İlk defa uygulanacak ara tatillere halkın ilgisi ne durumda?

İlk defa uygulanacak ara tatillere halkın ilgisi ne durumda?

Türkiye'de ilk defa kasım ve nisan aylarında okullarda birer haftalık ara tatil yapılacak. Seyahat şirketlerinin temsilcileri, söz konusu dönemlerde halkın tatile ilgisinin ne durumda olduğunu değerlendirdi.


Kasım ayının 18-22'si ile 2020 Nisan ayının 6'sı ile 10'u arasında yapılacak ara tatil dönemlerine halkın ilgisinin yüksek olduğu belirtiliyor.

Hürriyet gazetesinden Burak Coşan'a konuşan seyahat şirketlerinin temsilcileri, ara tatil dönemlerinde yurt içi ve yut dışına dönük tatil planlarının yoğun olduğunu ifade ediyor.

Ali Onaran: Bazı yurt dışı turlarında yer kalmadı

18-22 Kasım tarihleri arasındaki yurt dışı turlarının bazılarında yer kalmadığını belirten Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, daha tüketicinin tam olarak ara tatil fikrine alışmamış olmasına rağmen gelen taleplerden memnun olduklarını söyledi. Öncelikli olarak yurtdışı turların satıldığını vurgulayan Onaran, “Yurtiçi kültür turlarına da talep yoğunlaşmaya başladı. Nisan ayında olacak ikinci ara tatil dönemi için de ciddi talep alıyoruz. Nisan ayında ara tatilin olduğu haftada o ay içindeki diğer aylara göre 2 kat fazla satış var. Ara tatillere olan alışkanlık arttıkça tüketici daha rahat karar vermeye başlayacaktır. Henüz oteller de gelebilecek talep konusunda emin olamıyor. Nisan ayından itibaren diğer ara tatil dönemlerinde gelen talep daha da yukarı çıkacaktır” diye konuştu.

Keem Gökçe: Hazırlıklarımızı tamamladık

Tatilin açıklanmasının ardından firma olarak hazırlıklarını tamamladıklarını ifade eden Jolly Kültür Turları Müdürü Kerem Gökçe, “Mevcut turlara ek olarak ‘butik’ turlar organize ettik. Bu turları Mardin, Antakya, Gaziantep, Van ve Kars gibi iller için planladık. Karadeniz yaylarında insanlara farklı bir deneyim yaşatmak için karlı zamanlarda yayları görebilecekleri turlar planladık. Ege’de antik kentlerin olduğu programlar yaptık. Çalışmalarımız meyvelerini verdi. Söz konusu tatil dönemde GAP turlarımızda uçaklarda neredeyse yer kalmadı. Doğu Ekspresi, İstanbul turu, Eskişehir turu da yoğun ilgi görüyor. Kültür turları bu tatil döneminde çok fazla tercih ediliyor. İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Adana, Trakya ve Karadeniz’den gibi Türkiye’nin dört bir yanından kalkışlı turlar düzenliyoruz. Bu sayede çok büyük hareket yaratıyoruz” dedi.

Mehmet Kamçı: Ara tatiller yılbaşı ve sömestr yoğunluğunun da önüne geçecek

Daha önceki yıllarda kasım ayının bu dönemleri için çok fazla talep olmadığını belirten Coral Travel Genel Müdürü Mehmet Kamçı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Termal oteller, Sapanca ve Abant gibi bölgelere talep var. Ayrca KKTC’deki oteller çocuklara yönelik kampanyalar düzenlemeye başladı. Kasım ayında Akdeniz’de havaların diğer bölgelere göre daha iyi olması sebebiyle Antalya’ya da talep geliyor. Büyükşehirlerden sıkılanlar nefes almak için Antalya’yı tercih ediyor. Ara tatil sayesinde yılbaşı ve sömestr gibi tatil dönemlerindeki yoğunluğun da önüne geçilecek. İnsanlar tatil planlamalarını buna göre yapmaya başladı. Şu anda çok ciddi bir yoğunluk oluşmasa da göstergeler çok fazla talep olacağı yönünde.”

Osman Ayık: Coğrafi bölgelere ayrılıp kasım ve nisan aylarının tamamına yayılmalı

Ara tatil dönemlerinin uzun yıllardır turizm sektörü tarafından dile getirildiğini ve yetkili makamlardan istendiğini belirten Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, “En sonunda talebimiz karşılandı ve ara tatil dönemleri başladı. Turizm sektörü açısından talebin düştüğü dönemlerde böyle bir tatil hareketinin oluşturulması yararlı oldu. Ancak Türkiye coğrafi bölgelere göre ayrılıp, tatil dönemleri de kasım ve nisan aylarının tamamına yayılırsa hem tüketicinin hem de turizmcinin yararına olacaktır” ifadelerini kullandı.Bu Haber 23.10.2019 - 09:05:43 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.