Firuz Bağlıkaya: T20 için çalışmalara başladık

Firuz Bağlıkaya: T20 için çalışmalara başladık

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, turizm sektöründe artık yeni ve ortak bir bakış açısına ihtiyaç olduğunu belirtti. BM Turizm Örgütü ile T20 (Turizmde ilk 20 ülke) çalışması yürütmeyi amaçladıklarını kaydeden Bağlıkaya, konuyla ilgili çalışmalara başladıklarını ifade etti.


Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya, koronavirüs nedeniyle dünya turizminde yeni bir döneme girildiğini belirtti. Yeni dönemde iş birliğinin, kriz yönetimi, veri ve deneyim paylaşımının önemli olduğuna dikkat çeken Bağlıkaya, artık yeni ve ortak bir bakış açısına ihtiyaç olduğunu söyledi.

''T20'nin zamanı geldi''

Turizmdeki sorunların çözülmesi için küresel iş birliğine gidilmesi gerektiğini belirten TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, turizmde sürdürülebilirliğin sağlanması için, global anlamda güç birliklerine gidilerek, sorunların birlikte çözülmesi gerektiği noktasından hareketle, G20’deki benzer bir yapının T20 (Dünya Turizminde ilk 20 ülke) olarak oluşturulmasının zamanının geldiğini ifade etti.

T20 toplantıları kapsamında, ortak deneyimler, dijital dönüşüm, yeni turizm ürünleri, kriz yönetimi, veri paylaşımı, iklim değişikliğini önlemek için alınacak önlemler, sosyal sorumluluk projeleri, çevre projeleri, etik değerler, ortak fonlar, yerel ve bölgesel kalkınma için birlikte atılacak adımlar, eğitimde iş birliği, turizmin gelişimi için hükümetlere öneriler vb. konuları ele alınacak.

''BM Dünya Turizm Örgütü ile çalışma yürütmek istiyoruz''

Dünya turizminde T20'nin (en büyük 20 turizm ülkesi) oluşturulma zamanının geldiğini ifade eden Bağlıkaya, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) ile böyle bir çalışma yürütmek istediklerini söyledi. TÜRSAB olarak söz konusu çalışmaya başladıklarını açıklayan Bağlıkaya, oluşumun amacını ise dünya turizminde gelişmekte olan ülkelere örnek olmak, turizmde hizmet ve kaliteyi ileriye taşıyarak sürdürülebilirliği sağlamak, yaşanan sorunları minimize etmek, haksız rekabeti önlemek ve dünya turizm pazarını büyüterek dünya ekonomisine katkı sağlamak olarak sıraladı.Bu Haber 28.09.2020 - 08:54:05 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Semih marmarmaralı - 30.09.2020 - 07:43

    Kıbrıs acentalara devlet hibe yardımı yapıyor Türkiyede neden bir girişimde bulunulmuyor acentalara

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.