''Kaybımız yüzde 70’i buldu''

''Kaybımız yüzde 70’i buldu''
TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Kuk, turizm sektöründeki kaybın yüzde 70'e ulaştığını belirterek, seyahat acentelerine destek verilmezse turizmden bahsedilemeyeceğini ifade etti.

TÜRSAB TV'de Mesut Kanat'ın sunduğu 'Turizme Global Bakış' programına konuk olan TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Kuk, kısa çalışma ödeneği kararlarında devletin acentelere pozitif ayrımcılık yapması gerektiğini söyledi.

''Turizm sektörü 6 ay kaybetti, kayıp yüzde 70'e ulaştı''

Turizm sektörünün şu anda ilk 6 ayı kaybettiğini ve kaybın yüzde 70' ulaştığını kaydeden Hamit Kuk, ''Ağustostan itibaren bütün kapılar açılsa bile 50 milyon turist hedefinin yüzde 30’luk kısmını karşılayabiliriz. Almanya ve Rusya Türkiye turizm sektörünü domine eden iki önemli pazar, oralardaki kırılma yan pazarları da etkiliyor. Rus pazarı gerileyince Azerbaycan Belarus; Almanya pazarında gerileme olunca İsviçre, Fransa bütün Avrupa ülkelerinde gerilemeye neden oluyor. Almanya’da çok ciddi bir Türkiye sempatisi var. Türkiye olmazsa olmaz pazar, bizim kadar onlar da çaba gösteriyor.'' dedi.

''3 aylık süre Antalya'ya ve Ege'ye yetmez''

İçişleri ile Kültür ve Turizm bakanlarının perşembe günü Almanya'ya yapacağı ziyaretin önemli olduğuna dikkat çeken Hamit Kuk, mutabakat sağlanmasının ardından temmuz ayının üçüncü haftası gibi işlerin normale dönebileceğini belirtti. Bu durumda geriye 3 aylık bi dönem kalcağını hatırlatan Kuk, ''Bu 3 aylık süreç Antalya'ya, Ege’ye yetmez. Turizmciler olarak yapabileceğimiz bir şey yok. Almanya ve Rusya’daki muhataplarımızla sık sık görüşüyoruz bu işin çözülmesi için üstümüze düşen çalışmayı yapıyoruz ama iş dönüp dolaşıp ülkeler arası siyasal ekonomik menfaatlere çıkıyor.'' ifadelerini kullandı.

''Hangi parayala pazarlama yağacağız?''

2021 sezonu için çalışmaların başlayacağını ve reklam-pazarlama faaliyetlerinin kasım ayına kadar süreceğini söyleyen TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Kuk, ''Kasımda erken rezervasyon beklentisi içine girilecek. Biz şimdi hangi parayla bunu yapacağız? Şu anda en büyük korkumuz ve endişemiz bu. Seyahat acenteleri otel ve hava yolundan paralarını geri alamadı. Bize uygun kredi olanakları sağlansın. Seyahat acentelerine destek verilmezse turizmden bahsedilmez. Seyahat acentelerine pozitif ayrımcılık yapılması lazım. Biz talepleri ilgili bakanlıklara iletiyoruz.”Bu Haber 01.07.2020 - 10:16:20 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Hakkı demir - 01.07.2020 - 04:52

    Herkes pozitif ayrımcılık istiyor sayın kuk. Önümüzdeki ayların güllük gülistanlık olacağını öngermek fazla iyimser bir tutum. Eylülde ikinci dalganın başlayacağı konuşuluyor. Sağlıksız bir dünyada kim gezmek istesin?

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.