İşte Kabine toplantısında alınan yeni kararlar

İşte Kabine toplantısında alınan yeni kararlar
Kabine toplantısı sonrası konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, alınan yeni kararları açıkladı.

 


Türkiye’de vaka sayılarının hızla artmasının ardından düzenlenen Kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Erdoğan, yüksek riskli il sayısının 58’e ulaştığını söyledi.

Erdoğan, alınan yeni tedbirlerle ilgili şunları söyledi:

*Çok yüksek grubu teşkil eden illerimizin sayısı maalesef nüfusumuzun yüzde 80’ini temsil eden 58 şehre ulaştı. Eldeki veriler ve yaptığımız değerlendirmeler sonucunda;

*Türkiye’nin tamamında devam eden sokağa çıkma sınırlaması haftanın her günü akşam 21 sabah 05 olmak üzere devam edecek.

*Kırmızı kategorideki illerde sadece pazar günleri uygulanan sokağa çıkma sınırlaması artık cumartesi günleri de uygulanmaya başlayacak.

*Ramazan boyunca toplu iftar ve sahur programları gerçekleştirilmeyecek.

*Lokanta ve kafe gibi işletmeler renk ayrımı olmaksızın %50 kapasite şeklinde çalışabilecektir. Kapanma saati sonrası ve sokak kısıtlaması günlerindeki paket servisi devam edecektir.

*Kafe ve lokantalara bazı katkılar sağlayacağız. Nisan ve Mayıs aylarında normalleşme ve izin kapsamında sigorta desteğinden yararlanamayan lokanta ve kafe çalışanlarının primleri desteklenecek nakdi yardım yapılacaktır.

*Ramazan ayında ise hep birlikte biraz fedakarlık yapacağız. Bu mübarek ay boyunca ülke genelinde hafta sonları sokağa çıkma sınırlaması uygulayacağız.

Restoran ve kafeler ramazanda kapatılıyor

* Sadece Ramazan ayı boyunca Türkiye genelinde lokanta ve kafe gibi işletmeler hizmetlerini paket servisle sınırlandıracak.

* Yine Ramazan ayı boyunca ülke genelinde toplu iftar ve sahur gibi etkinlikler gerçekleştirilemeyecektir. Bu uygulamadan etkilenecek lokanta ve kafe gibi işletmecilere mevcut desteklere ilave olarak bazı katkılar sağlayacağız.

* Nisan ve mayıs aylarında normalleşme ve ücretsiz izin uygulaması kapsamında sigorta primi desteğinden yararlanamayan lokanta ve kafe çalışanlarımızın da prim yüklerini üstlenecek, ayrıca bunlara kişi başı 1500 TL nakdi ödeme yapacağız.harita

harita1Bu Haber 29.03.2021 - 20:28:28 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.