2 bin yıllık anıta Kültür ve Turizm Bakanlığı onaylı 'beton'

2 bin yıllık anıta Kültür ve Turizm Bakanlığı onaylı 'beton'
Milas’ta bulunan 2 bin yıllık Gümüşkesen Anıtı’nın, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın onayıyla betonarme müzeye çevrildiği belirtildi. IC İçtaş ve Limak’ın ‘sosyal sorumluluk’ projesi olarak yaptığı beton binaya mimarlar, arkeologlar, siyasetçiler ve doğal miras savunucuları tepki gösteriyor.

2014 yılının Aralık ayında özelleştirilen Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerinin ihalesini alan Limak ve IC İçtaş’ın, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izniyle ve ‘sosyal sorumluluk’ kapsamında Milas’ta yaptığı müzeye tepki geldi. Sözcü gazetesinden Yusuf Demir’in haberine göre Limak ve IC İçtaş, işlettikleri santrallerden çıkan zehirli gazların halkın sağlığını tehdit etmesinden doğacak tepkiyi azaltmak için hızla ‘halkla ilişkiler’ faaliyetlerine başladı. Milas Arkeoloji Müzesi de bu kapsamdaki ‘sosyal sorumluluk projelerinden biri.

Milas Arkeoloji Müzesi, dünyanın 7 harikasından biri Halikarnas Mozolesi’nin küçük benzeri, iki bin yıllık Gümüşkesen Anıtı’nı betonun içine gömdüğü belirtiliyor.

“Milas Arkeoloji Müzesi Yapımı ile Gümüşkesen Anıtı Çevre Düzenleme İşi” için Kültür Bakanlığı ile Yeniköy-Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. (IC Içtaş – Limak ortaklığı) arasında 2016 Aralık ayında protokol imzalandı. 1 yıl süre verildi. İşe başlandı, kaba inşaat tamamlandığında, uzmanların ifadesiyle yapılan “büyük yanlış” ortaya çıktı.

gümüşkesen1

Silüeti yok oldu

Kültür Bakanlığı web sitesinde, “Dünyanın yedi harikasından biri olan Halikarnasos’taki Mausoleum’un, küçük bir kopyası” olarak nitelendirilen ve 2 bin yıl önceye tarihlenen Gümüşkesen Anıtı, betonla çevrelenmiş, silüeti tamamen yok olmuştu. Müze, anıta birkaç adım mesafede planlanmıştı.

Bakanlık: İnşaat devam edecek

IC İçtaş ve Limak inşaatı yarım bıraktı. İnşaatın durması kimilerine göre, “Yapılan tarih katliamı farkedildi ve yapımından vazgeçildi” şeklinde yorumlandı. Ancak, Kültür Bakanlığı'nın Sözcü'nün sorusu üzerine verdiği yazılı cevap umutları suya düşürdü.

Bakanlık, inşaatın devamı için 25 Haziran 2020'de İçtaş ve Limak'a talimat gönderdiğini açıkladı. Açıklamada, “Yüzde 40 fiziki gerçekleşme olan müzenin kaba inşaatı bitme aşamasında olup, finansal sebeplerden dolayı yüklenici/sponsor firma tarafından iş durdurulmuştur” denildi.

Mimar, arkeolog, siyasetçi ve STK temsilcilerinin konuyla ilgili değerlendirmeleri şöyle:

Arkeolog Ümit Işın:

Milas'ta hiç yer mi kalmamıştır da, Gümüşkesen Anıtı'nın dibine mi yapılır betonarme bina. Tarihi eserleri, antik eserleri koruması gereken kurumlar beton döküp duruyor. Patara'ya karşılama alanları, otoparklar yapılıyor. Göbeklitepe'ye asfalt yol döşediler, etrafına karşılama alanları yaptılar. Burda da Gümüşkesen Anıtı'nın dibine müze inşaatı yapacağız diye devasa betonarme

İzmir Mimarlar Odası Eski Başkanı Hasan Topal:

Daha uygun çok alan varken, bu kadar yakınına inşaat yapılması çok yanlış. Yer seçiminde daha özenli olmak gerekiyor. Karya'nın bir dönem başkenti olan Milas gibi bir yerde müze yapılacaksa uygun, erişilebilir bir yerde kurulabilirdi. Gümüşkesen Anıtı, kültürel varlık açısından zaten kendisi müze niteliğinde bir yapı. Son derece nitelikli bir yapıydı. Bu özelliğinin bozulduğunu düşünüyorum.

gümüşkesen anıtı

Mimar Laçin Karaöz:

Bina buraya yakışmayacak, bu konuda herkes hemfikir artık. İnşaatın durmasını bir fırsat olarak değerlendirmeliyiz. Şimdi, bu anıt mezara zarar vermeden, yapılan imalatları nasıl geri alabiliriz ve tepe nasıl eski haline dönüştürülür bunu konuşmalıyız. Hatta ulusal bir mimari proje yarışması düzenlenmeli. Anıt, bitişik nizam bir 18.yy yapısı değil. M.S. 2.yy'a ait bir eser. Antik çağlardan kalan eserler konumlandıkları arazinin topografyası ile içinde bulundukları doğa ile bütünleşen eserler. Burada koruma kurulu bir anıt esere bu kadar yaklaşılmasına nasıl izin vermiş şaşırtıcı.

Kültürel ve Doğal Mirası İzleme Platformu yöneticilerinden Nezih Başgelen:

Anadolu’nun en iyi korunmuş ve en fazla belgelenmiş antik mezar anıtlarından birisidir. Anıtın yer aldığı alandaki inşaat son zamanlarda büyük tepki çekiyor. Proje yapım aşamasında yarım kalınca ortaya mezbelelik bir görüntü çıktı. Bu değerli antik mezar anıt da inşaat şantiye alanı içinde kaldı

Muğla Milletvekili Suat Özcan:

Kültür ve Turizm Bakanı ile bir yıl önce görüştüm. “Firmayla sıkıntımız var. Bu sıkıntıyı hukuki olarak aştıktan sonra bir değerlendirme yapacağız” dedi. Bunun üzerine, Binayı başka bir yere taşımaları konusunda öneride bulundum. Ama geldiğimiz nokta bu.Bu Haber 23.07.2020 - 09:44:03 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.