Hilton İstanbul Bosphorus yeniden tasarlanıyor

Hilton İstanbul Bosphorus yeniden tasarlanıyor

Hilton Türkiye Üst Sınıf ve Lüks Otellerden Sorumlu Ülke Müdürü Armin Zerunyan ve Autoban Kurucu Ortağı Seyhan Özdemir, Hilton İstanbul Bosphorus’un 2025 yılında tamamlanması planlanan renovasyon süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu.


Türkiye’nin ilk 5 yıdlzılı oteli olma özelliğini taşıyan Hilton Istanbul Bosphorus, yıllar içinde şehrin artan talebine ve günün ihtiyaçlarına cevap verebilmek için, uluslararası üne sahip tasarım stüdyosu Autoban tarafından yeniden tasarlanıyor.

Hilton Türkiye Üst Sınıf ve Lüks Otellerden Sorumlu Ülke Müdürü Armin Zerunyan ve Autoban Kurucu Ortağı Seyhan Özdemir, otelin Gün Bahçesi’nde gerçekleşen toplantıda bir araya gelerek Hilton Istanbul Bosphorus’un 2025 yılında tamamlanması planlanan renovasyon sürecini ve tasarım detaylarını paylaştı.

Otelin tüm alanlarının renovasyona girdiği süreç, 2018-19 yıllarında ek binadaki “Park Katları” olarak adlandırılan bahçe teraslı 102 odanın tamamının yenilenmesi ile başladı. Daha sonra 2022 yılında Balo Salonu ve Konferans Merkezi’nin yenilenmesi ile devam etti. 2023 yılında ise tüm ana binanın iç tasarımını, tüm odalar ve ortak alanları, açık havuz ve Sağlık Kulübü, çok amaçlı toplantı salonları, ana restoran ve yanındaki imza restoran projesi, caz bar projesini kapsayan büyük renovasyon süreci hala devam ediyor. Tüm renovasyon, otel kapanmadan, misafirlerini ağırlayacak şekilde gerçekleşiyor.

Tasarımda otelin açıldığı günden bu yana ağırladığı ünlü isimlerden, özellikle de 1950’li yılların oyuncuları, sanatçıları, yazarları gibi dönemin ana figürlerinden ilham alarak hem çağdaş yeni bir dönemi, hem de otelin sahip olduğu mirası ve tarihi gelecek nesillere aktaran bir yaklaşım benimsendi. Mevcut lokal tasarım referansları yeni düzende de kullanılıp, Türk kültüründen alınan yorumla birlikte harmanlandı.

Otelin iç mimari projelendirmesi, misafirlerin ihtiyaçlarını en üst düzeyde karşılayacak şekilde yeniden tasarlandı ve oteldeki mevcut alanların en verimli şekilde kullanılmasını amaçlandı.

Dönemin önemli mimarı Sedat Hakkı Eldem tarafından tasarlanmış olan otel, şehrin ve Hilton'un kültürel mirasını yansıtan bir ikonik yapıdır. Bu nedenle, iç mekan tasarımında İstanbul'un tarihi ve çağdaş dokusunu bir araya getiren bir yaklaşım benimsendi.

Tasarımda İstanbul’un katmanları ilham alınan noktalardan biridir. Türk kültüründen alınan ilham ve çağdaş yorum birlikte ilerlemektedir. Bu şekilde var olan Hilton kültürüne yeni bir tasarım dili ile yaklaşılmaktadır. İlham alınan bir diğer nokta ise seramiklerde ve seperasyon elemanlarında İstanbul’un yedi tepesi olmuştur. İstanbul’daki kubbeler ve varak kaplamalar doğu ve batı çeşitliliğini yansıtan ana elemanlar olurken çağdaş bir yaklaşımla tekrar ele alınmaktadır. Anıt yapılarda bulunan yuvarlak şekilli İstanbul pencereleri bölücü panellerde ilham oldu.

Projede yer alan özellikler arasında, önemli kişilerin konaklamalarından ilham alınan özel tasarımsal alanlar bulunuyor. Örneğin, İtalyan aktris Sophia Loren, Türk yazar ve şair Cemal Süreyya, modern heykeltraş Kuzgun Acar gibi ünlü isimlerden esinlenilerek tasarımlar oluşturuldu. Resepsiyonda dönemin önemli aktrislerinden Sophia Loren’in kullandığı Mavi Safir gerdanlık zemin kaplamalarında ve aydınlatmalarında kullanıldı.

 Zemin katta Lobi Lounge kısmında ise yine 1950’lerin gösterişi kullanılan mobilyalarla sıcak bir atmosfer yaratmada, gerdanlık detayları ise aydınlatma elemanlarında yansıtıldı. Conrad Hilton’un İstanbul’daki ayak izini temsil eden şekliyle havuzu ise; kabanaları ve mantar barı korunarak yenilenen yüzüyle 2024 yazında misafirlerini ağırlayacak.

Otelin açıldığı döneme yönelik tasarımsal referanslar da projede yer aldı. Tarihi dokuyu ve tasarım anlayışını modern bir perspektifle yeniden yorumlayarak, otelin kimliğine uygun özel tasarım mobilyalar ve ince detaylar kullanıldı. Hilton'un tarihi tasarımını modernize ederken, Türk kültüründen esintilere de önem verildi. Bu sayede, otelin atmosferi geçmişi yansıtırken çağdaş bir görünüm sunuyor.

Imperial Suite’de ise büyük giriş, sanat eserlerine yer verilmesi, el işçiliği detayların kullanımına dikkat edildi. Mobilyalarda ve aydınlatma elemanlarında ise incelikli detaylar mekânlara sıcak bir atmosfer kazandırdı.

Projede kullanılan seramiklerde ve separasyon elemanlarında İstanbul'un yedi tepesinden ilham alınması, otelin yerel bağlarını vurgulamakta ve misafirlere şehrin sembolik anlamını deneyimleme fırsatı sunuyor. Mobilyalardaki ince detaylar ve aydınlatma elemanlarındaki özenli tasarımlar ise otelde elegan ve sıcak bir atmosfer yaratmakta, konuklara konforlu bir ortam sunuyor.

 Bu Haber 14.06.2024 - 09:41:02 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.