Türkiye’ye tatile gidenleri karantinaya alacak

Türkiye’ye tatile gidenleri karantinaya alacak
Hollanda’da hükümetinin, AB dışındaki ülkelere seyhat eden vatandaşlarını dönüşte 15 gün karantinaya tabi tutacağı belirtiliyor. AB dışındaki ülkeleri 'turuncu' kategorisine alan Hollanda, Türkiye'yi de bu listedde tutmaya devam edecek.

Vatandaşlarına AB dışındaki ülkelere tatile gitmeme çağrısı yapan Hollanda, Türkiye’yi, ‘zorunlu haller dışında seyahat edilmemesi gereken ülkeler’ kategorisini gösteren turuncu listeden çıkarmadı. Bu kararla, Türkiye’ye seyahat eden Hollanda vatandaşlarını, ülkeye dönüşte 15 gün boyunca karantinaya tabi tutacak.

Kara yoluyla gelmelerinde bir sorun yok

BBC Türkçe’de yer alan habere göre Türkiye, Türk Hava Yolları'nın (THY) 20 Haziran'dan itibaren Hollanda uçuşlarına başlaması için Hollanda hükümetine resmi başvuruda bulundu. Türkiye'nin Lahey Büyükelçisi Şaban Dişli, Hollanda'da yaşayan Türkiye kökenli göçmenlerin, kara yoluyla ülkelerine gitmelerinde sorun olmayacağını açıkladı.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, koronavirüs önlemlerinin ele alındığı bakanlar kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, vatandaşlarının 15 Haziran'dan itibaren, İngiltere ve İsveç dışındaki AB ülkelerine seyahat edebileceklerini söyledi.

AB dışı ülkelere seyahat edenler 15 gün karantinaya tabi tutulacak

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, AB sınırları dışındaki ülkelerin, zorunlu haller dışında gidilmemesi gereken turuncu listede yer aldığına işaret ederek, tatil için Avrupa dışına çıkmamamları çağrısında bulundu. Avrupa dışındaki ülkelere tatile giden kişilerin, sorun yaşamaları halinde ülkeye geri getirilmeyeceklerini vurgulayan Başbakanın açıklamasında dikkati çeken konulardan biri de, Avrupa dışındaki ülkelere tatile giden kişilere, Hollanda'ya dönüşlerinde 15 gün karantina zorunluluğu getirilecek olmasıydı.

Rutte'nin açıklamasına göre, Türkiye de, "tatile gidilmemesi gereken ülkeler" listesinde kaldı. Türkiye'ye tatile gidenler, dönüşte 15 gün karantinaya tabi tutulacak.

Türkiye, Hollandalı turistlerin Yunanistan ve İspanya ile birlikte en çok tercih ettiği üç ülkeden biri. Geçen yıl, 1 milyon 170 bin Hollandalı turist, tatil için Türkiye'yi tercih etti. Başta TUI olmak üzere, Avrupalı tur operatörleri, bu karardan dolayı hayal kırıklığı yaşadıklarını açıkladı.

'Avrupalı Türklerin karayoluyla ülkelerine gitmesinde sakınca yok'

Ankara'daki kaynaklara göre, bu kararın amacı, koronavirüs salgını nedeniyle ciddi sıkıntı yaşayan İtalya, İspanya ve Yunanistan gibi AB üyesi ülkelerin turizm gelirleri açısından kollanmasını sağlamak.

Türkiye'nin Lahey Büyükelçisi Şaban Dişli, 20 Haziran'dan itibaren THY'nin Hollanda'dan İstanbul, Antalya, Kayseri, Trabzon gibi 5 ayrı noktaya uçması için Dışişleri Bakanlığı nezdinde gerekli girişimlerde bulunduklarını söyledi.

Dişli, BBC Türkçe'ye yaptığı açıklamada, Hollanda'da yaşayan Türkiye kökenli göçmenlerin, kara yoluyla ana vatanlarına gitmelerimde bir sorun bulunmadığını vurguladı. 15 Haziran'dan itibaren birçok Avrupa ülkesinin sınırlarını açacağına işaret eden Dişli, Hollanda'daki Türk vatandaşlarının karayoluyla ülkelerine gitmelerinde bir engel bulunmadığını söyledi.

Dişli, Türkiye'nin turuncu listeden çıkarılması ve Hollanda vatandaşlarının Türkiye'de tatil yapmasının önündeki engellerin kaldırılması için, Lahey hükumeti nezdinde gerekli girişimlerde bulunacaklarını da belirtti.Bu Haber 04.06.2020 - 17:40:42 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.