İngiliz turizmciler Boris Johnson'a mektup gönderdi

İngiliz turizmciler Boris Johnson'a mektup gönderdi
İngiltere Başbakanı Boris Johnson'a bir mektup gönderen İngili Tur Operatörleri Birliği (ABTA), seyahat sektörünün ve sektörde çalışan binlerce insanın kurtarılması için taleplerini iletti.

TurizmGüncel - Dış Haberler

Koronavirüs salgının en büyük darbeyi vurduğu seyahat sektöründe İngiliz şirketler de zorda kaldı.

İngiliz Seyahat Acenteleri Birliği (ABTA), koronavirüs krizi nedeniyle darboğaza giren giren sektörün taleplerini içeren bir mektubu Başbakan Boris Johnson'a gönderdi. ABTA, üyelerini de bilgilendirerek söz konusu mektubun tüm milletvekillerine gönderilmesini istedi.

ABTA'nın hükümete ilettiği talepler şöyle:

* Finansal likidite: Hem iptaller hem de çöken rezervasyonlar nedeniyle seyahat acenteleri personel, kira ve tedarikçilere ödeme yapabilmek için acilen nakit paraya ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle;

-- İstihdamı destekleme fonunun iş verenlere yönlendirileceği bir mekanizma kurulmalıdır,

-- Söz konusu kredilerin her büyüklükteki işletmeye verilmesi, vergilerin 6 ay boyunca ötelenmesi gerekir,

-- Hava yolu yolcu vergisinin geçici olarak kaldırılması gerekir

* Paket tur yönetmeliğinde geçici olarak değişiklik yapılmalıdır. Müşteri haklarının kaldırılmasını istediğimiz için değil, bu sistemde müşterinin parasını kolayca geri alamadığı için. Bu nedenle;

-- Geri ödem kredilerinin nakit iadelerine karşı kabul edilebilir ve uygulanabilir bir alternatif olarak kullanılmasına izin verilmelidir,

-- 14 gün olan iade süresi 4 aylık periyoda yayılmalıdır,

-- Tur operatörleri tedarikçilerin (otel, hava yolu ve diğer servisler) karşılamadığı geri ödemelerden sorumlu tutulmamalı.

-- Hava yolu şirketleri İngiltere'nin stratejik bir varlığı. Bu nedenle geri ödemeleri yapabilecek kriz sonrası kaldıkları yerden devam edecek yapıda bulunmalıdır.

* İngiltere Rekabet Kurumu ve İngiltere Ödeme Sistemleri Düzenleyicisi gibi kurumlar, koronavirüs nedeniyle ödeme sistemleri üzerinde oluşan baskıyı ve kısıtlamaları incelemeye almalıdır.

* Geride kalan haftalarda seyahat sigorta şirketleri ya poliçe düzenlemeyi bıraktı ya da koronavirüsü kapsam dışında tutuyor. Sigorta şirketlerinin bu tutumu, hem satışların kapsamı hakkında soru işaretleri oluşturuyor hem de seyahat sektörüne olan güvenin düşmesine neden oluyor. İlgili kurumları derhal harekete geçmeye ve iyileşme aşamasındaki sektöre olan güveni desteklemeye çağırıyoruz.

* İngiliz Dışişleri Bakanlığı, haklı olarak değişen durumlara karşı seyahat uyarıları yapıyor. İleride durum iyileştiğinde, Bakanlığın halk sağlığı tavsiyelerini yakından takip etmesini ve rezervasyon aşamasında halkı cesaretlendirmesini istiyoruz.Bu Haber 21.03.2020 - 18:07:30 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.