Hazine ve Maliye Bakanlığına turizmle ilgili soru önergesi

Hazine ve Maliye Bakanlığına turizmle ilgili soru önergesi

İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkanı ve Muğla Milletvekili Metin Ergun,
turizm sektöründeki sorunlara ilişkin Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkanı ve Muğla Milletvekili Metin Ergun, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Rusya’nın uçuş yasağı ve Avrupa’daki belirsizlik nedeniyle turizm sektörünün bu yıl da kayıplar yaşama riskiyle karşı karşıya olduğunu belirten Ergun, turizm şirketleri için sicil affı ve borç yapılandırması gerektiğini belirtti.

Metin Ergun’un Lütfi Elvan’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi şöyle:

Bilindiği gibi, Koronavirüs Pandemisi’nin turizm hareketliliğini büyük ölçüde azaltmasından dolayı turizm sektörü geçtiğimiz yıl büyük kayıplar yaşamıştır. Pandemi’nin turizme yönelik olumsuz etkilerinin devam etmesi, kaynak ülkelerden Rusya’nın Türkiye’ye yönelik uçuşları Haziran ayına kadar durdurması ve AB ülkelerindeki belirsizlik nedeniyle turizm sektörü bu yıl da büyük kayıplar yaşama riski ile karşı karşıyadır. Ayrıca, sektörün ötelenen kredilerinin ödeme zamanının yaklaşması işletmeleri büyük bir finansman sıkıntısına sokmaya başlamıştır.

Son aylarda kredi faizlerinde yaşanan ciddi artışlar, nakit akışı bozulan ve mevcut kredilerini yeniden kredi çekerek çevirme hesabı yapan işletmeleri büyük bir endişeye sevk etmiş durumdadır. Bu hususta turizm sektörü bileşenlerinin karşı karşıya bulundukları finansal darboğazın aşılması için bazı tedbirlerin ivedilikle hayata geçirilmesi, sektörün 2021 yılında ayakta kalabilmesi açısından önem arz etmektedir.Bu Haber 29.04.2021 - 22:09:38 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.