Bu da oldu: İstanbul Havalimanı acenteleri ‘kontöre’ bağlayacak

Bu da oldu: İstanbul Havalimanı acenteleri ‘kontöre’ bağlayacak

İstanbul Havalimanı işletmecisi IGA, aldığı kararla acentelerin havalimanı gümrüklü alan çıkışında yolcu karşılamasını yasakladı.


İstanbul Havalimanı'nı işleten IGA, acentelerin tepkisini çeken bir karar aldı.

TÜRSAB’a yazı gönderdi

IGA'nın TÜRSAB'a yaptığı bildirime göre acenteler, 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle  yolcularını gümrüklü salon çıkış kapısı önünde karşılayamayacak. Alınan kararda,  “Terminal Gelen Yolcu Katı gümrüklü salon çıkış kapısı önünde karşılama alanına, yolcu yakınları dışında, karşılama amacıyla gelerek elinde karşılayacağı kişilerin ismi, firma adı, numarası vb. pankart, döviz vb. bulunduran veya asan kişilerin bahse konu alana alınmayarak terminal dışına alınması ya da İGA Meeting Lounge alanına yönlendirilmesi uygun görülmüştür” denildi. 

Amaç Türkiye’nin imajıymış

Gümrüklü salon çıkış kapısı yerine acentelerin yönlendirileceği IGA Meeting Lounge Alanı ise paralı olacak. IGA tarafından hazırlanan bilgilendirme broşüründe ''Türkiye’nin ilk giriş kapısında Türkiye imajına katkı sağlamak maksadı ile misafirlerini karşılamak isteyen karşılayıcıların, konforlu ve kargaşa olmayacak şekilde misafirleri ile buluşmalarına olanak sağlayan buluşma noktasıdır'' denilse de, asıl amaç broşürün devamında ortaya çıkıyor. 

Acenteler kontör satın alacak

Yolcularını karşılamak isteyen acenteler, IGA Meeting Lounge Alanı'nı kullanabilmek için ''kontör'' satın almak zorunda. Satın alınacak kontörler, 1 Ocak - 31 Mart tarihleri arasındaki ücretsiz olacak. Daha sonra alınan kontörler ise 1 yıl boyunca geçerli olacak.

Rezervasyonsuz yolcu karşılanamayacak

Kontörü olsa dahi acente, uçak indikten sonra 'yolcu karşılama’ rezervasyonu yapamayacak. Bu nedenle karşılanacak yolcu için önceden rezervasyon yapılmasıgerekiyor. Rezervasyon yapıldığı anda da acentenin daha önce satın aldığı kontör mevcut bakiyesinden düşecek.

Bir yolcu, bir kontör

Ücretlendirme ise bir yolcu başına bir kontör (para miktarı belirtilmiyor) şeklinde uygulanacak. Karşılanacak yolcu sayısı 20'nin üzerine çıktığında ise, Meeting Lounge alanında karşılanamayacak. Bu durumda acentenin yolcusunu nasıl karşılayacağı ise belirtilmiyor

6 saat öncesinde rezervasyon iptali yapılabilecek

Acenteler yaptıkları rezervasyonu 6 saat öncesinden iptal edebilecek. Bu durumda rezervasyon esnasında kesilen kontörler, acentenin bakiyesine geri yüklenecek.Bu Haber 30.12.2019 - 21:04:29 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.