İşte İngiltere'nin ilk 'yeşil ışık' yakacağı destinasyonlar

İşte İngiltere'nin ilk 'yeşil ışık' yakacağı destinasyonlar
İngiltere'de seyahatlerin ne zaman ve hangi koşullarda mümkün olacağına ilişkin 12 Nisan'da açıklanacak raporun çerçevesi ortaya çıktı. Öte taraftan, ilk açılacak destinasyonların isimleri de düşmeye başladı.

TurizmGüncel - Dış Haberler

İngiltere'nin ilk seyahate açacağı destinasyonların arasında Türkiye'nin bulunmadığı belirtiliyor.

Üç kategori belirleyecek

Seyahatlerle ilgili yeşil, turuncu ve kırmızı kategoriler oluşturacak olan İngiltere, yeşiş kategorideki ülkelere PCR testi ile seyahat etme imkanı sunacak.

Turuncu listedeki ülkelere seyahat edenler ise hem PCR testi sunacak, hem de ülkeye dönüşte kendini 10 gün boyunca evinde izole edecek. İzolasyonun ikinci ve sekizinci günlerinde PCR testi yaptıracak.

Kırmızı listedeki ülkelerden İngiltere'ye gelenler ise, parasını kendileri ödemek kaydıyla hükümetin belirlediği karantina otellerinde kalacak. Karantina otellerinde kalanlara da konaklamalarının 2. ve 8. gününde PCR testi yapılacak.

Hangi ülkenin veya bölgenin hangi listede bulunacağına ise, aşılama sayıları, enfeksiyon oranlaro ve yeni varyantın yaygınlık durumuna bakılarak belirlenecek.

Haziran sonunda gözden geçirilecek

Öte taraftan 17 Mayıs'tan itibaren İngiltere'de hangi destinasyonların açılacağına (yeşil listede bulunacağı) ilişkin bilgiler gelmeye başladı. 17 Mayıs'tan itibaren çok sayıda destinasyona dönük kısıtlamaların hafifletileceği, haziran sonunda ise listelerin gözden geçirileceği kaydedildi.

''Riskleri göz önüne alarak rezervasyon yapabilirsiniz''

İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, uluslararası seyahatler 'trafik lambası' sisteminin uygulanacağını doğrularken, İngilizlerin artık riskleri göz önüne alarak yurt dışı tatil rezervasyonu yapabileceğini ifade etti. Shapps, ''İnsanlara yaz tatili için rezervasyon yapmamaları gerektiğini söylemiyorum. Rezervasyon yapan herkesin, risklerle ilgili bilgisi olduğunu düşünüyorum. İnsanlar ilk defa yurt dışındaki sevdiklerini ziyaret etmeyi ya da belki bir yaz tatilin düşünmeye başlayabilir. Ama bunu çok ama çok dikkatli yapıyoruz çünkü herhangi bir korona vakasının ülkeye dönmesini istemiyoruz.'' dedi.

Sızdırılan listede Türkiye yok

Hükümete yakın kaynakların sızdırdığı bilgiye göre İngiltere, ilk etapta Yunanistan, ABD, Cebelitarık, Malta ve Karayiplerin büyük bölümünü yeşil listeye alacak. Sızdırılan listede, Türkiye, İspanya, Portekiz, ve Mısır gibi destinasyonlar yer almadı.Bu Haber 09.04.2021 - 11:59:28 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.