Grant Shapps konuştu: Türkiye İngiltere’de neden kırmızı listede?

Grant Shapps konuştu: Türkiye İngiltere’de neden kırmızı listede?
İngiltere’de Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, Türkiye’nin neden kırmızı listede olduğu sorusuna yanıt verdi.

Hindistan ve Rusya gibi ülkeleri sarı listeye alan İngiltere’nin Türkiye’yi neden hala kırmızı listede tuttuğu merak konusuydu.

5 Ağustos Perşembe günü ITV televizyonunun sabah programına katılarak soruları yanıtlayan Shapps'a, Hindistan'ın sarı listeye alınmasına karşın neden Türkiye'nin kırmızı listede tutulduğu ve bunun politik bir karar olup olmadığı soruldu.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre Shapps, listelerle ilgili kararların siyasi ya da ekonomik olmadığını, tamamen bilimsel verilere dayanarak alındığını söyledi:

GISAID’e işaret etti

"Biyogüvenlik Ortak Komitesi'nden ülkelerdeki duruma bakmasını istiyoruz. Sadece salgının ne kadar yaygın olduğuna değil, aşı olan kişi sayısı, söz konusu ülkede görülen varyantlar ve GISAID'e yüklenen verilerin uluslararası standartlara uygun bir formatta olup olmadığı gibi bir dizi kritere bakıyorlar. Bir ülke buraya (GISAID) verilerini yüklediğinde sarı listeye geçmesi de kolaylaşıyor. Dolayısıyla tüm bu kriterlerin birleşimi, şu ana kadar Türkiye'nin sarı listeye geçmesini çıkmasını önledi. Umarım bu durum çok uzun sürmez. Ama Biyogüvenlik Ortak Komitesi'nin değerlendirmesini beklememiz gerekiyor."

GISAID, 2008 yılında kurulmuş küresel bir bilim girişimi ve birincil kaynak. Grip virüslerinin yanı sıra koronavirüsün genomik verilerine de açık erişim sağlıyor.Bu Haber 07.08.2021 - 08:41:18 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • huseyin cem koylu 12.08.2021 - 08:02

    Geçen yıl "ülke çıkarlarını korumak için" sahte vaka raporu yayınladık, dünyanın kalanı yalancılığı affetmiyor haklı olarak.

  • Gökhan tan 07.08.2021 - 10:04

    Adamlar inşallah maşallah ile ülke yönetmiyor bilimsel ve verilerle mantıkla hareket edip sonra dua ederek işlerini yapıyorlar tebrik ederim

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.