Mehmet Nuri Ersoy’a Haydarpaşa soruları: Otel mi olacak?

Mehmet Nuri Ersoy’a Haydarpaşa soruları: Otel mi olacak?

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a Haydarpaşa ile ilgili sorular yöneltti. Haydarpaşa Garı’nın bazı bölümlerinin yıkılacağını belirten Tekin, ‘’Gar yerleşkesi halka aittir. Bir ticari faaliyetin aracı haline getirilemez.’’ dedi.


CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, 5 Numaralı Koruma Kurulu‘nun Haydarpaşa’da bazı taşınmazların  yıkımında sakınca olmadığına karar verdiğini belirtti. 

Konuyla ilgili olarak Mehmet Nuri, Ersoy’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Tekin, şunları söyledi:

‘‘Mülkiyeti TCDD’ye ait olan Haydarpaşa Garı’nın bazı taşınmazlarının Kültür Bakanlığı’na devredildiğini öğrenmiş bulunmaktayım. Bu devir işlemi sonucunda, 5 Numaralı Koruma Kurulu; 41-50-51-82-103 ve 118 numaralı, Haydarpaşa Garı ve Çevresi Kentsel Tarihi SİT alanı sınırlarında kalan altı adet parselin yıkılmasında sakınca olmadığına karar vermiştir. Tüm kaygılarımızda bu karardan sonra başlamıştır.

Koruma Kurulunun asli görevi, sit alanı ilan ettiği bir alanı koruyup kollamakken, Kültür ve Turizm Bakanlığı adı altında kullanılıp kamusal alanın sermayeye kaynak olarak aktarılmasına vesile olması tam bir akıl tutulmadır. Haydarpaşa, asli işlevi olan İstanbul kentinin tren garı olarak kullanılmalıdır. Çevresindeki alanlar da sermayeye ve ticarete peşkeş çekilmemeli, halkın doğrudan kullanımına yönelik, İstanbul’un ihtiyaç duyduğu, toplumun beklentilerine dönük yeşil ve sosyal alanlar olarak kullanılmalıdır. Haydarpaşa Gar yerleşkesi halka aittir. Bir ticari faaliyetin aracı haline getirilemez.

Bu bağlamda;

2006 yılında SİT kararını veren Koruma Kurulu’nun bugün aniden bu kararından vaz geçmesinin nedeni dedir?

Haydarpaşa Garı’nı da içeren alan imara açılarak; ticaret, turizm, konaklama fonksiyonları mı verilmek isteniyor?

Gar alanı içindeki bazı yapılar için yıkım kararının çıkması ve bu alanlara yeni fonksiyonlar verilmesi ile birlikte, Haydarpaşa arazileri satılacak mı?’Bu Haber 24.08.2019 - 18:34:55 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.