İçki zammı sonrası restoranlardan yeni uygulama

İçki zammı sonrası restoranlardan yeni uygulama

Artan menü fiyatları sonrası tüketici davranışlarında görülen değişikliklerden sonra şimdi de işletme davranışlarında değişiklikler yaşanıyor. Bazı restoranların sadece meze ve alkollü içecek sipariş vermek isteyen müşteriye servis açmamaya başladığı belirtiliyor.


Alkollü içeceklere yapılan yüzde 35'lik zam sonrası restoran, meyhane ve eğlence mekanları da menü fiyatlarını güncelledi.

Bazı mekânların müşteri çekmek için başvurduğu yeni yöntem ise mobbing'e dönüştü.

Sözcü’den Gamze Bal’ın haberine göre, panolara çeşitli markaların rakı fiyatlarını asan ve diğer mekânlara göre daha ucuz sattıklarını iddia eden işletmelerin şef garsonları, masaya oturan müşteriden sipariş alırken “Servisimiz yemeklidir. Ara sıcak ya da yemek sipariş etmezseniz servis açamıyoruz” diyor.

Sadece meze ve alkollü içecek sipariş vermek isteyen müşteriye servis açılmıyor.

Alkolü diğer restoranlara göre daha uyguna satıp, yemeği zorunlu hale getiren bu yeni uygulama ise müşterilerin tepkisini çekiyor.

Söz konusu işletmelerin başka bir uygulaması da dikkati çekiyor. “Kuver” ücretinin dışında hesabın yüzde 10'u kadar servis ücretini zorunlu tutup, bunun “garsoniye” olmadığını ısrarla belirtiyorlar.

Yemek ve alkollü içecek için 2 bin TL ödemesi gereken dört kişinin cebinden çıkacak para; kuver (60 TL) ve servis ücretiyle (200 TL) ve ortalama yüzde 10 garsoniye (200 TL) ile 2 bin 460 TL'ye yükseliyor.

Geçmiş yıllarda da “Hem kuver ücreti hem servis ücreti olur mu?” tartışması yaşanmıştı.

Bazı işletmeciler “Olur, ikisi ayrı şeyler. Kuver; ekmek, su gibi masaya önden gelen ürünler için yazılır. Servis ise garsonların verdiği hizmet içindir” derken; bazı işletmeciler ise “Her ikisini aynı anda talep etmek etik açıdan doğru değil” demişti.

“Yayılan genel bir uygulama değil”

Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD) Başkanı Kaya Demirer, bu uygulamanın bireysel bir pazarlama tekniği olabileceğini ancak sektöre yayılan genel bir uygulama olmadığını söyledi.

“Herkes müşterisine kendince daha cazip bir ürün sunmak ve işletmeye çekmek amacıyla birtakım pazarlama teknikleri güdüyor” diyen Demirer, şu ifadeleri kullandı:

“İnsanlar pandemiden sonra restoranlara duydukları özlem konusunda artık tatmin oldular ve bütçelerine göre harcama yapıp daha rasyonel davranıyorlar. Yani artık köpük bitti. İşletmeler de daha temkinli davranıp, farklı pazarlama kanalları arıyor olabilir. Ancak bu bireysel bir konu, sektörün geneline yayılan bir uygulama değil.”

“Birçok işletmeci menüde daralmaya gidiyor”

Tüm Restoran ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Genel Başkanı Ramazan Bingöl de, bazı işletmelerin sadece meze ve alkollü içecek sipariş vermek isteyen müşteriye servis açmamaya başlamasını henüz duymadığını ancak pandemiden sonra tüm işletmelerin kendileri için daha tasarruflu uygulamalara geçebildiğini aktardı.

Bunlardan birinin menü kısıtlaması olduğunu söyleyen Bingöl, “Birçok işletmeci menüde daralmaya gidiyor. Çünkü menüde ne kadar çok ürün varsa o kadar çok eleman çalıştırırsın. Bu yüzden 100 çeşit ürünü varsa 70’e, 50’ye indiriyor” dedi.

Restoranlar için bir diğer tasarruf yöntemlerinin ise daha az ve daha nitelikli elemanlarla çalışmak olduğunu anlatan Bingöl, “Bunun yanında işletmeler müşterilerini artık mekanın belli bir yerinde toplamaya başladı. 300 metrekare bir alan düşünün, önceden tüm alan açıkken şimdi ise müşteriler 100 metrekarelik alanda toplanıyor. Bu da tasarruf yöntemlerinden bir tanesi. Bu gibi değişikliklere uyum sağlayabilen işletmeler ayakta kalacak.” şeklinde konuştu.Bu Haber 17.01.2023 - 16:31:50 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.