Foça Tatil Köyü ihalesine 'vakıflar ve dernekler de girebilir' ibaresi eklendi

Foça Tatil Köyü ihalesine 'vakıflar ve dernekler de girebilir' ibaresi eklendi
Geçtiğimiz günlerde ihaleye çıkarılan Emekli Sandığı'na ait Foça Tatil Köyü özelleştirmesinde son anda değişiklik yapılarak, 'dernekler ve vakıflar da katılabili' ibaresi eklendi. Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan ETİK Başkanı ve TÜROFED Başkan Yradımcısı Mehmet İşler, bu tür yerlerin dernek ve vakıflara verilmesinin önünün açıldığını ifade etti.


Emekli Sandığı’nın İstanbul’da Tarabya Oteli, İzmir’de Büyük Efes Oteli, Ankara’daki Stad Oteli ve Büyük Ankara Oteli, Bursa’daki Çelik Palas Oteli ile birlikte İzmir Foça’daki Fransız Tatil Köyü 2005 yılında özelleştirme kapsamına alındı. Fransız Club Mediterranee (Club Med) tarafından 1967 yılında hizmete açılan ve işletilen, mülkiyeti Emekli Sandığı’na ait Foça Tatil Köyü 2006 yılında pazarlık usulüyle ihaleye çıkarıldı. En yüksek teklifi veren kuruluşa bırakılan ihale daha sonra Özelleştirme Yüksek Kurulu’nca iptal edildi.ÖZELLEŞTİRİLMESİNE KARAR VERİLDİ

Foça Tatil Köyü 2010 yılında yeniden ihaleye çıkarıldı. Ancak 67 milyon 550 bin lira bedelle çıkılan ihaleye katılan olmadı. Tatil köyünü de içine alan arazi, Özelleştirme İdaresi’nin 2017 tarihli 2017/116 sayılı kararıyla yeniden özelleştirme kapsam ve programına alındı. Toplam 283 bin 36 metrekarelik alan üzerindeki Foça Tatil Köyü taşınmazlarının bir bütün halinde, 49 yıl süreyle, “işletme hakkının verilmesi” yöntemiyle özelleştirilmesini kararlaştırdı.

SON ANDA 'DERNEKLER VE VAKIFLAR DA İHALEYE GİREBİLİR' İBARESİ EKLENDİ

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın web sitesinde yayınlanan duyuruda, ihalenin kapalı zarf içerisinde teklif alınarak ve görüşmeler yapılarak “pazarlık” usulüyle gerçekleştirileceği belirtildi. Foça Tatil Köyü ihalesine gerçek ve tüzel kişilerin, ortak girişim gruplarının, yatırım fonları ile kuruluş belgelerinde ticari şirket sahibi olabileceklerine dair hüküm bulunan dernek ve vakıfların da katılabileceği duyuruldu. Taşınmazların yabancı uyruklu gerçek kişilerle tüzel kişiliğe sahip şirketler ve Türkiye’de kurulan yabancı sermayeli şirketlere satılabileceği kaydedildi.

BU NEREDEN ÇIKTI?

İhaleye dernek ve vakıfların da katılabileceğinin açıklanmasını endişeyle karşılayan turizmciler, “Bugüne kadar özelleştirmelerde vakıf ve dernekler yoktu, bu ibare son anda eklendi, bu da nereden çıktı?” diye sordu. Turizmciler, “Gayrimenkul değeri oldukça yüksek, döviz getirici özelliğe sahip bir yerin vakıflar ve derneklere verilmesi yanlış olur. Bu tür bir özelleştirme paranın bir cepten öbür cebe aktarılması olur. Ülkenin cari açığının kapatılması, istihdamın arttırılması için bu ve benzer yerler özelleştirilme sürecinde dernek ve vakıflara verilmemeli” görüşünü savundu.İŞLER: BU TÜR YERLERİN DERNEK VE VAKIFLARA VERİLMESİNİN ÖNÜ AÇILDI

Mehmet İşler de 38 yıl boyunca Fransız Tatil Köyü olarak hizmet veren tesislerin yine dış turizme hizmet etmesini arzuladıklarını söyledi. Döviz getiren dış turizmin yarattığı katma değerle, sağladığı istihdam olanağıyla ülke ve kent ekonomisine, sosyal hayatına önemli katkılar sağladığını vurgulayan İşler, “Ülke ekonomisinin sıcak paraya, cari açığın kapatılmasına, döviz sağlayıcı, istihdam arttırıcı faaliyetlere ihtiyacı var. Bunun için de yönümüzü dış pazarlara çevirmemiz şart” diye konuştu. Foça Tatil Köyü için açılan ihaleyle gerçek ve tüzel kişilerin yanı sıra dernek veya vakıflara bu tür yerler verilmesinin yolunun açıldığını anlatan Mehmet İşler, şu görüşleri dile getirdi:

''FOÇA TATİL KÖYÜ DÖVİZ GETİREN BİR İŞLETME OLARAK KALMALI''

“Burayı alabilecek güce sahip dernek ya da vakıf, bir marka çatısı altında işletilen, geçmişinde başarı hikayeleri olan bu tesisi nasıl değerlendirecektir? Bu tesisin dernek ya da vakıf eliyle kampa, varsayalım ki gençlik kampına dönüştürülmesi nasıl bir yarar sağlayacaktır? Böylesine önemli bir arazinin kamp gibi kullanılması yanlış olur. İhalenin bu yönde sonuçlanması hukuki de olsa turistik tesis ruhuna aykırı olacaktır. Bu tesislerin ülke yararına ve katma değer yaratacak şekilde kullanılması lazım. Foça Tatil Köyü arazisinin geçmişte olduğu gibi döviz getiren bir işletme tarafından değerlendirilmesi en doğrusu olacaktır.”
Bu Haber 21.06.2018 - 14:07:21 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.