Hükümet bahşişlerden de vergi almaya hazırlanıyor 

Hükümet bahşişlerden de vergi almaya hazırlanıyor 
Hazine ve Maliye Bakanlığının, bahşişleri de vergilendirmeye hazırlandığı belirtiliyor. Bu amaçla Gelir İdaresi Başkanlığının, bir öneri hazırladığı ifade ediliyor.

Gelir İdaresi Başkanlığının hizmet sektöründe çalışanlara bırakılan bahşişlerin vergilendirilmesine yönelik yeni bir öneride bulunduğu öğrenildi. Öneriye göre, bahşişler işveren tarafından ayrı bir hesapta toplanacak ve yüzde 10'luk bir vergiye tabi tutulacak.

Gelir İdaresi Başkanlığına göre, bahşiş gelirlerin vergilendirilmesi yoluyla devlet gelirleri artırılacak ve kayıt dışı ekonominin önüne geçilecek.

Şu andaki uygulamaya (Bahşiş Gelirlerinde Basitleştirilmiş Vergi Uygulaması) göre, hizmet alanlar tarafından servis elemanlarına bırakılan bahşişler hediye niteliğinde olduğundan gelir vergisinin konusuna girmiyor. 

Bahşişin fatura bedeline yansıtılması veya diğer şekillerde toplanan bahşişlerin işverence belirlenen kriterlere göre işçilere dağıtılması durumunda, ücretin bir unsuru olarak değerlendirilen bu ödemelerin ücret matrahına eklenerek tevkif suretiyle vergilendirilmesi gerektiği belirtiliyor.

İşletme tarafından fiş/fatura düzenlenmek suretiyle hizmet bedeline ilave olarak tahsil edilen bahşiş bedelleri hizmetin matrahına dahil bir unsur olarak kabul ediliyor ve KDV'ye tabi tutuluyor.

Önerilen düzenlemeyle ise bahşiş gelirlerinin; işverenlerce ayrı açılan bir banka hesabında takip edilmesi, fatura/fiş bedelinin yüzde 10'undan fazla olmaması, çalışan başına aylık brüt asgari ücreti aşmaması, bahşiş gelirlerinden yüzde 10 tevkifat yapılmak suretiyle çalışanlara aktarılması kaydıyla bu gelirlerin ayrıca ücret matrahına dahil edilmemesi planlanıyor.


Bu Haber 21.06.2024 - 08:19:27 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.