IATA'dan resmi açıklama: IATI neden sistem dışına çıkarıldı?

IATA'dan resmi açıklama: IATI neden sistem dışına çıkarıldı?
Uluslararası Hava Taşımacıları Birliği IATA, IATI'nin neden sistem dışına çıkarıldığı ile ilgili açıklama yaptı.

TurizmGüncel

Uluslararası Hava Taşımaşıcılığı Brliği (IATA) IATI'nın ve onun acentelerinin biletleme yetkisinin geri alınmasıyala ilgili bir açıklama yaptı.

16-30 Eylül satışlarının parası ödenmedi

IATI'nin biletleme yetkisinin geri alınma nedeninin, şirketin 16-30 Eylül tarihleri arasında yapılan satışların paralarının hava yolu şirketlerine gönderilmemesi olduğu belirtilen açıklamada, IATI'nin yaptığı sorunun NewGen ISS programının uygulanmasından kaynaklandığı şeklindeki açıklamanın gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

IATI'nın sıkıntı yaşandığını belirttiği NewGen ISS programının Türkiye'de birkaç aydır yürürlükte olduğu belirtilen açıklamada, NewGen ISS programının acentelere esneklik ve sorunları daha kalay yönetmelerine imkan sağladığı kaydedildi.

Yükümlülüklerini yerine getirirlerse geri dönerler

IATI'nin hava yolu şirketlerine olan borcunu ödemesi ve Türkiye'deki seyahat acenteleri tarafından kabul edilen anlaşmaya uyması durumunda BSP'ye yeniden kabul edileceği kaydedilen açıklamada, BSP ve NewGen ISS'in Türkiye'de gelişen hava ulaşımı pazarı için hem acentelere hem de hava yolu şirketlerine istikrar ve finansal kesinlik sağladığı ifade edildi.

Numan Olcar: IATA üyesi acente sayısının azlığı dengesizlik yaratıyor

Konuyla ilgili TurizmGüncel’e açıklama yapan TÜRSAB IATA İhtisas Komitesi Başkanı Numan Olcar, Türkiye’de TÜRSAB üyesi 12 bin acenteden 8 bininin direkt veya dolaylı olarak geçimini uçak bileti satışından kazandığına dikkat çekti.

Bu acentelerden sadece 600’ünün IATA üyesi olduğunu ifade eden Numan Olcar, Türkiye’deki uçak bileti pazarını yüzde 60’a yakınının 5-6 IATA üyesi acente tarafından kontrol edildiğini söyledi.

Bu tip durumlarda hem bilet alan yolcuların, hem hava yolu şirketlerinin ve hem de yolcuların mağdur olabildiğine dikkat çeken Olcar IATA üyesi acente sayısının az olmasından dolayı pazarda büyük acentelerin ortaya çıktığını ve bunun da dengesizlikler yarattığını ifade etti.

iataBu Haber 19.10.2019 - 10:35:45 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
 • işçi kıyımına başlanıldı - 02.11.2019 - 12:10

  Yaklaşık olarak 100 kadar işçiyi çıkartan İATİ personellerine de gerekli Tazminatlarını eksiksiz olarak verdi. Personellerini Madur etmeyen İATİ adamsın adam... İATA dan önce otellerdeki çeklerinide geri alan ve yerine nakit vererek çeklerini de piyasadan topladı, otellere borcu yok denilecek kadar az. piyasadaki esnaflara ödemelerini yapmış. İATA düşünsün Bankalar düşünsün gerisini. Adam olması gerekeni yapmış. BAnkalara haciz yollamaya başlamış

 • ERTUGRUL INAN - 29.10.2019 - 06:43

  Sayın Numan OLCAR konuyla ilgili olarak iyi bir noktayı yakalamış. Türkiye'de 600 IATA üyesi acente olduğunu ve Türkiye piyasasını 5-6 IATA üyesi acentenin kontrol ettiğini bununda dengesizlikler yarattığını belirtmiş. Sayın OLCAR gurban olduğum öyle bir anlatmışsınız ki halimize gülsek mi? ağlasakmı bilemedim. Sormak isterim IATA üyesi olabilmek için ne kadar teminat vermek gerek 100-150 bin dolarlar bunu türkiye'de kaç acente sağlayabiliyor. Ah sevgili meslektaşım ağzınızdan bal damlıyor. yorumunuzu okurken iştahım kabardı desem yanlış olmaz. Tursab'ın dediği gibi eğer IATA üyesi acente olmak istiyorsanız IATA'ya 50 bin dolar teminat göstermeniz makuldur. Doğrudur bu konuda haklısınız bu 50 bin doları Amerika'da veya herhangi bir avrupa ülkesinde gösterirseniz bu 50 bin doların karşılığı 50 bin dolardır ama bunu türkiye'de göstermeye çalışırsanız 50 bin dolar 50 bin dolar değilde yaklaşık 290 bin TL dir. Ama İATI diye bir firma çıkmış her ne hikmetse iyi de olmuş çıktığı türkiyede tam 4700 non iata acenteye iş imkanı sağlamıştır. Sayın OLCAR gurban olduğum TURSAB'ın bunu yapması gerekiren ne yazık ki bunu İATİ diye bir firma yapmış helal olsun iyikide yapmış. en azından 4700 TURSAB üyesi acente İATİ sayesinde geçimini sağlamıştır. Ağzınızdan bal damlıyor ama oturduğunuz makamdaki sorumlulukları yerine getirmek yerine gülünç duruma düşecek açıklamalarda bulunuyorsunuz gurban olduğum meslektaşım. Çözüm nedir? Onuda bana sormayın oturun siz çözün. Gurban oluyum sevgili meslektaşım. Sevgilerle.

 • Şirketi batıracaklar gibi - 26.10.2019 - 07:15

  Siz acentelerden parayı peşin alın ama havayolu firmalarına vermeyin... Cepteyse bu paralar. Kesin batırcaklar

 • Ertugrul inan - 20.10.2019 - 12:31

  IATI YETKILELERI acenteler sana parasini pesin odesin sen sorumlulugunu yerine getirmeyip havayollarina borcunu odeme binlerce acenteyi magdur et boyle birsey olabilir mi? Nasil oluyorda boyle birseye kalkisiyorlar anlam veremiyorum. En kisa zamanda sorunu cozmenizi dileriz.

 • Serap akıncı - 19.10.2019 - 08:20

  Numan bey ödemenin yapılmadığından bahsetmiş ama acentadan istenmiş olan afaki teminat mektubundan hiç bahsetmemiş , duydugum kadarı ile acentanın 25 milyon dolar teninatını 1 hafta içinde bulunmak kaydı ile 65 milyon dolara yükseltilmiş . Bu devırde hangı banka hangı şirkete bu kadar büyük banka teminatı verir cok merak ediyorum, Numan bey bunlardan da bahsetsin lütfen, yani sadece havayolu paraları ödenerek iş bitmiyor birde acentanın ek teminat bulması gerekiyor...65 milyoncuk)

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.