İlker Aycı açıkladı: İkram kalkacak, fiyatlar yükselecek

İlker Aycı açıkladı: İkram kalkacak, fiyatlar yükselecek

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, 28-29 Mayıs'ta iç hat, 1-5 Haziran'da ise dış hat uçuşlarına başlamayı planladıklarını açıkladı. Aycı, iç hatlarda ve kısa mesafe dış hatlarda ikramın kalkacağını, bilet fiyatlarının ise yükeleyeceğini belirtti.


Habertürk gazetesinden Nagehan Alçı'ya konuşan İlker Aycı, THY’nin, Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu, Ulaştırma Bakanlığı ve Havacılık Dairesi başta olmak üzere birçok bakanlık ve kurum ile koordinasyon içinde bir çalışma yaptığını ve şayet salgın beklendiği gibi kontrol altına alınırsa iç hatlarda 28-29 Mayıs, dış hatların belli destinasyonlarında ise 1-5 Haziran arası uçuşların başlayabileceğini söyledi.

Buna rağmen uçuşlarla ilgili henüz kesin tarih olmadığını belirten Aycı, ancak bahsedilen iç ve dış hatlardan 10-15'ine bilet satışının başladığını açıkladı.

Alınacak önlemler

Uçuşların başlamasıyla beraber alınacak önlemlerle ilgili konuşan İlker Aycı, 'havalimanı girişlerinde test ve uluslararası sağlık pasaportu', 'havalimanlarına girişte Kovid-19 testi uygulaması', 'hastalığı geçirmiş olanlara bir belge verilmesi ve bu virüsü taşımadığına dair bir sağlık karnesi oluşturulması', gibi seçeneklerin gündemde olduğunu kaydetti.

İlk olarak açılacak dış hatlar

İlk etapta açılacak dış hat rotalarının İskandinav ülkeleri, Avusturya, Almanya, Güney Kore, Japonya olacağını söyleyen Aycı, ABD ile ilgili olarak ise, '‘Kaliforniya, Washington DC gibi noktalara uçabiliriz ancak New York en riskli yerlerden biri, New York uçuşunu açamayız, tabii esas kazançlı olan hat New York, orada da öyle bir problem var’ dedi.

''Orta koltuğun boş bırakılmasının maliyeti ile başa çıkılmaz''

Resmi otoritelerden izin çıkması halinde iç hat uçuşlarının 28-29 Mayıs'ta başlayabileceğini söyleyen İlker Aycı, sosyal mesafe için orta koltuğun boş bırakılması yaklaşımına ise, ''Orta koltuk boş da bırakılsa arada 1.5 metre olmuyor. Uçakta sosyal mesafe kuralına boş koltukla da uyulamaz. Üstelik orta koltuğun boş kalması demek uçağın ancak yüzde 66’sının satılabilmesi demek. Bunun maliyeti ile baş etmek mümkün değil. Zaten dünyada da buna sıcak bakan havayolu yok denecek kadar az. Böyle bir ek maliyeti yolculara yükleyemeyiz.'' diyerek sıcak bakmadıklarını ifade etti. Aycı, ''Tüm yolcular ve uçuş görevlileri için maske ve göz siperliği zorunlu olacak, görevliler için eldiven şartı da getirilecek.'' dedi.

''Bilet fiyatlarınada elbette artış olacak ama...''

İç hatlarda ve kısa mesafe dış hatlarda ikramların kaldırılacağını açıklayan THY Yönetim Kurulu Başkanı, 2019 yılındaki rakamlara ancak 3 yılda ulaşılabileceğini söyledi. Devletin THY'yi sübvanse edemeyeceğini ancak kredi verebileceğini belirten Aycı, ''Bu süreçte havayolları için ek temizlik ve ekipman masrafları da çıkacak. Bir de tamamen kayıp olan 2-2,5 ayı düşünün. İkram masraflarının azalması küçük bir kalem, totali etkilemez. Ancak biz fiyatları belli bir dengede tutmaya çalışacağız. Bilet fiyatlarında elbette artış olacak fakat bu maliyetlerin tümünü yolculara yükleyemeyiz, o zaman yolcu bulunmaz zaten.'' ifadelerini kullandı.Bu Haber 07.05.2020 - 12:44:54 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
 • Levent Suyolcuoglu - 09.05.2020 - 07:02

  Kısa kısa cevaplar vermek isterim. Amacım Sn Başkan'ı korumak değil, avukatı değilim sonuçta ama bu şekilde kısır tartışmalar bize sadece zarar verir. Kafaları değiştirip doğru değerlendirmek lazım... -Havacılık sektörü yatırım ve işletme maliyetleri ile başka hiçbir sektöre benzemez. Ayrıca uçaklar uçacak ki oteller çalışsın. Oteller çalışacak ki personel iş bulsun ve otelin bulunduğu bölgede bir şekilde ticaret devam etsin. -Yabancı takım ile reklam vb çalışmalar yapmak havayolu şirketimizi dünya markası yapma ve tüm dünyaya tanıtım konusunda son derece isabetli bir çalışmadır. Yapılan anlaşma tutarı yüksektir-düşüktür-uygundur onu değerlendirmiyorum, sadece uygulamanın ne kadar doğru olduğunu belirtiyorum. -Dünyanın en pahalı fiyatları Türkiye'dedir, bizim halkımıza yüksek fiyat - yabancıya düşük fiyat veriliyor, haksızlık vb yorumlar son derece yanlıştır. Ayrıca yabancı olmadan sadece bizim halkımızın temmuz ağustosa sıkışmış 4-5 günlük tatiller ile tesislerin dolması çalışması imkansız, lütfen bunu da unutmayın. Tüm bunların yanında her bütçeye uygun tesis ve döneme uygun fiyat seçeneği var. -Kurban derileri yıllardır THY (Türk Hava Yolları) değil THK (Türk Hava Kurumu) için toplandı. ikisi çok farklı kurumlardır.

 • Nezih Balaban - 08.05.2020 - 07:58

  Siz böyle yapıyorsunuz gariban otobüsçüler dolmuscular ne yapsın

 • burhan curuk - 08.05.2020 - 05:45

  ben 3 kisili bir aileyim 3 lü koltuk bana ait olmus oluyor ödemelerimde degisiklik olacakmi bende fark ödicemmi .

 • Rasim akcay - 08.05.2020 - 04:51

  Yabanci takimlara milyon dolarlar odeyeceginize fiyatları ayarlayınca insanlar thy tercih etsin

 • E.ARI - 07.05.2020 - 06:41

  Dünyanın en pahalı otel fiatalri turkiyede bence fiatalri düşürün de corona bitince kendi insanlarımız tatile gitsin burakın bu yabancı hastalığını turist olayını ayıp yaaa....Bu kendi insanlarımıza otele tatile gelmeyin demektir....

 • Nurullah Kılıç - 07.05.2020 - 04:04

  Ulan herkes kendi derdinde yıllarca kurban derilerini topladılar thy yatırım yaptılar onlarca yönetici zengin oldu .. zaten turizm bitik fiyatları yukarı çekersen nasıl insanlar seyahat edecek ..zararı milletten karşılamak yerine kendinizi daha çok çalışabilirsiniz

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.