlık bir gelir ile kapatan turizm sektörünün tek başına Türkiye'nin toplam ihracat gelirinin 5’te 1’ini kazandığını kaydetti.

Türkiye'nin dış ticaret açığının yarısı, cari açığın ise tamamı kadar döviz geliri elde eden turizm sektörünün bir anlamda ödemeler dengesinin sigortası konumunda olduğuna vurgu yaptı.

Antalya'da 419 adet 5 yıldızlı otel bulunduğuna dikkat çeken Mehmet Başaran, şöyle devam etti.

''Antalya'da 5 yıldızlı otel sayısı 100'den fazla ülkedeki otel sayısından daha fazladır. Antalya'daki yatak sayısı ise 650 bin civarındadır. Türkiye’de turizm, pek çok yan sektörü besleyip ayakta tutan, ülkeye ciddi miktarda döviz girdisi sağlayarak cari açığı finanse eden, yaklaşık 1,5 milyona yakın kişiyi direkt olarak istihdam eden oldukça önemli bir sektördür.

Turizm sektörünün 100 milyar lira kredi borcu var

Turizm sektörünün 100 milyar liralık kredi borcu bulunmaktadır. Bunun 8 milyarı takibe düşmüş durumdadır. Sektör pandemininde etkisi ile büyük bir kriz yaşamaktadır. Bu kriz devlet desteği olmadan atlatılamaz.Krizin aşılması için aşağıdaki tekliflerimizin AKP hükümeti tarafından hayata geçirilmesi elzemdir.''

Büyük işletmeler için TVF devreye girsin

Mehmet Başaran sektörün sorunlarının çözümü için finansal sıkıntılar yaşaması muhtemel turizm firmaları için, yatak başına 5 bin TL’den az olmamak üzere, bir yıl faizsiz ve ödemesiz 36 ay vadeli işletme kredisinin tahsis edilmesini, büyük işletmeler için ise Türkiye Varlık Fonu'nun devreye girmesini ve borç-hisse takası yaparak sektöre nakit girişi sağlamasını istedi.Bu Haber 08.06.2020 - 10:18:33 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Yılmaz yılmaz - 08.06.2020 - 01:02

    Ya bu kadar destek neden, birde yatak başına. Otel arazisi bedava, teşvik üstüne teşvik. Az personelle çok iş yap, okadar dükkan Kira gelirleri, her türlü ortamda sze destek, otel yap destek, arsa al destek. Biraz otel sahipleri hesabını iyi yapsın. Milletin ve devletin paraları ile paça sıvanmaz. Aklınızı başınıza alın

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.