İran'a giren ilk uluslararası otel zinciri oldu, sırada Tahran var

İran'a giren ilk uluslararası otel zinciri oldu, sırada Tahran var
İran’a uygulanan ambargoların kalkmasından sonra Türkiye’den bölgeye yapılan ilk yatırımlardan biri turizm sektöründen oldu. 9 otel ile hizmet veren Kaya Grubu, Tebriz’de bir otel yatırımı yaptı. Kaya Holding Başkanı Burak Kaya, “Sonraki hedefimiz ise Tahran’da otel açmak” dedi.


Antalya’da 3, Kıbrıs’ta 1, Kartalkaya’da 2, İzmir, İstanbul ve Bolu’da birer tane olmak üzere toplam 9 otel ile faaliyet gösteren Kaya Hotels & Resorts, İran’da 220 odalı bir otel açtı. Hürriyet'ten Burak Coşan'ın haberine göre, yaklaşık 28 yıldır turizm sektöründe faaliyet gösteren grup, 10’uncu otelini İran’da açmış oldu. İran’lı Eromi Ailesi’nin mülk sahibi olduğu 220 odalı otelde uluslararası ve yerel iş dünyasına 5 yıldızlı konaklama ve toplantı hizmeti vermeyi amaçladıklarının altını çizen Kaya Holding Yönetim Kurulu Başkanı Burak Kaya, Tebriz’de açılan otelin Kaya Laleh Park ismi ile hizmet vermeye başladığını söyledi.OTEL 7 YILDIZLI 

Mayıs sonunda otelin açılacağı bilgisini veren Burak Kaya, “Sadece bölgenin değil, İran’ın en önemli yatırımlarından biri oldu. Ambargodan sonra İran’da otel yatırımı yapan ilk gruplardan biriyiz. 7 yıldızlı bir otelin işletmeciliğini yapacağız. Bölgede Türklere karşı çok güzel bir bakış açısı var. Yoğun olarak Türkçe konuşulan bir bölge. Bu anlamda da avantajlıyız. Ayrıca ambargodan sonra İran’a Avrupa’dan bir çok iş adamı geliyor. Kaya Otelleri olarak Avrupalı turistlerden tarafında ciddi bir bilinirliğimiz var. Bunun avantajlarını da kullanacağız” diye konuştu. 
 
'HEDEFTE TAHRAN VAR, ESKİ OTELLERİ YENİLEMEYE ODAKLANACAĞIZ'
 
Bundan sonraki hedeflerinin ise Tahran olduğuna değinen Burak Kaya, “İran Turizm Bakanlığı ile görüşmelerimiz sürüyor. Tebriz’deki otel yatırımında ortak olduğumuz Eromi Ailesi ile ilerliyoruz. Eski mevcut otelleri alıp onları yenilemeyi hedefliyoruz. Var olan otellerin metrekareleri uygun durumda. Yenileme yatırımları ile birlikte oteller kullanıma uygun olacaktır. Bu şekilde çok daha hızlı bir şekilde planlarımızı hayata geçirebiliriz. Eğer otel almazsak da yeni otel yatırımı da yapabiliriz” dedi.'YATIRIMLAR GELİŞİME AÇIK, TÜRKİYE'YE YAKIN ÜLKELERDE SÜRECEK'

Tahran dışında Orta Doğu’dan çok ciddi taleplerin geldiğine dikkat çeken Kaya, “Bunları değerlendiriyoruz. Tebriz’deki yatırım ile Türkiye’nin uluslararası otel zinciri olma vizyonuna start verdik. Özellikle gelişime açık olan Türkiye’nin yakın coğrafyasındaki ülkelerde yatırım planlıyoruz. Avrupa’da her zaman hedeflerimiz arasında ancak orada bir doymuşluk söz konusu” ifadelerini kullandı. Türkiye’de de yatırımlarının sürdüğüne vurgu yapan Burak Kaya, “Ankara’da bir projemiz var. Girne’de bir otelin temelini attık. 2017’nin nisan ayında bu otelimizi açmayı hedefliyoruz. Tüm fırsatları takip ediyoruz” diye konuştu.
 
AVM’Sİ DE BULUNUYOR
 
MAYIS ayı sonunda açılması hedeflenen Tebriz’deki Kaya Laleh Park otel hakkında da bilgi veren Burak Kaya, otelin 220 odası, 8 adet toplantı salonu ve bin metrekarelik sütunsuz balo salonu bulunduğunu belirtti. Otelin İran’ın en kapsamlı ve en lüks oteli konumunda olduğunu belirten Kaya şunları söyledi:

“Otelin hemen yanı başındaki Laleh Park Alışveriş Merkezi’nde uluslarası markaların yanısıra Türk Markaları’nın da yer aldığı 126 mağaza bulunuyor. İran’a uygulanan uluslararası ambargonun Ocak ayında kalkması ile gelişmeye başlayan ekonomik ilişkiler, İran’ın hizmet ve ağırlama sektörüne olan ihtiyacı da arttırıyor.”

 
İLK YIL HEDEFİ  YÜZDE 50 DOLULUK
 
İilk yıl için yüzde 50 doluluk hedefleri olduğunun altını çizen Burak Kaya, “Sonraki seneler için hedefimiz yüzde 70. İlk yıl için 45 bin geceleme hedefliyoruz. Bunun yüzde 40 Türk ve Azeri misafir, yüzde 60 ise lokal İranlı misafir olacaktır. Gelişen iş hacmi ile birlikte Avrupa’dan ozellikle Alman, Fransız ve İtalyan  misafirlerimizin de olacağını düşünüyoruz” dedi. Bu Haber 09.04.2016 - 07:11:30 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.