İlber Ortaylı: Ayasofya’yı yılda 3 milyon kişi gezmemeli

İlber Ortaylı: Ayasofya’yı yılda 3 milyon kişi gezmemeli

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'nin (TÜRSAB) Heritage İstanbul Fuar ve Konferansı kapsamında düzenlediği "Kültürel Miras ve Turizm" başlıklı panel, Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Zerzevan Kalesi Kazı Başkanı Doç. Dr. Aytaç Coşkun'un katılımıyla geçekleşti.


Heritage İstanbul Fuar ve Konferansı kapsamında TÜRSAB tarafından düzenlenen "Kültürel Miras ve Turizm" başlıklı panel, Tarihçi, Akademisyen ve Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Zerzevan Kalesi Kazı Başkanı Doç. Dr. Aytaç Coşkun'un katılımıyla İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı Rumeli Salonunda gerçekleşti.

"Türkiye zengin bir kültür mirasına sahip"

Moderatörlüğünü TÜRSAB Bilgi Teknolojileri ve Medya İletişimi Grup Başkanı Mesut Kanat'ın yaptığı panelde konuşan, Prof. Dr. İlber Ortaylı, Türkiye'nin çok zengin bir kültür mirasına sahip bir coğrafyada konumlandığına işaret ederek, "Akdeniz dünyanın en eski kalıntılarının yer aldığı bir bölge. Pek çok uygarlığın ve kavmin gelip geçtiği bir yer. Keza Fırat havzası da öyle. Irak'taki kalıntılarda bile Anadolu'dan izler var" şeklinde konuştu.

"Yılda 3 milyon kişi Ayasofya’yı gezmemeli"

Turizm sektörünün de kültürel mirasın korunması noktasında hassas olması gerektiğine dikkat çeken Ortaylı, "Kazı mahalleri turistin, turizmcinin insafına bırakılamaz. Bu tür yerlere rastgele girilemez. Ayasofya, Topkapı gibi yerlere randevu sistemi ile ziyaretçi kabul edilmeli. Yılda 3 milyon kişi Ayasofya'yı gezmemeli. Bin 500 yıllık bu yapılar bu kalabalıkları kaldıramaz. Hatta bu tarz eserler gerekirse birkaç yıl dinlendirilmeli. Türkiye'de turizmin, kültürel mirasa ve tarihi eserlere gereken özeni göstermeden yapılması kültür ve tarihe meraklı turistin uzaklaşmasına neden olur” ifadelerini kullandı.

"Türkiye’de kazmaya aç bir arkeolog kuşağı var”

Bugüne dek başta Urartu dönemine ait olmak üzere pek çok önemli kazı çalışması yapıldığına değinen Ortaylı, son olarak Göbeklitepe gibi ses getiren kazıların gerçekleştirildiğini ifade etti. Ancak Anadolu'daki arkeolojik kazılarda en büyük sorun olarak, bu kazılarla ilgili mukayeseli raporların yayınlanmamış olmasını gösteren Ortaylı, arkeolojinin ülkemizde gelişmeye devam ettiğini ve artık bir üniversite kürsüsü olmaktan öteye uzanan arkeoloji ortamı oluştuğunu belirtti. Ortaylı, bunun sonucunda Türkiye'de "kazmaya aç bir arkeolog kuşağı”nın ortaya çıktığını ve Türk arkeolojisinin iyi bir ilerleme içinde olduğunu sözlerine ekledi.

Zerzevan Kalesi kazıları ve Mitras tapınağı büyük ilgi görüyor

Panelde konuşan Diyarbakır'daki Zerzevan Kalesi Kazı Başkanı Doç. Dr. Aytaç Coşkun ise Zerzavan Kalesi'nde kazı çalışmalarına 2015 yılında başladıklarına belirterek çalışmalar hakkında bilgi verdi. Roma İmparatorluğu'nun sınır karakolu olan Zerzevan Kalesi'nin çok önemli bir Roma garnizonu olduğunu dile getiren Coşkun, Roma'daki ezoterik Mitra inancının bir tapınağı olması dolayısıyla da Zerzevan Kalesi’nin henüz yüzde 10'unun kazılmış olmasına rağmen ulusal ve uluslararası alanda büyük bir ilgi gördüğünü kaydetti.

Yılda 1 milyon ziyaretçi bekleniyor

Yılda 1 milyon ziyaretçi çekmesi beklenen Zerzevan kazısı bölgesinin Diyarbakır başta olmak üzere bölge turizmine önemli katkıları olacağına da dikkat çeken Coşkun, “Kazılarda gizemli (batıni) bir tarikat olan ve yazılı kalıtlar bırakmamış Mitraizm ile ilgili önemli bulgulara da rastlandı. Şimdiden bölgeye yükselen bir ilgi var. Pandemi döneminde kazı bölgesini 70 bini yabancı, 470 bin kişinin ziyaret etti.. Zerzevan kazı bölgesi UNESCO Geçici Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alıyor.  Asıl listeye girmesi için hazırlanan dosyanın 2023’te UNESCO'ya sunulacak. “ açıklamasında bulundu.

Zerzevan Kalesi’nin etrafında yapılaşma olmayacağına da dikkat çeken Coşkun, ilgili makamların bu yönde gerekli önlemleri aldıklarını ifade etti. "Bir yandan kazıyor bir yandan koruma ve restorasyon projelerini sürdürüyoruz. Bütün alanlar ziyarete açık değil, bazı bölümlere kısıtlı sayıda ziyaretçi alıyoruz. " dedi.

Katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği panel, hediye takdimi ve aile fotoğrafı çekiminin ardından sona erdi.Bu Haber 13.05.2022 - 11:11:38 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.