Firuz Bağlıkaya Mehmet Ersoy’a sordu: Ne değişti?

Firuz Bağlıkaya Mehmet Ersoy’a sordu: Ne değişti?

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, Cemal Kızıltan moderatörlüğünde TÜRSAB TV’de katıldığı canlı yayında hem acentelerin sorularını yanıtladı hem de sektörün gündemini değerlendirdi hem de Bakan Ersoy’un eleştirilerine yanıt verdi. Geçtiğimiz aralık ayına kadar destekle ayakta duran sektörün 7 ay sonra vergiye bağlandığını belirten Bağlıkaya, Bakar Ersoy’a ‘’Yedi ayda ne değişti?’’ diye sordu.


TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un, ‘’tanıtım ve pazarlama acentelerin işi değil, 20 yıl önce olsaydı dediğiniz doğru olurdu ama artık bu işler profesyonel şirketler tarafından yapılıyor’’ ve ‘’TÜRSAB yasayı tüm tarafların görüşlerini alarak hazırlamadı, yasada eksikler var’’ sözlerine yanıt verdi.

‘’Satış ve pazarlama acentelerin işi değilse kimin işi?’’ diye soran Bağlıkaya, "Herhangi bir otele gidip bakalım faturalarını isteyelim. Faturaların yüzde kaçı acentelere kesilmiş ne kadarı bireysel olarak kesilmiş. Satış ve pazarlamanın seyahat acentelerinin işi olmadığını söylemek mümkün mü?’’ diye komuştu.

''Turist 20 yıl öncesinden gelmiyor''

Acentelerin satış ve pazarlamasında 20 yıl önceden kalan bir şey olmadığını belirten Bağlıkaya, gelen turistlerin 20 yıl öncesinden gelmediğini, 40 milyon turistin bugün geldiğini ifade etti. Acentelerin günümüzün teknolojisini ve tekniklerini kullandığı için bugün turistlerin gelmeye devam ettiğini anlatan Bağlıkaya, hiçbir kurumun 40 milyon turist getirip 30 milyar dolar gelir sağlayan turizm kadar, ülkenin menfaatine katkısı olmadığını kaydetti.

''Ne değişti?''

2018 yılını aralık ayına kadar teşvikle ayakta duran sektörün 7 ay sonra Tanıtım Ajansı’na ödenecek paylarla vergiye bağlandığını ifade eden TÜRSAB Başkanı, ‘’7 ayda nasıl bir süreç yaşadık da bu hale geldik. Aslında biz böyle bir ajansın kurulması fikrine hiç bir zaman karşı olmadık. Çünkü ülkenin tanıtımı ve imaj çalışmalarının tek merkezden yapılmasının büyük önemi var. Her kafadan bir ses çıkmaması lazım. Bakanlıklar belediyeler ayrı ayrı tanıtım yaptığında savurganlıkta oluyor. Biz bu fonu savunduk.’’ şeklinde konuştu.

''Sadece tek destinasyon olan ülkeler turizmciden para alıyor''

Turizmcilerden vergi alan destinasyonların bulunduğunu ancak tek destinasyon olduğunu söyleyen Firuz Bağlıkaya, ‘’Tek destinasyonlu ülkelerde fon ya da ajans tarzı bir takım oluşumlar var. Onun dışındaki tüm ülkeler geceleme vergisiyle böyle oluşumları kuruyor. Dubai örneği veriliyor. Dubai tek destinasyona sahip. Türkiye'yle karşılaştırmak doğru değil. Çünkü Türkiye'nin her yeri ayrı bir destinasyon. Türkiye'de bu Ajans'ın finansman kaynağı turistlerden alınacak geceleme vergisi olmalıydı. 3, 4 ve 5 yıldız ayrı ayrı kategorilendirilmeliydi.’’ şeklinde konuştu.

''Böyle bir yapıyı kim kabul eder ki?''

Ajanstaki oluşumun yanlış olduğunu, bu durumu AKP ve diğer partilerin başkan vekillerine yazıyla bildirdiklerini ifade eden Bağlıkaya, Ajansın yönetim kurulunun sene iki toplanacağı, danışma kurulunun ise yılda bir defa toplanıp toplanmayacağının bile belli olmadığını ileri sürdü. Bağlıkaya, ‘’Bakanlığın kontrolünde bir fon. Kaynağı özel sektörden toplanıp hiçbir sektör örgütünün direkt içinde olmadığı böyle bir yapıyı kim kabul eder ki?" diye sordu.

''Bakanımızın da bulunduğu toplantılarda bir metin ortaya çıktı''

Mehmet Nuri Ersoy’un ‘’TÜRSAB’ın herkese danışıp gönderdim dediği yasanın herkse danışılıp gönderilmediğini gördük’’ şeklindeki açıklamasına da yanıt veren TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, yasanın tartışılmadığına ilişkin açıklamaya katılmasının mümkün olmadığını ifade etti. Bağlıkaya, yasayla ilgili olarak tüm üyelerin fikirlerine başvurulduğunu ve 40 gün boyunca acentelerden öneri toplandığını belirtti. Bağlıkaya, ‘’Üyelerimizden gelen önerileri derledik topladık. Aynı zamanda ihtisas başkanlarımızın görüşlerini de aldık. Bölge Temsil Kurulu Başkanlıklarımızın da görüşlerini yazılı olarak aldık. Daha sonra bu önerilerle birlikte Bakanlık bürokrasisiyle oturduk çalışmaya başladık. Ben sadece yasa için 25 defa gittim Ankara'ya. Bakanımızın da bulunduğu ve müdahil olduğu toplantılarla bir metin ortaya çıktı. Bu metnin nasıl hazırlandığını bütün Bakanlık biliyor. Her şey bittikten sonra sayın Bakanımız 30-40 üyeli yeni kurulmuş derneklerle toplantı yaptı. Buna da hiç bir itirazımız olmadı. Onlardan da ciddi bir itiraz gelmedi. Yasa 'Tartışılmadı' denmesine katılmam mümkün değil." sözlerini dile getirdi.

''Tanıtım Ajansı yasası bir haftada çıktı''

Bakan Ersoy’un yasayla ilgili olarak kendisine değil acentelere söz verdiğini anlatan Bağlıkaya, hazırlanan yeni yasanın hiç kimsenin itiraz edemeyeceği, herkesin alkışlayacağı ve takdir edeceği bir yasa olduğunu savundu. Yasanın hem bakanlığın hem de TÜRSAB’ın işini kolaylaştıracağını söyleyen Bağlıkaya, ‘’Yine bayram geliyor tur iptalleriyle ilgili bir sürü olaylar, mağduriyetler yaşanıyor. Bunlardan nasıl kurtulacağız, haksız rekabeti, kaçak faaliyetleri nasıl önleyeceğiz. 1972 senesinde çıkan yasayla bunu yapmak mümkün değil. Sayın Bakanımızın bu şekilde beyanatları da var zaten. Her yerde kendisi de söyledi. Tanıtım Ajansı yasası bir haftada çıktı bizim yasamız 'Birilerine daha soracağız' diye bekliyor. Sayın Bakanımız sözü bana değil sektöre verdi. Kasım'da çıkar Aralık'ta çıkar sonra çıkar. Ne zaman çıkarsa çıksın mutlaka çıkmalı. Bu yasa çıkış tarihi itibariyle Sayın Bakanımıza yakışır. Bu yasayı bir turizmcinin çıkarmış olması lazım. Doğru haliyle doğru şekliyle Sayın Bakanımızın döneminde çıkmasını ben çok arzu ederim. Bu bizim için şan olur şeref olur" dedi.Bu Haber 09.08.2019 - 09:48:54 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.