İş dünyası tedirgin: Dolar kuru ekonomide kalıcı hasar yaratabilir

İş dünyası tedirgin: Dolar kuru ekonomide kalıcı hasar yaratabilir
Yükselen dolar iş dünyasını tedirgin ediyor. 2.65 seviyesinin ekonomide kalıcı hasar yaratabilecek bir seviye olduğunu belirten iş adamları, acil önlemler alınması gerektiğini belirtiyorlar.


İş dünyası, yükselen dolar kurunun ekonomide kalıcı hasar yaratabilecek bir seviyeye ulaştığını düşünüyor. Hürriyet'ten Erdal Sağlam'ın yazısına göre, iş dünyası dolardaki yükselişin bir şekilde durdurulması gerektiğini düşünüyor. Yazıda, konunun bazı oda başkanları dışında iş dünyası tarafından dile getirilmediği ifade edilirken, buna gerekçe olarak ise piyasada panik havası yaratmaktan ve siyasi otoriteden tepki görmekten kaçınma olarak gösteriliyor.

Erdal Sağlam, yazısının sonlarına doğru şu noktalara dikkat çekiyor:

"Aslında hükümetin, daha doğrusu Ali Babacan’ın işin vahametinin farkında olduğunu tahmin ettiklerini kaydeden işadamları, ABD dönüşü Cumhurbaşkanı ile görüşmesi beklenen Babacan’ın söyleyeceklerinin beklendiğini kaydettiler. Küresel finans gelişmelerinin, çok daha dikkatli olunması gereken bir süreçten geçtiği bilinmesine rağmen, Cumhurbaşkanı’nın para politikasına ilişkin radikal çıkışının en büyük korku nedeni olduğu, Babacan’ın yerine Cumhurbaşkanının görüşlerine yakın birinin gelme ihtimalinin ise korkuyu arttırdığı kaydediliyor. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın “Merkez tehdit edilmemeli” diyerek, hatanın farkında olduğunu belirttiği, Başbakan Davutoğlu’nun New York’tan durumu idare eden demeçler verdiğini hatırlatan işadamları, “Cumhurbaşkanı’nın belirleyici olması işleri bozuyor” diyorlar."
Bu Haber 09.03.2015 - 09:19:20 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.