Hamdi Akın: Türkiye sihrini kaybediyor

Hamdi Akın: Türkiye sihrini kaybediyor
Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, Atatürk Havalimanı’nın kapanmayacağını belirterek, “Bizim 2021 yılına kadar sözleşmemiz var. 3. havalimanı diyelim ki 2019’da bitti, onun kabulleri, THY’nin hazırlanması, her şeyin hazır olması bir günde olmayacak. Atatürk Havalimanı, Ulaştırma Bakanı’nın açıkladığı gilbi ‘City Airport’ olduğunda da yeniden ihale olacak” dedi. Düşen yolcu sayılarını da değerlendiren Akın, ''Türkiye sihrini kaybediyor. Biran evvel bu girdabın içinden çıkmamız gerekiyor.'' şeklinde konuştu.


Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, Hürriyet'ten Elif Ergu'ya konuştu. 3'üncü havalimanının açılmasının ardından Atatürk Havalimanı'nın akıbetinin ne olacağına dair açıklamalarda bulunan Akın, düşen yolcu sayılarına dair de değerlendirmelerde bulundu.

Söyleşinin ilgili kısmını sizlerle paylaşıyoruz:
 
TAV DÖNÜM NOKTASI
 
İş yaşamında eşikten ne zaman atladınız? 1986’da havaalanı işine girişiniz eşik olabilir mi?
 
''İş hayatı bir maraton, birden fazla eşik var. Mesela ilk bakışta TAV benim şirketimin başarısı ve bilinirliği açısından eşik gibi görülebilir ama o ihaleye girip o yarışmacı dev firmalar arasında bulunmak ve aralarından sıyrılarak bu işi alıp gerçekleştirebilmek için iş hayatımın ilk 20 yılında tahkimat yaptığımı rahatlıkla söyleyebiliriz. Oraya gelene kadar 5 adet çeşitli tip ve büyüklükte havaalanı işini bitirip, kendimi devlete karşı ispatlamıştım. Ama yine de TAV’ı bir dönüm noktası olarak kabul edebiliriz...
 
Türkiye’nin en soluksuz izlediği ihalelerden biri 3’üncü havalimanı oldu. TAV göz bebeği şirketiniz. Yeni stratejik planları ne olacak TAV’ın?
 
TAV hisselerimiz azalmasına rağmen göz bebeğimiz malum. Hala büyüyoruz. 3. Havalimanı’nın işletmesinde yer alabileceğimizi düşünüyoruz. Atatürk Havalimanı’nın kapatılmayıp City Airport yapılacağı yönündeki Ulaştırma Bakanı’nın açıklaması DHMİ’nin ve TAV’ın Atatürk’te hala yatırımlarının devam ediyor olması önemli işaretler.

'ATATÜRK HAVALİMANI KAPANMAYACAK'

Bir ara “Atatürk Havalimanı kapanacak” da dendi…
 
Atatürk Havalimanı kapanmıyor. Bir müteahhit arkadaş “kapanacak” dedi, Ulaştırma Bakanı ise City Airport olacağını açıkladı. Biz resmi ağızdan söylenene itibar ediyoruz. Bizim 2021 yılına kadar sözleşmemiz var. 3’üncü havalimanı diyelim ki 2019’da bitti, onun kabulleri, THY’nin hazırlanması, her şeyin hazır olması bir günde olmayacak... Havacılık kuralları kanla yazılmıştır. Uzun süreli çalışılacaktır üzerinde. Kulesinin organizasyonu, uçaklarla kombinasyon vs…Defalarca eğitimler olacaktır. Hepsi de yapılacak. Bunlar da zaman alacaktır. City Airport olduğunda da yeniden ihale olacak. Daha küçük olacağı için ihale miktarı da düşer. 2-3 milyar dolar değil de 300-500 milyon dolarlık olacak. Çünkü küçülecek.
 
'1 SAATTE KAYBETTİK'
 
En zor ihale 3’üncü havalimanı mıydı?
 
Hayır, en kolayı diyebilirim, 1 saat içinde kaybettik. İlle de alacağım diyen birileri varsa kazanma şansınız yoktur zaten, sadece karşı tarafın “hangi bedelle” işi alacağını belirleme gücümüz vardı, onu yaptık.
 
'TÜRKİYE SİHRİNİ KAYBEDİYOR'
 
Son dönemde yolcu sayısında düşüş yaşanıyor. Bu sizi nasıl etkiliyor?
 
TAV bunları açıklıyor. Tam bilmiyorum ama artışlar azaldı. Bunlar Türkiye’nin cazibesi meselesi. Türkiye sihrini kaybediyor. Dünya gündemine uzun zamandır kötü bir şekilde geliyoruz. Bomba patlamalarıyla, komşularla sorunlarla, mültecilerle gündeme geliyoruz. Bunlar etkiliyor. Şu anda Batı’dan bakıldığında, tekrar PKK ile savaşan henüz iç barışını sağlayamamış ve ne zaman biteceği kestirilemeyen, sınır komşularıyla hiç de iyi ilişkileri olmayan, sanki barış gelse bile onlarla kolay kolay ticaret yapma imkânı bulamayacak bir ülke gibi duruyoruz. Biran evvel bu girdabın içinden çıkmamız gerekiyor. Unutmamak gerekir ki en fazla ve en kolay ticareti komşularımızla yapabiliriz. Komşuları zengin olan bir mahallede bizim fakir olma şansımız kalmaz.

2016 planlarınızı, stratejilerinizi değiştirdiniz mi?
 
2016’nın 2015’den daha iyi olacağını ve yeni bir çıkış planı ile önemli değişikliklerin olacağı bir yıl olarak görüyorum. Bölgede de ciddi kararların uygulamaya konmasını bekliyorum. “Bölgenin bozulma değil düzelme sürecinin başlangıcı” olabilir 2016. Bizim siyasetimizin de buna göre revize olacağına inananlardanım.Bizim ülke olarak radikal tedbirler alıp dönüşüm geçirmemiz gerekiyor. Orta gelir tuzağından çıkmak bu olsa gerek. Türkiye kaybettiği cazibesini kazanmak zorunda. Biz bundan 7-8 yıl evvel cazip bir ülkeydik, parlıyorduk. Bunu kazanmamız lazım. Bu cazibe her yönüyle kazanılmalı. Ekonomi, siyaset, hukuk yönüyle bir bütün. Biz kendi kendini yenileyen, gelişmenin son aşamasına gelmiş, ekonomik olarak gelişen, kendini yenileyen bir ülkeyiz. Eğer biz yabancı sermaye akışını 20-25 milyar dolarla oturtamazsak büyüyemeyiz. Hızla bunu sağlamalıyız.''

'OTELLER 2015'İ KÖTÜ GEÇİRDİ AMA GELECEĞE UMUTLA BAKIYORUZ'

Devam eden projeleriyle ilgili de bilgi veren Akın, ''Accor Gurubu’na yapıp işletmeye verdiğimiz toplam 20 adet Novotel ve Ibis otelimiz var. 2015’i kötü geçirmesine rağmen geleceğe umutla bakıyoruz.'' şeklinde konuştu.
 
Söyleşinin tamamını okumak için tıklayınız.


Bu Haber 12.03.2016 - 09:16:46 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.