Güliz Öztürk: AJet ile rekabete hazırız

Güliz Öztürk: AJet ile rekabete hazırız

Pegasus CEO’su Güliz Öztürk, 9 ayda yolcu sayılarını yüzde 20 artırdıklarını açıkladı. Öztürk ayrıca Türk Hava Yollarından ayırılarak ayrı şirket olarak hizmet verecek AJet ile rekabete hazır olduklarını ifade etti.


Pegasus Havayolları’nın 10 Kasım’a özel uçuşunda basın mensuplarıyla bir araya gelen Pegasus CEO’su Güliz Öztürk önemli açıklamalarda bulundu.

AirportHaber’den Fatih Akdeniz’in haberine göre, Pegasus’un 2024 yılında büyümeye devam edeceğini ifade eden Öztürk; ‘17 adet Airbus A321NEO tipi uçak alacağız. Filodan çıkacak uçakları da hesaba kattığımızda yüzde 12’lik bir büyüme kaydedeceğiz. Uçaklarımızın menzilinde 67 ülke var. Şu anki filomuzun yüzde 80'i yeni nesil uçaklardan oluşuyor. Bu durum ekonomik olarak büyük önem taşıyor.” ifadelerini kullandı.

“96 dış hat noktamız var”

Yurt dışına 96 hatları olduğunu ifade eden Öztürk, “Hali hazırda 96 dış hat noktamız var. Dış hat uçuşlarımız toplam uçuşumuzun yüzde 80'ini oluşturuyor. Ancak bunu daha da artıracağız. Sabiha Gökçen’deki ikinci pistin yapımı bitti. Ancak açılışı bir süre daha ertelendi. Pistin açılmasıyla büyüme hızımız da artacak. Bu da turizm gelirlerinin artması anlamına geliyor. Yurt dışında Kişinev, Lizbon, İskenderiye ve Sofya ilk uçmayı planladığımız rotalar arasında.” şeklinde konuştu.

“Yolcu sayımızı yüzde 20 artırdık”

9 ayda yolcu sayılarını yüzde 20 artırdıklarını açıklayan Öztürk, “Bu yıl her konuda çok iyi gidiyoruz. 2024’te daha da iyi olacağız. 9 ayda yolcu sayımızda yüzde 20 artırdık. Mevcut durumda Avrupa 2019 rakamlarını hala yakalayamadı. 2024 yılı pandemi öncesi dönemdeki rakamlara ulaşmak için hedef görünüyor.” dedi.

‘’Adil olduğu sürece AJet rekabete hazırız’

Türk Hava Yollarından ayırılarak ayrı şirket olarak hizmet verecek AJet’e yönelik açıklamalarda bulunan Öztürk; ‘Biz zaten rekabet halindeydik. Şimdi de adil olduğu sürece rekabete hazırız. Biz işimizi biliyoruz. Bu işi yapan ilk ve tek şirketiz. Bu işin bir başarı hikayesi var. Bu açıdan rekabet konusunda herhangi bir sorunumuz yok” ifadelerini kullandı.

Pegasus’un uzun menzil uçmak gibi bir planı olmadığının altını çizen Öztürk; ‘Bizim yaptığımız iş modeli başarılı oldu. Biz Pegasus olarak uzun menzil uçmayacağız. Bunun için ayrı bir filo planlaması gerekiyor. Böyle bir planımız yok. Ancak kod paylaşımı yaptığımız anlaşmalarımız var. Mesela KLM ile yaptığımız anlaşmayla bizim yolcularımız uzun menzil uçuşlarını yapabiliyor. Yurt dışında eğer fırsat olursa bu fırsatları değerlendirerek şirket kurabiliriz’ dedi.

“Kontrolörlerin eylemi bizi zorluyor”

Hava trafik kontrolörlerinin inisiyatif almadan çalışmaları hakkında önemli değerlendirmelerde bulunan Güliz Öztürk şu ifadeleri kullandı:

“Bu durum bizi zorluyor. Çünkü bekliyorsunuz. Operasyonumuzu etkiliyor. Rakamsal olarak maliyetini bir rapor hazırlayıp paylaşacağız. Ekiplerin mesai süreleri doluyor, yakıt tüketimi malum. Kontrolör talepleriyle ilgili sorunun çözümünün bu olmadığını düşünüyoruz. TÖSHİD’in de girişimleri var. Bu durumun sonlandırılmasını bekliyoruz.”

Öztürk, İsrail uçuşlarına ilişkin ise “İsrail uçuşları kapasitelerimizin yüzde 2’sini oluşturuyor. Eğer bu durum devam ederse başka hatlarla telafi etmeye çalışacağız’ ifadelerini kullandı.Bu Haber 11.11.2023 - 09:11:38 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.