Almanya’da 370 acentenin geleceği hala belirsiz

Almanya’da 370 acentenin geleceği hala belirsiz

Sayıları 1.200'ü geçen Thomas Cook'un Almanya'daki acente partneri, kayıp rezervasyonlardan ve komisyonlardan kurtulmak için yeni satış kanalları arıyor. Bunların içinden 700 tanesi, yeni sahibini buldu bile. Ancak 370 acentesi bulunan Alpha ile ilgili belirsizlik sürüyor


TurizmGüncel - Dış Haberler

İflas eden Thomas Cook'un 127 seyahat acentesi hala faaliyete devam ediyor ancak başka tur operatörlerinin ürünlerini satıyor. Bu acenteler, Thomas Cook'un Almanya'daki toplam satış hacminin sadece küçük bölümünü oluşturuyordu.

Acenteler ağustos ayından beri komisyon alamadı

Thomas Cook'un tatil ürünleri Almanya genelinde 9 bin 500 acente. tarafından satılıyordu ve bunların çoğu, ağustos ayından bu yana yaptıkları satışların komisyonunu alamadı. Almanya'da yılda ortalama 3,8 milyar euroluk satış yapan Thomas Cook'un, mevcut durumda acentelere ödemesi gereken payın 40 milyon euro olduğu belirtiliyor.

Alpha Reisebüropartner kendini kurtardı

Bu 9 bin 500 acentenin içinde durumu en kritik olanlarsa Thomas Cook ile daha yakın çalışan ve 1.200 satış acentesinden oluşan bir ağı bulunan 'Thomas Cook Partner Group'. Thomas Cook'un kendi satış acenteleri çıkarıldığında, bu 1.200 acentenin içinden 370'inin Holiday Land franchise'ın, 700'ünün ise Neckermann'ın ortaklığındaki Alpha Reisebüropartner olduğu görülüyor.

Bösl: Alpha'ya netlik ve istikrar kazandırdık

Yüzde 50'si RT-Reisen tarafından hızlıca satın alınan Alpha'nın durumu şu anda netleşmiş görünüyor.

RT Reisen'in ana şirketi RTK'nın genel müdürü Thomas Bösl, anlaşmanın Alpha'ya ticari netlik ve istikrar ve istikrar kazandımak amacıyla yapıldığını açıkladı. Bösl, ''Alpha'nın sorumluluğunu üstlendiğimiz, acentelere netlik ve istikrar kazandırdığımız için memnunum.'' diyor. RTK şu anda, toplamda 4 bin acenteden oluşan bir iş birliği ağını yönetiyor.

''Önceliğimiz Thomas Cook-Almanya için yatırımcı bulmak ama...''

Thomas Cook Almanya'nın geçici iflas yöneticisi Ottmar Hermann ise, satış anlaşmasının sektördeki belirsizliği ortadan kaldırmak ve mevcut satış ağlarını devam etmesi için yapıldığını ifade etti. Hermann, ''Şu anda bizim en büyük önceliğimiz, Thomas Cook'un Almanya'daki şirketleri için yatırımcı bulmak. Ancak Alpha'da olduğu gibi, spesifik iş alanlarından birinin satışı tüm sektör için bir anlam ifade ediyor.'' değerlendirmesinde bulundu.

Holiday Land'ın geleceği belirsiz

Thomas Cook'a bağımlı olarak faaliyet gösteren 370 mağazalık Holiday Land franchise zincirinin geleceğinin ne olacağı ise belirsiz. Bu zincir, toplam satışın yaklaşık yarısını yapıyordu.

Almanya'daki TUI Reisecenter, Derpart (DER Touristik), yüzde 50'si FTI'ın olan TVG, Reiseland (RTK) ve Schmetterling gibi acente zincirleri Holiday Land -'ı farklı bir organizasyona geçmeye ikna etmeye çalışıyor. Örneğin TUI, satış ağını genişletmek için Thomas Cook'un eski seyahat acentelerinden en az 100 tanesini kendi satış ağına kamayı planlıyor.

Holiday Land: Resmi bilgi alamadık

Ancak Holiday Land, Thomas Cook ile yaptığı sözleşmelerin yasal olarak geçersiz hale gelip gelmediği veya mevcut sözleşmeleri iptal ederek rakip şiketlerden birinin ağına katılma konusunda haklarının bulunup bulunmadığı konusunda resmi bir bilgi alamadıklarını belirtiyor.

Bu hafta Duisburg'da bir araya gelen 100 Holiday Land franchise zinciri acentesi, geleceklerinin ne olacağını tartışarak, TVG, RTK, Best Reisen ve Der Touristik yetkililerinin sunumlarını izledi. Ancak 370 acenteden oluşan zincirin geleceğine ilişkin herhangi bir karar alınamadı.Bu Haber 23.10.2019 - 11:18:37 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.